Styczeń z historią

Data: 2010-12-28 08:31:42 | Ten artykuł przeczytasz w 21 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Styczeń z historią

DOM SPOTKAŃ Z HISTORIĄ

Program imprez styczeń 2011

  

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, czynny: wt.-pt. 10.00-18.00, sob.-niedz. 11.00-18.00 (oraz podczas spotkań popołudniowych); WSTĘP WOLNY. W załączeniu pdf z programem.
WYSTAWY

19.11–20.02 – Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936–74

Multimedialna wystawa zbudowana w większości z nieznanych dotychczas materiałów – zdjęć, kronik filmowych, nagrań radiowych, publikacji prasowych amerykańskiego korespondenta Juliena Bryana. Fotoreporter znany jest dzięki niezwykle poruszającym zdjęciom  z września 1939, pokazującym wojnę z perspektywy ludności Warszawy i kronice filmowej Oblężenie. Na wystawę złożyły się materiały prezentujące Polskę, nazistowskie Niemcy i sowiecką Rosję w drugiej połowie lat 30. XX wieku oraz zdjęcia i filmy z jego powrotów do Warszawy w 1946, 1959 i 1974 roku. Organizatorzy: DSH, Instytut Pamięci Narodowej. Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  

4.12.2010–15.03.2011 – Niegdysiejsze śniegi… Zima w metropoliach

Wyjątkowe, piękne i rzadko publikowane fotografie prezentujące zwyczaje i atmosferę Bożego Narodzenia w światowych metropoliach w pierwszej połowie w XX wieku. Plenerowa wystawa, na którą składają się fotogramy, przedstawiające zimowe zdjęcia z Warszawy, Wiednia, Berlina, Paryża, Londynu i Nowego Jorku, jest świątecznym prezentem Domu Spotkań z Historią dla mieszkańców stolicy. Organizatorzy: DSH, Agencja FORUM. Miejsce: skwer na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.

 

7.12.2010–16.02.2011 – Janusz Korczak. Udzielić dzieciom głosu

Wystawa poświęcona Januszowi Korczakowi, wybitnemu pedagogowi, pisarzowi, lekarzowi i działaczowi społecznemu. Prekursor działań na rzecz praw dziecka i równouprawnienia dzieci, nieustannie fascynuje jako osobowość. Wystawa prezentuje  przełomowe etapy życia Korczaka, pracę w żydowskim Domu Sierot w Warszawie i twórczość dla – i o dzieciach. Archiwalne zdjęcia udostępniło Ghetto Fighter’s Museum z Izraela. Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, DSH.

 

14.12.2010–31.01.2011 – Zbuntowane miasto. Szczeciński Grudzień ’70 – Styczeń ’71

Plenerowa wystawa fotograficzna prezentuje wydarzenia, które rozegrały się w grudniu ‘70 i styczniu ’71 w Szczecinie, gdzie doszło do brutalnie stłumionych zamieszek oraz dwóch wielkich strajków. Pokazuje, jak zatomizowane społeczeństwo było w stanie zorganizować się i przeciwstawić dyktaturze „jedynie słusznej” partii. Organizatorzy: IPN oddział w Szczecinie, Miasto Szczecin, DSH. Miejsce: skwer Wizytek na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.

  

SPOTKANIA I FILMY

  

4.01 (wt.), 18.00 – „Kino kresowe” –  Moje Wilno (1994, 38 min), reż. Alina Czerniakowska

Reportaż dokumentalny o Wilnie przypominający dziedzictwo kulturowe miasta i jego związki z historią Rzeczypospolitej. Po projekcji spotkanie z autorką filmu, dokumentalistką Aliną Czerniakowską. Podczas spotkania prezentowane będą publikacje dotyczące Wilna, m.in. najnowsze tomy kwartalnika „Znad Wilii” i, wydany w kolekcji „Miejsca święte”, tom „Wilno” – przewodnik zawierający historię i opis najważniejszych miejsc kultu religijnego Wilna, w tym – oczywiście – Ostrej Bramy.

 

11.01 (wt.), 18.00 – Pamięć o przedsowieckim Kijowie

Prezentacja projektu, którego celem jest stworzenie interaktywnej mapy polskich miejsc pamięci w stolicy Ukrainy – Kijowie. Ukraińskie historyczki Ołena Betlij i Kataryna Dysa oraz filolożka Anna Łazar przedstawią założenia projektu, wyniki badań i pierwsze efekty prac realizowanych w Kijowie w ramach programu Geschichtswerkstatt Europa Fundacji „Pamięć, odpowiedzialność, przyszłość”. Spotkanie będzie okazją do przypomnienia znaczącego udziału Polaków w życiu miasta Kijowa przed I wojną światową.  

