Tygodnik wortalu Granice.pl #2 (5) - Złote Globy i nie tylko!

Data: 2008-01-14 03:56:25 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Tygodnik wortalu Granice.pl #2 (5) - Złote Globy i nie tylko! Tygodnik wortalu Granice.pl
nr 2(5)/2008

Święto kina?
W nocy z niedzieli na poniedziałek miało miejsce wydarzenie, które co roku przyciągało przed ekrany miłośników kina z całego świata - ogłoszono laureatów nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej - zwykle nazywanych Złotymi Globami. Cieniem stało się odwołanie corocznej ceremonii i uroczystej gali - zamiast niej widzowie mieli jedynie okazję obejrzeć konferencję prasową, podczas której ogłoszono nazwiska laureatów. Oto krótki komentarz dotyczący poszczególnych nagrodzonych, na stronie głównej wortalu również pełna lista laureatów.

Drodzy Państwo, nie ma już najmniejszych wątpliwości - na miano faworyta w wyścigu po Oscary zasługuje "Pokuta" - kameralny obraz Joe Wrighta o dramatycznych konsekwencjach błędu młodości. Film ten otrzymał Złoty Glob dla najlepszego dramatu - i ma wielkie szanse, by otrzymać nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu. Jeszcze w tym tygodniu obiecujemy Państwu recenzję - podobnie jak tekst krytyczny o nowej produkcji braci Coen - "To nie jest kraj dla starych ludzi", nagrodzonej za najlepszy scenariusz oraz za rolę drugoplanową Javiera Barda. Johnny Depp, pupil amerykańskiej publiczności, okazał się również faworytem krytyków. Otrzymał bowiem nagrodę dla najlepszego aktora komediowego i musicalowego - w tym wypadku szczęście przyniósł mu intrygujący obraz Tima Burtona "Sweeney Todd", który zresztą również zwyciężył w swej kategorii - jako musical/komedia. Ogromnie cieszy również nagroda dla Davida Duchovnego za główną rolę w serialu komediowym "Californication". Duchovny wreszcie miał okazję pokazać widzom, że prócz udawania, iż goni za kosmitami czy słabego grania w drętwych komedyjkach, potrafi również stworzyć absolutnie wiarygodną, dramatyczną kreację bardziej nawet dramatyczną, niż komediową. Nieco zaskakującą może być decyzja o przyznaniu nagrody dla najlepszego reżysera Julianowi Schnabelowi za obraz "Motyl i skafander", który w najbliższy piątek trafi na ekrany kin. Z kolei w przypadku głównej roli kobiecej w musicalu wybór był oczywisty - Marion Cotillard jako Edith Piaf zdeklasowała rywalki. Kontrowersje wokół samego filmu, mieszane uczucia, jakie budziła łzawo-banalna w gruncie rzeczy historia wielkiej artystki nie przeszkodziły docenić klasy wybitnej aktorki. Szczególnie bliska jest mi nagroda za najlepszą muzykę - w tym roku otrzymał ją Dario Marianelli za ilustrację muzyczną do wspomnianej już "Pokuty" ze świetną rolą Keiry Knightley. Sama Keira za swą wielką porażkę uznać może wyróżnienie Julie Christie nagrodą za najlepszą żeńską rolę dramatyczną. Cóż, kiedy rywalizacja akurat w tej materii była bardzo wyrównana. Nie wiem natomiast, czy jurorzy serio potraktowali przyznanie Cate Blanchett, aktorce skądinąd wybitniej, nagrody za dziwaczną nieco kreację Boba Dylana w kontrowersyjnym obrazie "I'm not there". Czy była to dobra decyzja - polscy widzowie będą mogli ocenić w najbliższym czasie. Miłośników animacji ogromnie ucieszy zapewne, że nagrodzono wyświetlany już w polskich kinach film "Ratatuj" - faktycznie, bardzo wdzięczny, ale i mądry oraz spełniający sporą rolę wychowawczą. Z kolei miłośnicy małego ekranu będą musieli sięgnąć po wyróżniony jako najlepszy serial dramatyczny obraz "Mad men", w naszym kraju dotychczas kompletnie nieznany.

