Ukraina: Rosjanie palą księgozbiory bibliotek. Ponad 300 książek przeznaczono do usunięcia

Data: 2023-02-06 14:20:25 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

W ubiegłym roku, tuż po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, pisaliśmy o tym, że Rosjanie palą ukraińskie książki w okupowanych przez siebie miastach. Minął rok, a pod tym względem niewiele się zmieniło. Ukraińskie Narodowe Centrum Oporu poinformowało właśnie, że wojska rosyjskie spaliły ukraińskie książki pochodzące z bibliotek publicznych i szkolnych w kontrolowanym przez siebie obwodzie ługańskim. To część terenów wcielonych przez Rosję jesienią ubiegłego roku. Kontrolują go wspierani przez Rosjan separatyści, którzy określają ten teren mianem Ługańskiej Republiki Ludowej. 

Obrazek w treści Ukraina: Rosjanie palą księgozbiory bibliotek. Ponad 300 książek przeznaczono do usunięcia [jpg]
fot. Pixabay / fot. ilustracyjna

Jak podało w niedzielę Narodowe Centrum Oporu, prowadzone przez ukraińskie siły specjalne, w obwodzie ługańskim Rosjanie zajęli książki z bibliotek publicznych i szkolnych.  Na tym jednak nie koniec.

Rosjanie palą książki w Ukrainie

W Roweńkach w obwodzie ługańskim doszło do masowego palenia ukraińskich książek w kotłowniach. W komentarzu czytamy, że to odwołanie to najgorszych praktyk rodem z nazistowskiej III Rzeszy.

Czytaj również: „Na Ukrainie” czy „w Ukrainie”? Rady Języka Polskiego odpowiada

Jak się okazuje, palenie książek to część większej, zorganizowanej akcji. Ministerstwo edukacji Ługańskiej Republiki Ludowej udostępniło lokalnej administracji listę ponad 300 książek ukraińskich, które mają zostać usunięte z bibliotek. Na nauczycieli pracujących w obwodzie ługańskim wpływa się także, by szerzyli podczas lekcji prorosyjską propagandę. Nauczyciele bywają też inwigilowani przez służby specjalne, przepytuje się ich, czy ich poglądy są zgodne z obowiązującą retoryką.

Działalność ukraińskich bibliotek w obliczu wojny

Wojnę na własnej skórze odczuwają nauczyciele, księgarze i bibliotekarze pracujący na terenie Ukrainy. Pod koniec ubiegłego roku na profilu Biblioteki Naukowej im. O. Honczara w Chersoniu pojawiły się informacje na temat stanu biblioteki po ośmiu miesiącach okupacji miasta przez Rosjan.

Czytaj także: Rosjanie palą ukraińskie książki, a czytelnicy znajdują ukojenie w poezji

W wyniku fal podmuchowych zniszczone zostały okna, budynek został także ostrzelany przez siły rosyjskie. Jak podaje Barbara M. Morawiec na łamach „Lustra Biblioteki”, mimo obrony książnicy przez jej pracowników, Rosjanie dostali się do środka w czerwcu zeszłego roku. Część placówki została zaminowana, ostatecznie z biblioteki zniknęły najcenniejsze zbiory, a także meble i sprzęt komputerowy.

Może zainteresować cię także...

Z problemami zmaga się także Charkowska Państwowa Biblioteka Naukowa. Tam w wyniku fali uderzeniowej uszkodzone zostały okna, a także fortepian i dwa regały z książkami. Biblioteka prowadzi zbiórkę w sieci, gdzie wpłacać można datki na odbudowę książnicy. 

 

źródło: PAP, CNN, lustrobiblioteki.pl
Tagi: wojna w ukrainie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje