Targi książki ponownie na Stadionie Narodowym. A tydzień później przed Pałacem Kultury

Data: 2022-12-16 10:24:59 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Spotkania z książką powrócą do przestrzeni stadionu PGE Narodowy. Nowa impreza – Targi Książki i Mediów 2023 VIVELO – zorganizowana zostanie między 18 a 21 maja. Co ciekawe, tydzień później w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się podobne wydarzenie – Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie.

Obrazek w treści Targi książki ponownie na Stadionie Narodowym. A tydzień później przed Pałacem Kultury [jpg]
Fotografia ilustracyjna / Warszawskie Targi Książki zorganizowane w 2019 roku na terenie PGE Narodowy

Z czwartkowego komunikatu spółki TIME SA dowiedzieliśmy się, że w przyszłym roku w Polsce zorganizowana zostanie nowa impreza branży wydawniczej. Targi Książki i Mediów 2023 VIVELO zagoszczą w maju w Warszawie.

Targi Książki i Mediów 2023 VIVELO – nowa impreza w maju 2023

W dniach 18-21 maja 2023 odbędzie się nowe wydarzenie skoncentrowane na branży wydawniczej. Chodzi o Targi Książki i Mediów 2023 VIVELO, których organizatorem jest spółka mediowa TIME SA. Właściciel grupy ZPR planuje zorganizować nowe targi książki na terenie stadionu PGE Narodowy. Dyrektor Generalną Targów została Irma Tomaszewska, która w grupie TIME S.A. zajmuje stanowisko Dyrektor Promocji / Media Manager Grupa Radiowej Time S.A. Tomaszewska związana jest z Grupą od 2003 roku, gdzie odpowiedzialna była m.in. za współtworzenie koncepcji festiwalu Eska Music Awards. W marcu 2014 roku została dyrektorem promocji Radia VOX FM. Do tej pory Dyrektor Targów VIVELO  nie była bezpośrednio związana z branżą wydawniczą. 

Podobnie jak Frankfurter Buchmesse będą łączyć funkcję targową z forum dyskusyjnym dla przedstawicieli branży, wydawców, pisarzy, tłumaczy, krytyków literackich oraz czytelników, służącym promocji kultury

– komentuje w informacji prasowej Dyrektor Generalna Targów.

Irma Tomaszewska w przesłanej zapowiedzi dodaje także, że spodziewa się ponad 450 wystawców. Nowa formuła targów obejmować ma nie tylko przestrzeń wystawienniczą dla wydawców książek, ale również wydawców mediów tradycyjnych i internetowych.

W jednej przestrzeni zostaną zaprezentowane książki i media – w drukowanej odsłonie oraz w wersji cyfrowej, w tym online, audio, wideo i w innych formach zgodnych z najnowszymi trendami technologicznymi

– czytamy w nocie prasowej.

Organizator zapowiada także, że Targi VIVELO mają być przestrzenią, w której odnajdą się zarówno profesjonaliści z branży wydawniczej, jak i osoby ze społeczności czytelników oraz booktokerów.

Zamieszanie wokół targów książki w Warszawie

Co ciekawe, dokładnie tydzień później w Warszawie zorganizowana zostanie druga impreza książkowa – tym razem realizowana przez Fundację Historia i Kultura. To właśnie ci organizatorzy odpowiadają za tegoroczną edycję targów, która odbywała się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Przed rokiem na terenach PKiN Fundacja Historia i Kultura i spółka Targi Książki wspólnie organizowały 11. edycją Warszawskich Targów Książki. Tego roku Fundacja zupełnie samodzielnie organizowała tam imprezę pod nazwą Targi Książki w Warszawie, a spółka Targi Książki nie zrealizowała 12. edycji Warszawskich Targów Książki.

Podobnie jak w tym roku, także i w 2023 Fundacja planuje zorganizować swoje własne targi książki w Pałacu Kultury – tym razem w terminie 26-29 maja pod nazwą Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Organizacja tak dużej imprezy w tej przestrzeni w tym roku spotkała się z szeroką krytyką – problemem było zwłaszcza uczestnictwo w targach w czasie niepogody, część stoisk położona była w tymczasowych namiotach wystawienniczych zlokalizowanych przed PKiN. Odwiedzający targi skarżyli się także m.in. na brak dostatecznej informacji i oznakowania stoisk.

Czytaj także: Najciekawsze premiery książek w grudniu 2022. Co warto przeczytać?

Z kolei dawny współorganizator Warszawskich Targów Książki – spółka Targi Książki, której jednym ze wspólników jest Murator Expo – złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew o zaniechanie czynów nieuczciwej konkurencji przeciwko Fundacji Historia i Kultura. Wskutek tego, organizator Targów Książki w Warszawie został zmuszony do prezentowania informacji, m.in. na banerach zewnętrznych, w której oświadczał, że Targi Książki w Warszawie nie są imprezą organizowaną przez spółkę Targi Książki.

Dwie imprezy w podobnym czasie kłopotem dla wydawców i czytelników?

Fundacja Historia i Kultura oraz TIME SA to dwa oddzielne podmioty, a obie imprezy nie są ze sobą powiązane. Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że to właśnie Grupa ZPR – powiązana z TIME SA – była jednym ze wspólników posiadających udziały w spółce Murator Expo, wcześniej organizującej Warszawskie Targi Książki.

Czytaj także: Stała cena książki powraca? Rabaty mają sięgać maksymalnie kilku złotych!

Organizacja dwóch konkurencyjnych wobec siebie imprez w podobnym terminie i tym samym mieście może jednak negatywnie odbić się zarówno na liczbie wystawców, jak i frekwencji. Mali wydawcy, nie dysponującymi środkami na udział w obu imprezach, będą musieli wybrać, w którym spośród wydarzeń chcą uczestniczyć. Podobną decyzję podjąć będą musieli czytelnicy, wszak targi książki organizowane w Warszawie i Krakowie to imprezy, w których udział brały – do tej pory – osoby z całego kraju.

Czytaj także: Cena sukcesu, czyli o 25 Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Nie jest to pierwszy raz, gdy w stolicy w maju odbywają się równolegle konkurencyjne targi książki. Podobnie było w 2010 roku, gdy w nieodległym terminie przeprowadzono Międzynarodowe Targi Książki, przygotowane przez Ars Polonę, wieloletniego organizatora tej imprezy, a także I Warszawskie Targi Książki, zorganizowane przez firmę Murator EXPO. Warszawskie Targi Książki powstały w efekcie niezadowolenia wielu wydawców ze sposobu organizacji przez Ars Polonę. Zwracano wówczas uwagę na panujący we wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki zaduch, tłok, brak możliwości dotarcia do niektórych stoisk. 

Patrząc na sytuację, jaka ma mieć miejsce w 2023 roku, trudno nie dojść do wniosku, że historia bardzo lubi się powtarzać. 

Tagi: targi książki,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje