Na dziś przypada ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto w Warszawie zaczęło się już wczoraj i będzie trwało przez cały maj. Wszystko za sprawą niedzielnej gali Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy i dwóch wielkich wydarzeń poświęconych literaturze, które odbędą się już niebawem.
Kwiecień miesiącem książki
Wczoraj podczas uroczystej gali ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. W kategorii „Proza” nagrodę otrzymał Jarosław Mikołajewski za książkę Rzymska komedia (Agora), w kategorii „Poezja” uhonorowano Jacka Łukasiewicza za tomik wierszy Stojąca na ruinie (Biuro Literackie). Małgorzata Strzałkowska zwyciężyła w kategorii „Książka dla dzieci – tekst i ilustracje” dzięki książce Leśne głupki i coś (Bajka), a Ewa Morycińska-Dzius została nagrodzona za książkę Rozsypane fotografie (Świat Książki) w kategorii „Edycja warszawska”. W kategorii „Warszawski twórca” nagrodę piątej edycji konkursu otrzymał prof. Janusz Tazbir.
Dziś z okazji święta książki fragmenty utworów literackich będzie można usłyszeć nie tylko w księgarniach, ale także na ulicach i w środkach komunikacji miejskiej, gdzie wyemitowane zostaną fragmenty audiobooków czytane m.in. przez Mariana Opanię, Borysa Szyca czy Zbigniewa Zapasiewicza. Impreza ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Literacki maj
W dniach 10-13 maja w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Książki, a dwa tygodnie później na Rynku Mariensztackim Warszawski Kiermasz Książki, który potrwa przez cały weekend, od 26 do 27 maja. Na gości obu imprez będą czekały liczne atrakcje, a jakie – dowiemy się już niebawem.
Rąbka tajemnicy uchylił Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady, która przygotowuje Kiermasz:
- W tym roku zabierzemy warszawiaków w wyjątkową podróż po specjalnych strefach tematycznych, m.in. fantazji i komiksu. Mariensztat na ten dzień zamieni się w przyjazny dla dzieci i rodziców świat, po którym przewodnikami będą literaccy bohaterowie.
Tegorocznej edycji Kiermaszu towarzyszyć będą warsztaty, wykłady, spotkania autorskie oraz spektakle sceniczno-muzyczne. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą laureaci Warszawskiej Nagrody Literackiej. Rynek na Mariensztacie to miejsce wyjątkowe, od lat związane z książką, to tu tradycyjnie mieszkańcy stolicy zasiadali z ulubioną lekturą w dłoni. Teraz mamy szansę powrócić do tego chlubnego zwyczaju – zauważa Matusiak.
Organizatorzy Targów Książki oprócz tradycyjnych stoisk wystawienniczych również szykują specjalny program dla najmłodszych, rozmowy z autorami oraz Forum Nowych Technologii.