Thriller z kobiecym wdziękiem

Data: 2011-03-20 23:23:12 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Thriller z kobiecym wdziękiem

 

Przyjęło się, że tematyka kryminalna to coś dla mężczyzn. Agresja, zbrodnia, przemoc – kojarzą się z siłą, natomiast domeną kobiety jest łagodność. Tymczasem panie potrafią stworzyć powieści sensacyjne, które czyta się z przerażeniem, fascynacją i wypiekami na twarzy. Właśnie nakładem wydawcy książek Mira ukazał się najnowszy thriller bestsellerowej autorki Alex Kavy zatytułowany „Kolekcjoner”.

 

Zgodnie z rozpowszechnionym stereotypem kobiety są zbyt łagodne, by mogły tworzyć wiarygodne thrillery. Tess Gerritsen, Erica Spindler, Alex Kava – to tylko kilka znanych współczesnych autorek thrillerów, których książki sprzedają się w milionowych nakładach na całym świecie, zdobywają uznanie krytyków i trafiają na listy bestsellerów.

 

Thrillery tworzone przez kobiety często mają rozbudowaną sferę psychologiczną. Alex Kava, której najnowszy thriller „Kolekcjoner” ukaże się w marcu w Polsce, mówi: „tworzenie thrillerów psychologicznych to spore wyzwanie, bo nie chodzi  o fabułę czy samą akcję, ale o narastające zagrożenie. Ważne są nie tylko konflikty między poszczególnymi postaciami, ale i wewnętrzne rozterki bohaterów”. Autorkę fascynuje morderca – człowiek, który przekroczył granicę zła – oraz to, co się dzieje w jego umyśle i z jego emocjami. W dobrej powieści sensacyjnej ten zły miewa wiele twarzy i mnóstwo powodów do tego, by zabić.

 

Autorki bardzo skrupulatnie zbierają materiały do swoich książek, chcą, aby cała opowieść była jak najbardziej wiarygodna i zbliżona do rzeczywistości. Analizują przestępstwa, czytają raporty sądowe, surfują w Internecie w poszukiwaniu informacji o zbrodniach. „Jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że mam sporo kontaktów w policji, łącznie z szefem laboratorium kryminalistycznego, technikami pracującymi na miejscu przestępstwa, zastępcą prokuratora, śledczymi, psychologiem sądowym, mikrobiologiem i agentami FBI” - mówi Kava.

 

Często bywa tak, że w powieściach sensacyjnych pisanych przez kobiety pojawiają się postacie silnych bohaterek. Tak jest w najnowszym opowiadaniu Tess Gerritsen „Czarna loteria”, które znalazło się w antologii „Bez skrupułów”, wydanej w lutym. Odważna pani anestezjolog Kate Chesne oskarżona o niedopatrzenie, w wyniku którego zmarła pacjentka, postanawia na własną rękę odnaleźć zabójcę. Z kolei Alex Kava stworzyła już osiem powieści o agentce FBI, Maggie O’Dell. Ta dziewczyna nie jest superbohaterką, ma wady i popełnia błędy, dlatego można się z nią utożsamiać. Może i jest świetnym kryminologiem, ale nie wiedzie jej się w życiu osobistym. Czasem nagina lub łamie zasady, ale zawsze robi to, co uważa za słuszne, nawet jeżeli jej decyzje nie są łatwe i narażają ją na niebezpieczeństwo.


 

Wielu ludziom wydaje się, że kobieta nie może napisać przerażającego i wciągającego thrillera. Kiedy Kava rozpoczynała pracę jako pisarka, próbowała zainteresować swoimi powieściami wydawców, używając prawdziwego imienia Sharon. Niestety, wciąż dostawała odmowy z tym samym komentarzem - mniej przemocy, więcej wątków miłosnych. Postanowiła więc wysłać powieść
z imieniem, które nie pozwala jednoznacznie ocenić, czy jest to imię męskie, czy żeńskie, aby nie oceniano jej twórczości przez pryzmat płci. Na efekty nie trzeba było długo czekać - trzej agenci chcieli reprezentować autora "Dotyku zła". Wszyscy prosili o rozmowę z panem Kavą. Eksperyment się powiódł. Jednak nawet dziś zdarza jej się spotykać ludzi, którzy mówią, że prawdopodobnie nie sięgnęliby po jej książki, gdyby wiedzieli, że ich autorem jest kobieta.

 

Jak wykazały badania czytelnictwa przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową wraz z TNS OBOP w 2010 roku, najchętniej czytamy książki sensacyjne – na ten rodzaj literatury wskazało 22 proc. respondentów. Warto zburzyć stereotypy i sięgnąć po thriller napisany przez kobietę, bo może on być równie przerażający i wciągający, jak ten stworzony przez mężczyznę.

 

Alex Kava to amerykańska pisarka z polskimi korzeniami. Jest autorką bestsellerowych thrillerów psychologicznych. Przez piętnaście lat pracowała
w reklamie i public relations. W 1996 roku zrezygnowała z etatowej pracy, chcąc w pełni oddać się pisaniu. W swoich powieściach wprowadza czytelników w świat mrocznych, tajemniczych zbrodni popełnianych z największym okrucieństwem. Jej powieści są podbudowane rzetelną wiedzą psychologiczną, a także znajomością procedur policyjnych, co dodaje im wiarygodności. Choć są fikcją literacką, często impulsem do ich napisania były prawdziwe wydarzenia. Kava nie ukrywa, że najbardziej fascynuje ją granica między dobrem i złem oraz to, do czego człowiek jest zdolny, kiedy znajdzie się w sytuacji ekstremalnej. Jej książki są wydawane w 24 krajach świata i w wielu znajdują się na listach bestsellerów. Thrillery „Dotyk zła” i „Czarny Piątek” były bestsellerami również w Polsce.

 

Wydawca książek Mira publikuje ok. 50 książek rocznie, zarówno najbardziej poczytnych autorów, których nazwiska są obecne na liście bestsellerów amerykańskiego dziennika „New York Times”, jak i obiecujących debiutantów. Nakładem Miry często ukazują się pozycje wydawane po raz pierwszy w Polsce. Wśród gatunków literackich można znaleźć kierowane do kobiet powieści sensacyjno-kryminalne, obyczajowe, historyczne, romanse, thrillery czy literaturę określaną jako paranormal. W ofercie wydawcy znalazły się m.in. takie bestsellery jak: „Dotyk zła” i „Czarny Piątek” Alex Kavy, „Krzyk ciszy” Elizabeth Flock, czy „Przeznaczenie” Nory Roberts. Mira należy do koncernu Harlequin, wydawcy literatury kobiecej. W Polsce Mira jest obecna od 1991 roku.

 

 

 

 

Tytuł oryginału: „ Damaged”

Autor: Alex Kava

Gatunek: thriller

Liczba stron: 304

ISBN: 978-83-238-7517-8

Rok pierwszego polskiego wydania: 2011

Rok pierwszego wydania: 2010 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje