Już dzisiaj na antenie TVP Kultura poruszający spektakl Teatru Telewizji: W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej. To opowieść o matce Grzegorza Przemyka, który bez powodu został śmiertelnie skatowany przez milicjantów na komisariacie przy ul. Jezuickiej w Warszawie.
Fot. Magdalena Hueckel/ Dom Spotkań z Historią
Teatr Telewizji: W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej – opis
14 maja 2024 mija 41 lat od tragicznej śmierci maturzysty Grzegorza Przemyka. Później odbył się skandaliczny proces. Ówczesna, komunistyczna władza dokonywała licznych manipulacji, usiłując zrzucić winę na pracowników pogotowia i chronić funkcjonariuszy milicji.
Czytaj również: Teatr Telewizji: Namiętna kobieta - wzruszająca sztuka z Martą Lipińską już dziś w TVP 1!
Barbara Sadowska, matka zamordowanego chłopca, walczyła o dobre imię i sprawiedliwość. A nie było to łatwe - Barbara wdała się w romans z młodszym od niej Cezarym F., który był świadkiem skatowania jej syna. Służby to wykorzystały, przedstawiając ją jako alkoholiczkę i kobietę, która zdradza męża. Barbara Sadowska była poetką i działaczką, która współpracowała z opozycją. Trzy lata po śmierci Grzegorza zmarła na raka.
Teatr Telewizji: W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej – obsada
W postać Barbary wcieliła się Agnieszka Przepiórska, która za tę rolę została uhonorowana Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza.
Przeczytaj także: Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem - 106 odc. Kasym zostaje uwięziony z szalonym Mustafą. Streszczenie 106 i 107 odcinka
Przed spektaklem widzowie zobaczą dyskusję, w której wezmą udział: Cezary Łazarewicz, Elżbieta Ficowska, Piotr Rowicki oraz Agnieszka Przepiórska.
Teatr Telewizji: W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej – gdzie zobaczyć?
Transmisja Teatru Telewizji została zaplanowana na wtorek, 21 maja 2024 godzinie 20.05 na kanale TVP Kultura.
Teatr Telewizji: W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej – książka
Nad scenariuszem do spektaklu pracował między innymi Cezary Łazarewicz, autor reportażu Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka (wydawnictwo Czarne). Na jej podstawie powstał dramat filmowy pod tym samym tytułem.
Przeczytaj także:
- Teatr Telewizji: "Cudzoziemka", adaptacja prozy Kuncewiczowej już dziś w TVP 1!
- Teatr Telewizji: adaptacja kryminału Joe Alexa "Powiem wam, jak zginął" już dziś w TVP 1!
- Teatr Telewizji: Zapiski z wygnania - spektakl z Krystyną Jandą już dziś w TVP 1!
- Teatr Telewizji: brawurowa komedia pod tytułem "Oscar dla Emily" już dziś w TVP 1!