Wywiady z mistrzami malarstwa - jedna z trzech części serii „Artyści mówią” - są już dostępne w formie audiobooka na portalu Audioteka.pl. To oryginalny przewodnik po sztuce współczesnej
Forma audio dla książki Wywiady z mistrzami malarstwa umożliwia poznanie sztuk plastycznych za pomocą całkiem innego zmysłu – słuchu. Książki w wersji papierowej pełniły niemal funkcję albumów – były pięknie ilustrowane, prezentowały obrazy artystów, z którymi przeprowadzono wywiady. Publikacja tej książki w wersji audio jest jednak również czymś zupełnie naturalnym. Istotą wywiadu jest przecież rozmowa na żywo, komunikacja werbalna bez pośrednictwa papieru. Dzięki lektorom i platformie Audioteka.pl wywiady mogły przybrać swoją naturalną, pierwotną formę.
Ten oryginalny koncept niesie za sobą pogłębianie doświadczeń poznawczych - pobudzenie wyobraźni poprzez słuch może być potęgowane przez jednoczesne podziwianie dzieła danego artysty. Taka innowacyjna kombinacja działa w obie strony – nie tylko kontemplowanie sztuki staje się mocniejsze przy jednoczesnym słuchaniu wypowiedzi autora prac, ale sam audiobook nabiera innego wydźwięku, gdy porówna się go z dziełem plastycznym. To rozwiązanie ma dostarczyć nowych wrażeń, otwierać nowe horyzonty poznania, ale także przekazywać informacje, tak jak przewodniki audio w muzeach. Z audiobooka można korzystać na urządzeniach mobilnych: telefonach komórkowych, smartfonach, tabletach czy popularnych odtwarzaczach mp3. Ułatwia to połączenie słuchania wywiadów z wizualnym odbiorem sztuki.
Idąc tym tropem, pomysłodawcy „Artyści mówią” chcą nawiązać współpracę z galeriami oraz muzeami i udostępnić audiobooka szerszej publiczności. Już samo czytanie książki wiązało się z wchodzeniem w sferę intymną artysty – poznawaniem zwierzeń. Teraz, kiedy Wywiady z mistrzami malarstwa są interpretowane przez znakomitych lektorów, prawie słyszymy głos artystów zza ich obrazów. Oryginalne zaproszenie jak najszerszego grona czytelników do wtajemniczenia i inspirowania się twórczością mistrzów polskiej sztuki staje się jeszcze bardziej wielowymiarowe. Pragnie stać się bliskie tym, którzy czują sztukę, a nigdy nie mogli jej zobaczyć, również niewidomym.