Sieć księgarń BookBook może wkrótce zniknąć z polskiego rynku. Prowadząca sklepy spółka Dom Książki w grudniu złożyła wniosek o upadłość, a w styczniu zajął się nim sąd.
- Przedsiębiorstwo Dom Książki zgłosiło wniosek o upadłość.
- Obecnie w ramach sieci BookBook działa ponad 30 księgarń.
- W 2020 roku Empik zdecydował się zlikwidować swoją sieć Mole Mole.
Spółka Dom Książki 30 grudnia 2020 roku złożyła wniosek o upadłość do warszawskiego sądu rejonowego – dowiedziała się Gazeta Wyborcza. To prawdopodobnie koniec, kolejnej po Matrasie i Molach Molach, znanej sieci księgarskiej w Polsce.
Ratunek dla Domu Książki
Jak donosi Wyborcza.biz, do sądu trafił wniosek o upadłość jednej z największych sieci księgarskich — BookBook. Sieć pod tą nazwą działała od 2016 roku, a sama firma założona została w 2005 roku. W tworzenie Przedsiębiorstwa Dom Książki zaangażowane były m.in. znane wydawnictwa oraz hurtownia książek.
Może zainteresować cię także...
- Książki z supermarketu. Skąd trend na tanią książkę?
- Czy Bookszpan podzieli los Matrasa?
- Houston, mamy problem! Czy rynkowi książki grozi katastrofa?
Nowa sieć przejęła prosperujące jeszcze podmioty będące pozostałością po byłych księgarniach Domu Książki – państwowych księgarń działających przed 1989 rokiem. BookBook miał być ratunkiem dla dawnych domów książki, a zarazem alternatywą dla innych sieci księgarskich.
Koniec księgarń BookBook?
Niestety, już od kilku lat sieć zmagała się z problemami finansowymi. W rozmowie z Gazetą Wyborczą, Marcin Sorys, członek zarządu Domu Książki, wskazuje, że problemy zaczęły się już w 2019 roku, a pandemia tylko pogorszyła kondycję spółki.
Problemy finansowe spółki Przedsiębiorstwo Dom Książki zaczęły się w roku 2019. Na początku roku 2020 zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne, jednak jego otwarcie zbiegło się w czasie z wybuchem pandemii COVID-19, co wymuszało dalej idącą restrukturyzację
– czytamy na łamach Wyborczej.
W ramach restrukturyzacji sieć zdecydowała się na likwidację kolejnych sklepów. W 2020 roku po ponad 50 latach działalności postanowiono zamknąć księgarnie w Bielsku Podlaskim. Tego samego roku zamknięto również księgarnię BookBook działająca w Sopocie przy ul. Marynarzy 3. Z kolei pod koniec ubiegłego roku BookBook zlikwidował swój punkt w Puławach; zamiast księgarni w kultowym Domu Książki działa teraz restauracja z kebabem.
Zamykanie księgarń nie uratowało spółki?
W założeniach sprzed lat w ramach sieci funkcjonować miało około 150 sklepów. Obecnie na BookBook składa się tylko 38 księgarń, a zamykanie kolejnych punktów nie poprawia ogólnej sytuacji spółki Dom Książki.
Mimo ustabilizowania działalności fundamenty spółki pozostały słabe, a utrzymująca się słaba koniunktura w sprzedaży detalicznej w połączeniu z rosnącymi kosztami działalności nie daje szans na doprowadzenie do układu z wierzycielami. Stąd wniosek spółki o ogłoszenie upadłości
– cytuje Marcina Sorysa Wyborcza.biz.
30 grudnia 2021 roku spółka złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. W styczniu sprawą upadłości znanej sieci zająć miał się sąd.
Czytaj także: Książki odpiszemy od podatku? PIK proponuje stałą ceną książki
Księgarnia internetowa BookBook wciąż działa – zamówienia realizowane są przez spółkę PK Księgarnie, której prezesem jest Marcin Sorys.