Za upadanie księgarń odpowiedzialne są samorządy – twierdzi wiceminister kultury

Data: 2019-07-19 10:55:12 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W środę w Sejmie na temat informacji o stanie czytelnictwa dyskutowali członkowie Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Wiceminister kultury odpowiedzialnością za upadanie kolejnych księgarń obarczyła samorządy.

Sejm fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

Podczas środowego posiedzenia dwie Sejmowe Komisje omawiały stan rynku książki w 2018 roku. Wyniki badań Biblioteki Narodowej i stanie czytelnictwa w Polsce przytoczyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin, przypominając, że w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę przeczytać miało tylko 37% Polaków, jednak tendencja spadkowa została zatrzymana.

Czytaj także: W 2018 roku zamknięto kolejne biblioteki

Wiceminister Gawin wypowiedziała się równiez na temat samorządów i ich roli w… ochronie niezależnych księgarń. Według wiceminister, samorządy powinny wprowadzić własne regulacje prawne, które pozwoliłyby przetrwać księgarniom w trudnym okresie zakupów internetowych.

– Samorządy robią w rozwoju, propagowaniu czytelnictwa zdecydowanie za mało [...]. Nie powinniśmy kupować tylko książek w koszach w supermarketach, ale powinny się utrzymać księgarnie. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest w miastach małych, poniżej 50 tys. mieszkańców, gdzie księgarni już w ogóle nie ma. Książki kupuje się w supermarketach. I teraz, na poziomie prawa lokalnego samorządy mogłyby naprawdę zorganizować czy wprowadzić pewną formułę prawną, która pozwoliłaby utrzymać się księgarniom. Najzwyczajniej w świecie po prostu nie chcą. Jest za mało nacisku na samorządy, by zobaczyły w księgarniach pewną wartość. Już zobaczyły w bibliotekach, głównie dlatego, że właśnie MKiDN finansuje ogromną część bibliotek – mówiła w środę Magdalena Gawin, o czym czytamy w licznych doniesieniach prasowych.

Jak miałaby wyglądać wspomniana przez minister „formuła prawna”? Tego, niestety, nie wiemy. W środę wypowiadali się również wiceminister edukacji Maciej Kopeć oraz dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Dyrektor BN zwrócił uwagę, że coraz więcej kupuje się książek na prezent.

Co o tym sądzicie? Czy w Waszej okolicy znajdują się tradycyjne księgarnie? Kupujecie w nich książki? Co mogłoby Was zachęcić do korzystania z ich oferty?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje