Wakacyjne propozycje lekturowe dla małych i dużych na sierpień 2024

Data: 2024-08-06 14:25:29 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Zaczął się sierpień, przed nami zatem ostatnie gorące tygodnie przed wielki powrotem do szkół. W tym czasie warto wykorzystać wciąż długie i przyjemne wieczory i… oddać się lekturze! W tym artykule polecamy Wam kilka książek, które świetnie się na tę okazję nadadzą. Będzie coś dla małych, nieco starszych i dorosłych!

Kobieta czytająca książkęfot. ilustracyjna / Pexels

Wakacje sprzyjają aktywnościom, na które zazwyczaj brak nam czasu: dłużej śpimy, leniuchujemy i oddajemy się ulubionym rozrywkom. W trakcie wakacyjnego wypoczynku nie powinno zabraknąć jednak literatury. Jeśli zastanawiacie się, po jakie interesujące tytuły sięgnąć w nadchodzących tygodniach, to mamy dla Was kilka podpowiedzi!

Propozycja dla najmłodszych

Zacznijmy od książki dla tych, którzy dopiero co odkrywają przygodę z lektury. Do pasjonujących książek dla najmłodszych należą między innymi opowiadania Łukasza Wierzbickiego – podróżnika, redaktora i pisarza. Jedną z najpopularniejszych książek w jego dorobku jest „Afryka Kazika”, która powstała za sprawą opowieści dziadka autora, przekazującego mu historię o Kazimierzu Nowaku – podróżniku, który między 1931 a 1936 rokiem zupełnie sam odbył podróż przez Afrykę. I to… na rowerze!

Publikacja to wyjątkowy zbiór opowiadań przeznaczony dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, który inspirowany jest reportażami podróżnika. Wierzbicki w swoich opowiadaniach barwnie opisuje losy tytułowego Kazika, którego w trakcie podróży przez egzotyczną krainę spotyka wiele przygód. Książka w 2009 roku nominowana została do j Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Propozycja dla nastolatków

No dobrze, a co jeśli po lekturę sięga ktoś starszy, niż dziesięciolatek? Jesteśmy przygotowani i na tę okazję i proponujemy prawdziwy hit literatury dla młodzieży. To powieść „Więzień bez tronu” autorstwa Holly Black – bestsellerowej pisarki fantasy, autorki serii „Okrutny książę”, „Magisterium” oraz „Kroniki Spiderwick”. Black trafiła do finału dwóch istotnych nagród – Eisner Award, a także Lodestar Award, a jej twórczośc chętnie tłumaczona jest na całym świecie. Część z powieści została zekranizowana, a nowy tytuł – „Więzień bez tronu” – właśnie ukazał się w Polsce.

Powieść „Więzień bez tronu” to część świetnie przyjętej przez czytelników sagi „Opowieść z Elfhame”. Książka przedstawia losy księcia Dęba, który po ujawnieniu jego zdrady, wygnany został daleko na północ. W świecie nieprzyjaznego lodu i mrozu musi nauczyć się żyć na nowo, choć jego rodzice – Najwyższy Król Cardan i Najwyższa Królowa Jude – wciąż starają się uwolnić spadkobiercę. Tymczasem Dąb ma inne zmartwienie. Czy świat Elfhame jest dla niego ważniejszy niż… jego własne serce? Jednak krainą wkrótce wstrząśnie kolejne widmo wojny. Kto zwycięży, a kto okaże się zdrajcą? Jakie decyzje podejmie książę? Tego czytelnicy dowiedzą się już w trakcie lektury.

Książka Holly Black to nie tylko propozycja dla fanów opowieści o elfach, ale także dla wszystkich, którzy lubią dobrą przygodową powieści fantasy. Książka przeznaczona jest dla czytelniczek i czytelników w wieku 13+. Swoją premierę miała w połowie maja bieżącego roku, a w naszym kraju ukazała się w przekładzie Zuzanny Byczek oraz Ewy Spirydowicz. 

Wakacyjna lektura dla dorosłych czytelników

Z kolei po co sięgnąć mogą dorośli czytelnicy? Najczęściej polecamy dobre powieści – kryminały, powieści obyczajowe czy romanse – jednak tym razem proponujemy inny popularny gatunek: biografię. Szczególną uwagę warto zwrócić na wydaną w ubiegłym roku książkę poświęconą aktorowi Michałowi Koterskiemu.

Michał Koterski. To już moje ostatnie życie” to wywiad-rzeka przeprowadzony z Michałem Koterskim przez dziennikarkę Beatę Nowicką. To szczera rozmowa z jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów, który otwarcie przyznaje się do trudnej przeszłości i uzależnienia. W książce odnaleźć można szczere wyznania Koterskiego dotyczące uzależnienia od narkotyków i alkoholu. W wywiadzie aktor sięga do czasów szkolnych, kiedy zaczęły się jego pierwsze problemy. Mówi o dorastaniu w rodzinie, której członkowie zmagali się z chorobą alkoholową. Opowiada o tym, jak jego życie potoczyło się po sukcesie filmu „Dzień świra”, o wielokrotnych odwykach, które stanowiły przystanek przed kolejnym ciągiem. Wreszcie – mówi też o miłości, życiu „na trzeźwo” i wychodzeniu na prostą.

Książka „Michał Koterski. To już moje ostatnie życie” nie jest wakacyjnym tytułem pasującym do leżaka i drinka z palemką, ale wartą uwagi konfesją człowieka, którego na co dzień obserwować można na szklanych ekranach.

Publikacja Michała Koterskiego i Beaty Nowickiej ukazała się na rynku w 2023 roku. Łącznie liczy 368 stron i wydana została w oprawie broszurowej ze skrzydełkami. Dostępna jest zarówno w wersji papierowej, jak i w e-booku.

 

Tagi: sponsorowany,

Zobacz także

Książka
Afryka Kazika
Łukasz Wierzbicki0
Okładka książki - Afryka Kazika

Niezwykle popularna książka przygodowa dla dzieci ,,Afryka Kazika" wydana w języku ukraińskim. Opowiadania zostały napisane na podstawie reportaży Kazimierza...

dodaj do biblioteczki
Recenzje miesiąca
Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz
Mój brat Feliks
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Dori
Andrzej Kwiecień ;
Dori
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Pokaż wszystkie recenzje