Wystawa "Swoi czy obcy. Wizerunek Żyda w sztuce ludowej Podlasia"

Data: 2008-01-19 02:07:41 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Wystawa Rzeźby Żydów wędrownych handlarzy i ludowe maski obrzędowe przedstawiające twarz Żyda - to niektóre eksponaty otwartej w piątek w muzeum w Tykocinie (Podlaskie) wystawy "Swoi czy obcy. Wizerunek Żyda w sztuce ludowej Podlasia".  Na wystawie w salach Domu Talmudycznego zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów, pochodzących głównie ze zbiorów Muzeum Podlaskiego, którego oddziałem jest placówka w Tykocinie.

Są wśród nich m.in. rzeźby Żydów handlarzy, karczmarzy i muzyków z kapeli klezmerskich, których przed wojną można było spotkać w wielu podlaskich miasteczkach, oraz wizerunki Żydów wykorzystywane w ludowych obrzędach bożonarodzeniowych. Jak powiedziała PAP autorka wystawy i etnograf z Muzeum Podlaskiego, Katarzyna Radłowska, wystawa ta przede wszystkim stawia pytania o kategorie "swojskości" i "obcości" i jest "próbą ukazania, w jaki sposób postać Żyda funkcjonuje w regionie podlaskim".

Eksponaty w większości pochodzą z pracowni ludowych twórców współczesnych, którzy, zdaniem Radłowskiej, dopiero kilkanaście lat temu ze względu na modę i komercyjne korzyści zainteresowali się tematem podlaskich Żydów. Dlatego prace inspirowane są raczej wyobrażeniem tych twórców o wyznawcach judaizmu.

Radłowska podkreśliła, że ciekawą grupę eksponatów stanowią rzeźby nawiązujące do tematu zagłady i holokaustu, które nie były przeznaczone na sprzedaż, ale znajdowały się w prywatnych zbiorach twórców. Wśród nich jest m.in. praca Władysława Naumiuka z Kaniuk "Żydówka za okupacji" przedstawiająca kobietę zakrywającą ręką dziecko i gwiazdę Dawida na ramieniu. W opinii Radłowskiej prace te są odbiciem wspomnień tego artysty z lat dzieciństwa.

Inną, interesującą, zdaniem Radłowskiej, grupę eksponatów stanowią wizerunki Żydów używane w czasie bożonarodzeniowych wiejskich obrzędów. Są to m.in. maski Żydów, wykorzystywane podczas kolędniczego obrzędu Herodów. Kolędnik przebrany za Żyda, w ludowej tradycji miał pewną magiczną moc i poprzez wykonywanie sprośnych i komicznych gestów, wspomagał proces przemiany pór roku.

Muzeum w Tykocinie mieści się w zabytkowym budynku XVII- wiecznej synagogi, jednej z największych w kraju budowli tego typu, i pobliskim Domu Talmudycznym. Muzeum posiada bogatą kolekcję judaistyczną, trzon której tworzą przedmioty związane z obchodami Szabatu i świąt dorocznych: Pesach, Sukot, Chanuka i Purim oraz ozdoby Tory.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje