Teatr Warszawa Śródmieście to cykl performatywnych czytań czasopism realizowanych przez warszawskich reżyserów. Nowe numery czasopism kulturalnych i publikowane w nich teksty będą punktem wyjścia nie tylko do dyskusji, ale i do artystycznych działań. Zależy nam także na tym, aby publiczność mogła i chciała wziąć udział w rozmowie prowadzonej w oparciu o wybrane teksty.
W projekcie biorą udział cztery czasopisma: „Tekstualia”, „LiteRacje”, „Przegląd Filozoficzno-Literacki” i „FA-art”. Nowe numery oddajemy w ręce reżyserów młodego pokolenia (i młodych duchem), którzy wybiorą z nich najciekawsze teksty (prozę, poezję, esej) o artystyczno-scenicznym potencjale. Reżyserzy, czyli Natalia Fijewska-Zdanowska, Joanna Grabowiecka, Reda Paweł Haddad oraz Igor Gorzkowski, zaproszą do współpracy aktorów. Podczas spotkań będą też obecni redaktorzy czasopism, którzy w krótkich komentarzach-opowieściach nakreślą kontekst prezentowanych numerów oraz utworów.
Aktorzy, reżyserzy i redaktorzy oraz publiczność – spotkają się już pod koniec września w Pracowni „Duży Pokój”, ulica Koszykowa 24/12.
PROGRAM:
„Tekstualia” – pierwsze spotkanie, 29 września 2011 r., godz. 19.00, wstęp wolny
Żaneta Nalewajk, redaktor naczelna zaproszonych do projektu „Tekstualiów”, podkreśla w internetowym wywiadzie (całość na http://teatr.czasopism.pl/):
Projekt Teatr Czasopism stwarza szansę na pokazanie tego, że utwory drukowane w czasopiśmie nie są przeznaczone jedynie do cichej lektury i że mogą wybrzmieć donośniej. (…) Energia intelektualna i twórcza zmaterializuje się teraz również w innej, teatralnej formie. Rezultaty tego przedsięwzięcia dla mnie samej będą niespodzianką. To ciekawe przeżycie, posłuchać melodii tekstów, zobaczyć utwory, nad których doborem, redakcją i kompozycją pracuje się czasem wiele miesięcy, w reżyserskiej interpretacji, a zatem przefiltrowane przez literacką i teatralną wrażliwość innego człowieka, wkładającego w przygotowanie adaptacji wiele pracy.
Natomiast Natalia Fijewska-Zdanowska, która wyreżyseruje spotkanie z „Tekstualiami”, tak opowiada o kontakcie z czasopismem:
Przekazane nam „Tekstualia” to numer wyjątkowo zaangażowany emocjonalnie. A jednocześnie wyjątkowo niemodny. Motyw przewodni – istnienie lub nieistnienie Boga we współczesnej literaturze – wzbudza wielostronne kontrowersje, choć przecież to motyw stary jak świat. Z naszej (czysto teatralnej) perspektywy nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Bóg w literaturze, tak jak w utworze scenicznym, po prostu się przydaje, może nawet jest konieczny. Potrzebujemy go do prowadzenia dyskusji, snucia opowieści. Chcemy i potrzebujemy odnosić się do niego, oskarżać go, złościć się na niego, porównywać z nim, traktować jako istniejący lub nie, ale ważny i stały punkt odniesienia. W naszym czytaniu będziemy szukać emocji autorów – na temat tych bardzo niemodnych spraw ostatecznych…
„Przegląd Filozoficzno-Literacki” – drugie spotkanie, 6 października 2011 r., godz. 19.00, wstęp wolny