Recenzja książki: Wstydu za grosz

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Nieczęsto się zdarza, by książkę można było polecić zarówno babci, mamie, jak i nastoletniej córce. Oczywiście z zapewnieniem, że każda z pań świetnie się będzie przy lekturze bawić. Taką ponadczasową i kierowaną do kilku pokoleń książkę napisała Zuzanna Orlińska. To powieść o intrygującym tytule Wstydu za grosz!, która wzrusza, bawi, ale przede wszystkim skłania do refleksji.

recenzja Wstydu za grosz

Julianka to nastolatka uczęszczająca do ostatniej klasy gimnazjum. Jej świat wali się, gdy chłopcy z klasy odkrywają w jej smartfonie, czego wyszukiwała w internecie. Oblana wstydem dziewczyna nie zamierza pokazywać się więcej w szkole. Prosi o pomoc babcię, która zawsze ma czas, by wysłuchać swojej wnuczki. Delfina, babcia Julki, to reżyserka teatralna, która pilnie poszukuje pracy, gdyż nie otrzymuje... emerytury. Z kolei mama Julianny to wykładowczyni historii na uniwersytecie, która przechodzi załamanie nerwowe i tkwi w depresji po tym, jak mąż, muzyk, zostawił ją dla dziewczyny z orkiestry.

Wstydu za grosz! to wielowątkowa, choć nie aż tak obszerna, bo licząca niewiele ponad dwieście stron powieść, w której zarówno młodzi, jak i dorośli czytelnicy dobrze się odnajdą. Wyzwania, przed jakimi stają bohaterowie, okazują się wymagające, ale dzięki temu każda z postaci czuje się dumna, gdy osiąga upragniony cel. Delfina ma za zadanie przygotować spektakl w Gminnym Ośrodku Kultury, a z pomocą przychodzi jej wnuczka oraz jej szkolny kolega. Także sąsiad Delfiny mocno angażuje się w całe przedsięwzięcie.

Jednak nie tylko samym przedstawieniem bohaterowie żyją. Codzienność i zwyczajne obowiązki towarzyszą Julce, jej mamie i babci na każdym kroku. Rozczarowania, ale też drobne radości wypełniają kolejne dni. Zuzanna Orlińska przedstawia czytelnikowi obraz rodziny jednocześnie nam bliskiej i dalekiej. Bliskiej, bo borykającej się z podobnymi problemami w domu czy w szkole. Dalekiej – gdyż nie każdy z nas tak często i tak dużo obcuje ze sztuką. A teatru i muzyki jest w powieści całkiem sporo.

Wstydu za grosz! to też powieść po prostu o... wstydzie! O tym, czego (i czasami – kogo...) się wstydzimy. O tym, co nas zawstydza. I dlaczego tak często brak nam pewności siebie. Wszak wstyd to – jak mówi w powieści Delfina – bardzo dobry hamulec przed podejmowaniem głupich lub ryzykownych kroków. Ale – co również pokazują nam bohaterowie – wstydzić nie można się przecież wszystkiego, zawsze i wszędzie.

Książka Zuzanny Orlińskiej niczym perła mieni się wśród innych tytułów kierowanych do nastoletnich czytelników. To znakomicie napisana, wspaniała językowo, doskonała erudycyjnie i pełna empatii historia, którą warto podsunąć dorastającej młodzieży. Przecież wartości takie jak szacunek, pracowitość, dobroć i serdeczność są ponadczasowe i warto przypominać o nich młodym ludziom, dopiero wchodzącym w dorosłość. Chociażby po to, by kiedyś nie okazało się, że nie mają za grosz wstydu...

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży Interest age: from c 16 years

Kup książkę Wstydu za grosz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wstydu za grosz
Książka
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Inne książki autora
Wstydu za grosz!
Zuzanna Orlińska0
Okładka ksiązki - Wstydu za grosz!

II Nagroda w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. W jaki sposób przetrwać wśród tygrysów, gdy...

Duch Rubinsteina. Opowieść o wielkim pianiście
Zuzanna Orlińska0
Okładka ksiązki - Duch Rubinsteina. Opowieść o wielkim pianiście

Artur Rubinstein był genialnym dzieckiem - bo bardzo muzykalnym. Porywał swoją grą, koncertował w najsłynniejszych salach świata, szczególnie ceniono go...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy