Jeśli zastanawiacie się, po jakie książki najchętniej sięgali Polacy w ubiegłym roku, to mamy dla Was odpowiedź. Jak się okazuje, noblistka Olga Tokarczuk zdecydowanie zdeklasowała konkurencję!
Chociaż księgarze i bibliotekarze alarmują o rosnących spadkach w czytelnictwie, a Biblioteka Narodowa w swoim corocznym raporcie informuje o małym procencie aktywnych czytelników wśród Polaków, to jednak okazuje się, że są książki, po które sięgamy chętnie.
Jak dowodzi firma Nielsen Book Research, zajmująca się badaniem polskiego rynku książki, ubiegły rok upłynął w polskich księgarniach pod znakiem Nagrody Nobla, mroźnych kryminałów i… erotyków w sycylijskim klimacie, bowiem to właśnie Olga Tokarczuk, Remigiusz Mróz i Blanka Lipińska stanęli na sprzedażowym podium.
Jak podaje portal Onet.pl, w ubiegłym roku w Polsce sprzedało się prawie 180 tysięcy egzemplarzy książek autorstwa Olgi Tokarczuk. Dzięki temu to właśnie ze sprzedaży książek noblistki do kas trafiło najwięcej pieniędzy, bo aż 6 619 808 zł!
Czytaj także: Olga Tokarczuk została okradziona? Włamanie do domu na wrocławskich Krzykach
Nieco więcej od Tokarczuk książek sprzedał Remigiusz Mróz, który w ubiegłym roku przekroczył ponad 203 tysiące sprzedanych egzemplarzy. Kwota sprzedaży brutto książek opolskiego twórcy kryminałów wyniosła łącznie w sumie 5 579 513 zł. Niedawno premierę miała kolejna książka autora - Głosy z zaświatów, a w lutym autor zapowiedział kontynuację Chóru zapomnianych głosów - Echo z otchłani.
Na trzecim miejscu pojawiła się Blanka Lipińska, której pierwsza książka – 365 dni – w tym tygodniu doczekała się filmowej ekranizacji. Pisarka erotyków sprzedała prawie 101 tysięcy swoich książek w ubiegłym roku, a do sklepowych kas wpadło 2 859 655 zł.
Czytaj także: 365 dni – wszystkie informacje o filmie. Co wiadomo? Opis, zwiastun, zdjęcia
Na kolejnych miejscach uplasowały się Marta Galewska-Kustra (m.in. seria książek Pucio wydanych nakładem Naszej Księgarni) oraz Anita Głowińska (książki dla dzieci z serii Kicia Kocia wydane przez Media Rodzinę).
A jakie książki Wy najczęściej kupowaliście w 2019 roku?