Tym samym wyścig po Oscary trwa. Jednym z faworytów jest znakomita "Pokuta", której recenzja zostanie opublikowana w naszym wortalu w najbliższych dniach. Obok niej liczy się także na nową produkcję braci Coen - obraz "To nie jest kraj dla starych ludzi". Tu również obiecujemy tekst krytyczny w najbliższych dniach.

Wśród książek
Tyle zapowiedzi. Tymczasem - co znajdziecie na naszych stronach? Bardzo, bardzo dużo recenzji. Wśród nich wiele tekstów krytycznych o książkach religijnych, wydanych niedawno przez wydawnictwo Ad oculos. Dla dzieci - powieść Astrid Lindgren "Ach, ten Emil" oraz książka "Hot dogi. Sprzątanie zabronione". Rodzice nieco starszych pociech powinni zastanowić się nad tym, czy nie kupić swym dzieciom kolejnych pozycji z cyklu powieści "Cherub" Roberta Muchamore. Cykl ten poleca Izabela Mikrut. Dla spragnionych uśmiechu - "Rozmówki polsko-polskie" Andrzeja Mleczki, dla miłośników nowej prozy - "Przystupa" Grażyny Plebanek oraz "Jabłko" Michela Fabera. Wszystkim rozmiłowanym w biologii, którzy chcieliby ze swojego "zawodowego" punktu widzenia spojrzeć na Pismo Święte, polecamy "Atlas zwierząt biblijnych".

Miłośnikom kina polecamy zakładkę z krótkimi opisami "Nowości kinowych". Polecamy też tekst o reżyserze Akirze Kurosawie w dziale "Biografie". Wkrótce w wortalu kolejne recenzje. Podobnie niedługo nastąpi aktualizacja materiałów dotyczących płyt DVD.

W dziale "Publicystyka" polecamy krytyczny tekst Kaliny Beluch, doktorantki w Uniwersytecie Śląskim, która próbuje opisać zjawisko rankingów pozycji ubiegających się o miano "Najlepszych książek roku".

Blogujemy
Tradycyjnie już polecamy nowe notki w blogach redaktorów wortalu, ale też jego użytkowników. Zachęcamy do zakładania własnych kont i prowadzenia własnych blogów - tym bardziej, że są one coraz bardziej udoskonalane, obecnie użytkownicy mają do dyspozycji 4 schematy graficzne do wyboru. Polecamy również najnowszą poezję oraz prozę, w których to działach tekstów przybywa w tempie błyskawicznym.

Warsztaty poetyckie
Zapraszamy wszystkich poetów związanych z naszym wortalem do doskonalenia własnej techniki twórczej. Okazją dla mieszkających w Warszawie i okolicach będą warsztaty, prowadzone przez poetów, prozaików, krytyków literackich. Zainteresowani proszeni są o nadsyłanie do 20 stycznia 2008 zestawów prac (fragmenty prozy, poezja) na adres:
STAROMIEJSKI DOM KULTURY
RYNEK STAREGO MIASTA 2
00-272 WARSZAWA
lub
e-mail: nocpoetow@sdk.pl
z dopiskiem „warsztaty literackie".
Przy zestawie prac organizatorzy proszą o podanie adresu i telefonu. O zakwalifikowaniu na warsztaty poeci powiadomieni zostaną telefonicznie lub pocztą elektroniczną. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 0228312375 – prosić z Działem Literackim lub na stronie www.manifestacjepoetyckie.tk

Współpracownicy poszukiwani
Tymczasem w naszym wortalu sporo nowości. Przede wszystkim poszukujemy osób, które uwielbiają krytykować i komentować poezję, a przy tym - świetnie się bawić. Po połowie stycznia zaprosimy je do testowania zupełnie nowego, rewolucyjnego modułu Granic. Wszystkich zainteresowanych prosimy kontakt za pośrednictwem adresu e-mail wpolak@granice.pl oraz podanie wieku i miejsca zamieszkania. Zostało już tylko 19 miejsc - więc należy się spieszyć ze zgłoszeniami.

Poszukujemy również człowieka, który zająłby się opieką nad nowopowstałymi działami DVD - poprzez dodawanie informacji o niedawno wydanych filmach, publikowanie zapowiedzi wydawniczych z rynku płyt DVD oraz recenzowanie filmów, których egzemplarze recenzenckie otrzyma. Kontakt: admin@granice.pl

Sławomir Krempa
sekretarz redakcji

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje