UJ nadał honorowy doktorat XIV Dalajlamie

Data: 2007-10-04 23:48:09 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - UJ nadał honorowy doktorat XIV Dalajlamie

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego nadał 3 października XIV Dalajlamie godność doktora honoris causa tej uczelni.

Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się uroczystość wręczenia doktoratu i czy Dalajlama odbierze go osobiście - poinformowała rzeczniczka prasowa UJ, Katarzyna Pilitowska.

Duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego został uhonorowany doktoratem UJ w szczególności za: wyjątkowo wysokie standardy etyczne w życiu społecznym i publicznym, w uznaniu jego wielkiego autorytetu moralnego, propagowanie wzorca pokojowego rozstrzygania wielu konfliktów, ogromne zasługi dla rozwoju dialogu międzykulturowego i religijnego, promowanie postawy szacunku i zrozumienia dla osób o odmiennym światopoglądzie i poglądach religijnych, walkę o wolność i podstawowe prawa Tybetańczyków metodami pokojowymi.

Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się uroczystość wręczenia doktoratu. Władze UJ, licząc na osobisty udział Dalajlamy w ceremonii, dostosują się do jego planów.
- Musimy wysłać oficjalne zaproszenie do Dalajlamy i zaczekać na odpowiedź, bo jeżeli oczywiście poweźmie on decyzję, że zechce osobiście odebrać doktorat - dopiero wtedy będzie wiadomo, kiedy to mogłoby być - powiedziała Pilitowska.

XIV Dalajlama Tenzin Gjatso jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w północno- wschodnim Tybecie, w wiosce Takcer. Dwa lata później, zgodnie z wielowiekową tradycją, rozpoznano w nim poprzednich Dalajlamów i Awalokiteśwary, Bodhisattwy Współczucia, który odradza się w tym świecie, by służyć wszystkim istotom. Został wyświęcony na mnicha, a w wieku w wieku pięciu lat intronizowany jako Dalajlama XIV. Od 1959 r. przebywa na emigracji w Indiach, gdzie kieruje emigracyjnym rządem swojego kraju, okupowanego przez Chińską Republikę Ludową. W 1989 r. Dalajlama XIV został laureatem pokojowej nagrody Nobla.

Jego Świątobliwość odwiedzał Polskę dwukrotnie, w 1993 i 2000 roku, spotykając się m.in. z prezydentem, premierem, prymasem, intelektualistami, studentami, więźniami, społecznością buddyjską i działaczami praw człowieka. Przemawiał w Sejmie i Trybunale Konstytucyjnym. Obie wizyty organizowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Dalajlama często powtarza: „Jestem tylko zwykłym buddyjskim mnichem – nikim więcej, nikim mniej”. Jego Świątobliwość prowadzi życie mnicha. Mieszka w niewielkiej rezydencji w Dharamsali, wstaje codziennie o czwartej rano, medytuje, uczestniczy w pracach rządu, udziela audiencji i buddyjskich nauk, prezyduje ceremoniom religijnym. Każdy dzień kończy kolejną sesją modlitw i medytacji. Pytany o źródła inspiracji, często cytuje wiersz słynnego buddyjskiego mistrza Śantidewy:
Dopóki trwa przestrzeń
I dopóki pozostają czujące istoty
Obym trwał i ja
By rozpraszać nędzę świata.

Źródło: www.ksiazka.net.pl

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje