W Warszawie zostanie otwarta wystawa plenerowa „Tu się nigdy nic nie zmieni '68”. Składa się na nią 200 archiwalnych zdjęć, a także teksty źródłowe opisujące wydarzenia marca z 1968 roku. Są wśród nich wspomnienia studentów i nauczycieli akademickich, inspirowana wydarzeniami tamtego okresu poezja, fragmenty dokumentów i przemówień przedstawicieli władz PRL oraz raporty Służby Bezpieczeństwa. Ekspozycja dokumentuje również inne dramatyczne momenty w historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w 1968 roku, m.in. interwencję wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Wystawa pokazuje również codzienne życie w PRL-u.
Ekspozycja podzielona została na trzy części. Każda z nich prezentowana jest w innym miejscu Warszawy. Fotografie można oglądać na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego, na skwerze u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia oraz w Domu Spotkań z Historią. Prezentowane fotografie w większości pochodzą ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej.
W uroczystym otwarciu wystawy w piątek w Domu Spotkań z Historią o 18:00 udział wzieli m.in.: prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes PAP - Piotr Skwieciński i prorektor UW - prof. dr hab. Wojciech Tygielski. Odczyt pt. „My z Marca” wygłosił Jan Lityński. Zaprezentowany został także album „Rok 1968. Środek Peerelu”, którego wydawcą jest Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod bramę Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie Irena Lasota odczytała rezolucję studentów UW z 8 marca ’68, którą 40 lat temu odczytała na uczelni. Odbył się także happening zorganizowany przez studentów UW i ASP.Wystawę „Tu się nigdy nic nie zmieni '68” oglądać można do 4 maja 2008.
Źródło:IAR