Wystawa: "Pociąg do Hłaski"

Data: 2008-08-14 00:11:59 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News -  Wystawa:

Wystawę poświęconą Markowi Hłasce oglądać można na stacjach metra Pole Mokotowskie i Imielin w Warszawie. Jest to kolejna akcja zrealizowana przez Stowarzyszenie Młoda RP w ramach projektu "Teraz Hłasko"
    
    Wystawa powstała przy współpracy z Metrem Warszawskim w ramach akcji "Pociąg do sztuki". Składa się z dwóch części. Pierwsza znajduje się na stacji metra Pole Mokotowskie. Zobaczyć tam można siedem prac - fotografii i grafik - opatrzonych cytatami zaczerpniętymi z dzieł Hłaski.
"Chcemy pokazać, że Marek Hłasko może być dziś inspiracją. Dlatego prezentujemy zdjęcia i grafiki zrobione przez młodych ludzi zafascynowanych Hłaską i jego twórczością" - powiedział prezes Stowarzyszenia Młoda RP, Marcin Żukowski.
Druga część wystawy znajduje się na stacji Imielin. Dowiedzieć się tam można, z której książki Hłaski pochodzą cytaty dołączone do zdjęć, i kim są autorzy poszczególnych fotografii.
Wystawę można oglądać do 12 września. Później przeniesiona zostanie do galerii plenerowej w Wilanowie.
Akcja "Teraz Hłasko" to inicjatywa, której celem jest przypomnienie twórczości Marka Hłaski. Pierwszym projektem była "Hławka", czyli pomysł Michała Kosiorka, żeby ufundować ławkę przy grobie Marka Hłaski na warszawskich Powązkach. W ramach inicjatywy ruszyła też strona internetowa TerazHlasko.pl.
Pomysłodawcy akcji chcą w przyszłości organizować "Spotkania z Hłaską", podczas których prezentowane byłyby jego utwory. Chcą też wydać w wersji elektronicznej i audio jego książki. Oprócz tego planują utworzenie Muzeum Hłaski i zorganizowanie Hłasko Party, czyli imprezy, podczas której muzyka i wystrój sali przypominałyby czasy, w których żył Hłasko.
Marek Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 r. Zadebiutował opowiadaniem "Baza Sokołowska" w 1954 r. Do najważniejszych dzieł Hłaski zalicza się: "Pierwszy krok w chmurach" (1956), "Ósmy dzień tygodnia" (1957), "Cmentarze" (1958) oraz "Wszyscy byli odwróceni" (1964).
Polskę opuścił w 1958 r. Początkowo mieszkał we Francji. Współpracował z paryską "Kulturą". W 1961 r. Hłasko wziął ślub z niemiecką aktorką Sonją Ziemann. Na początku lat 60. mieszkał kolejno w Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i w Szwajcarii.
W czerwcu 1969 r. pojechał do Niemiec, by wziąć udział w zdjęciach do filmu na podstawie jego powieści "Wszyscy byli odwróceni". W drodze powrotnej z planu zdjęciowego Hłasko zatrzymał się u znajomego producenta filmowego w niemieckim Wiesbaden. Tam, w nocy z 13 na 14 czerwca 1969 r. zmarł. Przyczyną śmierci było przedawkowanie środków nasennych połączone z nadmiernym spożyciem alkoholu. Został pochowany w Wiesbaden. W 1975 r. jego prochy sprowadzono do Polski i pochowano na warszawskich Powązkach.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje