Wieczór upamiętniający "Dziady" Dejmka

Data: 2008-01-31 00:15:40 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Wieczór upamiętniający W Teatrze Narodowym w Warszawie odbył się wieczór rocznicowy upamiętniający ostatnie publiczne przedstawienie "Dziadów" w inscenizacji Kazimierza Dejmka, 40 lat temu. Jak poinformował Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie, podczas pierwszej części wieczoru zostaną zaprezentowane niepublikowane dotąd dokumenty związane z tym wydarzeniem, w tym nagrania wizualne i dźwiękowe sprzed 40 lat.

Zaproszono także osoby biorące udział w tamtych wydarzeniach, między innymi Gustawa Holoubka, który zagrał wtedy w "Dziadach" rolę Gustawa-Konrada. W wieczorze wezmą udział także inni twórcy przedstawienia, widzowie oraz ówcześni studenci warszawskiej szkoły teatralnej: Małgorzata Dziewulska i Andrzej Seweryn, którzy - jak 40 lat temu - poprowadzą uczestników uroczystości pod pomnik Adama Mickiewicza.

Wieczór rocznicowy 30 stycznia zakończył się pod pomnikiem Adama Mickiewicza multimedialną projekcją autorstwa Krzysztofa Wodiczko, który - jak mówi - w dalszym ciągu "rozmawia z pomnikiem na temat wydarzeń, które poruszyły nie tylko studentów, ale z pewnością także samego Mickiewicza".

"Zostały podważone najświętsze jego ideały: z powrotem pojawiła się tyrania, przeciwko której walczył i rozbicie pomiędzy narodem polskim i żydowskim" - mówi Krzysztof Wodiczko.

Tomasz Kubikowski, zastępca dyrektora artystycznego Teatru Narodowego w Warszawie i kierownik literacki sceny podkreśla, że wydarzenia sprzed 40 lat były w dziejach teatru najdramatyczniejszymi w powojennej historii. Po zdjęciu "Dziadów", Kazimierz Dejmek został z końcem sezonu zdymisjonowany, a dotychczasowy zespół teatru rozpadł się.

Kolejnym, ważnym skutkiem zdjęcia "Dziadów" z afisza były skutki przekraczające wymiar teatru: ludzie wyszli na ulicę - podkreśla Tomasz Kubikowski.

Spektakl w reżyserii Kazimierza Dejmka miał premierę 25 listopada 1967 roku. Przedstawienie zostało zdjęte z afisza 30 stycznia 1968 roku na polecenie najwyższych władz PZPR. Po przedstawieniu grupa studentów zorganizowała demonstrację, udając się pod pomnik Mickiewicza z transparentem "Żądamy dalszych przedstawień". Protest przybrał wymiar publiczny, doprowadzając w efekcie doprowadził do "wypadków marcowych", jednego z najpoważniejszych przesileń w dziejach PRL.

Wieczór rocznicowy nie będzie jedynym wydarzeniem upamiętniającym marzec 1968 roku.

Teatr Narodowy bierze udział także w innych przedsięwzięciach w 40 rocznicę wydarzeń marcowych. Jednym z nich jest konferencja naukowa, która odbędzie się w Warszawie w dniach od 5 do 8 marca, zatytułowana: "Polacy i Żydzi. Miłość i Nienawiść".

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje