UJ nadał honorowy doktorat XIV Dalajlamie

Data: 2007-10-04 23:48:09 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - UJ nadał honorowy doktorat XIV Dalajlamie

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego nadał 3 października XIV Dalajlamie godność doktora honoris causa tej uczelni.

Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się uroczystość wręczenia doktoratu i czy Dalajlama odbierze go osobiście - poinformowała rzeczniczka prasowa UJ, Katarzyna Pilitowska.

Duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego został uhonorowany doktoratem UJ w szczególności za: wyjątkowo wysokie standardy etyczne w życiu społecznym i publicznym, w uznaniu jego wielkiego autorytetu moralnego, propagowanie wzorca pokojowego rozstrzygania wielu konfliktów, ogromne zasługi dla rozwoju dialogu międzykulturowego i religijnego, promowanie postawy szacunku i zrozumienia dla osób o odmiennym światopoglądzie i poglądach religijnych, walkę o wolność i podstawowe prawa Tybetańczyków metodami pokojowymi.

Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się uroczystość wręczenia doktoratu. Władze UJ, licząc na osobisty udział Dalajlamy w ceremonii, dostosują się do jego planów.
- Musimy wysłać oficjalne zaproszenie do Dalajlamy i zaczekać na odpowiedź, bo jeżeli oczywiście poweźmie on decyzję, że zechce osobiście odebrać doktorat - dopiero wtedy będzie wiadomo, kiedy to mogłoby być - powiedziała Pilitowska.

XIV Dalajlama Tenzin Gjatso jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w północno- wschodnim Tybecie, w wiosce Takcer. Dwa lata później, zgodnie z wielowiekową tradycją, rozpoznano w nim poprzednich Dalajlamów i Awalokiteśwary, Bodhisattwy Współczucia, który odradza się w tym świecie, by służyć wszystkim istotom. Został wyświęcony na mnicha, a w wieku w wieku pięciu lat intronizowany jako Dalajlama XIV. Od 1959 r. przebywa na emigracji w Indiach, gdzie kieruje emigracyjnym rządem swojego kraju, okupowanego przez Chińską Republikę Ludową. W 1989 r. Dalajlama XIV został laureatem pokojowej nagrody Nobla.

Jego Świątobliwość odwiedzał Polskę dwukrotnie, w 1993 i 2000 roku, spotykając się m.in. z prezydentem, premierem, prymasem, intelektualistami, studentami, więźniami, społecznością buddyjską i działaczami praw człowieka. Przemawiał w Sejmie i Trybunale Konstytucyjnym. Obie wizyty organizowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Dalajlama często powtarza: „Jestem tylko zwykłym buddyjskim mnichem – nikim więcej, nikim mniej”. Jego Świątobliwość prowadzi życie mnicha. Mieszka w niewielkiej rezydencji w Dharamsali, wstaje codziennie o czwartej rano, medytuje, uczestniczy w pracach rządu, udziela audiencji i buddyjskich nauk, prezyduje ceremoniom religijnym. Każdy dzień kończy kolejną sesją modlitw i medytacji. Pytany o źródła inspiracji, często cytuje wiersz słynnego buddyjskiego mistrza Śantidewy:
Dopóki trwa przestrzeń
I dopóki pozostają czujące istoty
Obym trwał i ja
By rozpraszać nędzę świata.

Źródło: www.ksiazka.net.pl

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje