Teatr Telewizji: "Smutne miasteczko". Co się dzieje, gdy zanikają dawne wartości?

Data: 2022-03-14 12:54:59 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Teatr Telewizji jest cyklem, który raczy nas wybitnymi widowiskami i przedstawieniami teatralnymi. Smutne miasteczko to spektakl, który pokazuje niezwykle ciekawą i nadal aktualną opowieść o współczesnym świecie.

Fot. teatrtv.vod.tvp.pl

Smutne miasteczko jest przedstawieniem składającym się z różnych tekstów Wojciecha Młynarskiego. Swoją premierę spektakl miał w 2003 roku, a dziś na antenie TVP 1 telewidzowie będą mogli przypomnieć sobie ten intrygujący spektakl. 

Teatr Telewizji: Smutne miasteczko – opis 

Smutne miasteczko to niebanalna opowieść o społeczeństwie i o zaniku pewnych wartości. Pokazuje dwie perspektywy współczesnej inteligencji: tej, która umie sobie poradzić w kapitalistycznym świecie, oraz tej, dla której tempo życia jest nie do wytrzymania. Opowiada o tym, że teraz jak nigdy liczy się pieniądz i umiejętność parcia do przodu, po trupach do celu. Sprawnie rozbiera na części pierwsze politykę i objawia jej bezsens. 

Czytaj także:  Co nowego w kinach? Premiery kinowe od 18 - 25 marca 2022 roku

To także historia po prostu o ludziach, o tym co nas otacza i co nas smuci. O wartościach, których już nie ma. Kontrastuje socjalistyczną rzeczywistość z czasem wolności. Pozornie powinno teraz być łatwiej, jednak świadomość społeczeństwa maleje. Wszystko może być powiedziane wprost, nie trzeba więc już umiejętnie interpretować, nie trzeba myśleć. Spektakl nie uderza w dramatyczne tony, jest natomiast pełen gorzkiego humoru obnażającego pewne prawdy o nas samych.  

Teatr Telewizji: Smutne miasteczko – obsada

Do zinterpretowania tekstów Wojciecha Młynarskiego zostali zaangażowani wybitni aktorzy, często legendy polskiej sceny teatralnej. Na ekranie będziemy więc mogli zobaczyć: Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Olgę Sawicką, Witolda Dębickiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Kowalewskiego, Piotra Machalicę, Marcina Przybylskiego, Andrzeja Strzeleckiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Wiktora Zborowskiego, Artura Żmijewskiego, Joannę Pałucką, Annę Ścigalską, Stefana Każuro, Grzegorza Kuciasa oraz Sergiusza Żymełkę. 

Czytaj także:  Twierdza - nominowany do Oskara film sensacyjny w gwiazdorskiej obsadzie

Reżyserią Smutnego miasteczka zajął się Andrzej Strzelecki, który także wspólnie z Wojciechem Młynarskim napisał scenariusz. 

Teatr Telewizji: Smutne miasteczko – gdzie zobaczyć? 

Premiera spektaklu odbyła się prawie dwadzieścia lat temu w 2003 roku. Jednak już dzisiaj będzie można ponownie zobaczyć go w telewizji!

Czytaj także: „Zniewolona” – czy będzie 4 sezon? Mamy odpowiedź!

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy przed ekrany 14 marca o godzinie 21:00 na antenę stacji TVP1

Teatr Telewizji: Smutne miasteczko – książka 

Smutne miasteczko to spektakl, który bazuje na tekstach poetyckich, oraz piosenkach napisanych przez Wojciecha Młynarskiego. Wszystkim zainteresowanym twórczością tego wybitnego człowieka możemy polecić książkę Od oddechu do oddechu. Jest to zbiór piosenek i wierszy napisanych przez niego na przestrzeni lat. 480 stron tekstów, które tak dobrze oddają nierzadko trudne realia świata. 

Książkę Od oddechu do oddechu można nabyć w popularnych księgarniach:

 

Tagi: teatr tv, teatr telewizji,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Niewolnica elfów
Justyna Komuda ;
Niewolnica elfów
Jak (nie) zostać królową
Katarzyna Redmerska ;
Jak (nie) zostać królową
Lucek
Iwonna Buczkowska ;
Lucek
Mykoła
Michał Gołkowski ;
Mykoła
Pokaż wszystkie recenzje