 

  

12.01 (śr.), 18.00 – „Muzyka i polityka w Peerelu” – Muzyka ze słowami: bardowie Peerelu – Jacek Kleyff

Kolejne spotkanie w cyklu „Muzyka i polityka w Peerelu”, którego tematem jest twórcza biografia Jacka Kleyffa, w której ogniskuje się cały okres późnego Peerelu. Rozmowę z gościem – poetą, kompozytorem, autorem tekstów piosenek, jednym z twórców (obok Janusza Weissa i Michała Tarkowskiego) słynnego kabaretu Salon Niezależnych – poprowadzi Sylwia Siedlecka. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane archiwalne zapisy występów Salonu Niezależnych i filmy dokumentalne o autorskich projektach Jacka Kleyffa.

 

13.01 (czw.), 18.00 – „PRL bocznymi drzwiami” – Między bimbrownią a meliną. Alkoholowa szara strefa w PRL 

Prof. Jerzy Kochanowski, gospodarz i autor cyklu, opowie o alkoholowej szarej strefie w PRL. Samogon potajemnie pędzono na ziemiach polskich już co najmniej w XIX wieku, ale dopiero w czasie II wojny światowej spożywanie go stało się naprawdę powszechne, a wobec przejęcia przez okupantów monopolu spirytusowego, produkcję „bimbru” uznawano wręcz za czyn patriotyczny. Przekonanie, że bimbrownictwo nie jest przestępstwem, pozostało do końca PRL, choć oficjalnie walczono z plagą pijaństwa. Służyło temu na przykład ograniczanie dostępności alkoholu poprzez zmniejszanie liczby punktów sprzedaży i  skracanie czasu ich pracy. Było to jednak mało skuteczne, za to prowadziło do rozwoju tzw. melin, gdzie alkohol można było kupić o każdej porze.

 

14.01 (pt), 18.00 – „Spotkanie z książką” – Historia mówiona i wojna…

Promocja książki Piotra Filipkowskiego Historia mówiona i wojna. Doświadczenie obozu koncentracyjnego w perspektywie narracji biograficznych, która ukazała się w serii „Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej” w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego. Komentarz wygłoszą prof. Andrzej Mencwel i prof. Ewa Domańska. Spotkanie poprowadzi Dominik Czapigo. Organizatorzy: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Międzyzakładowa Pracownia Pamięci Społecznej IS UW, DSH. 

 

  

18.01 (wt.), 18.00 – „FOPA”  – Remont zabytkowych bruków Starego Miasta – zagrożenie czy ratunek?

Pod gruzami Starego i Nowego Miasta zachował się autentyczny, przedwojenny bruk. Podczas odbudowy Starówki przebieg ulic nie uległ zmianie, zachowano też w większości starą nawierzchnię, łącznie z chodnikami, dzięki temu Starówka stanowi dziś cenny skansen historycznych kamiennych nawierzchni z różnych epok i materiałów. Zapowiadany na lata 2011–2012 gruntowny remont staromiejskich bruków będzie pierwszą inwestycją od czasów zakończenia odbudowy Starówki w końcu lat 50. Podczas debaty przedstawiciele miejskich instytucji będą odpowiadać na pytania i wątpliwości varsavianistów i mieszkańców związane z planowanym remontem. Przedstawimy też historię staromiejskich bruków. Organizatorzy: Stowarzyszenie Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK”, Collegium Civitas, DSH.

 

19.01 (śr.), 18.00 – „Opowieści z Kresów” – W gnieździe Lubarta. Przypadki świetnego miasta Łucka

W cyklu „Opowieści z Kresów” wyprawa do położonego nad Styrem miasta Łucka, stolicy Wołynia. Tomasz Kuba Kozłowski przypomni najciekawsze historie związane z gniazdem księcia Lubarta, w tym wielki zjazd monarchów europejskich, wizyty carów rosyjskich Mikołaja I i Aleksandra II, a także wielką bitwę pod Łuckiem z roku 1916. W programie także opowieść o łuckich Karaimach, których wspaniała, zabytkowa kenesa spłonęła w 1972 roku. Będzie też mowa o działalności urzędującego w Łucku wojewody wołyńskiego Henryka Józefskiego. Spotkanie ilustrowane będzie oryginalną ikonografią ze zbiorów autora.

 

20.01 (czw.), 18.00 – „Architektura polityczna” – Warszawa odbudowana i poprawiona

Po zniszczeniach wojennych Warszawa szybko zaczęła dźwigać się z gruzów. Plany odbudowy, czy raczej wzniesienia nowej i nowoczesnej stolicy, przygotowywane były już w czasie okupacji, w 1945 roku nadszedł czas ich weryfikacji (również politycznej) i realizacji. Odbudowa stała się okazją do poprawienia błędów przedwojennego miasta, ale też manipulacji historią. Spotkanie poprowadzi historyk sztuki Jarosław Trybuś. 

 

21–23.01 (pt.–niedz.) Dni Bryana – Kolejny cykl spotkań towarzyszących wystawie Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936–1974. „Być jak Bryan!” – pod tym hasłem odbędą się spotkania z twórcami wystawy Amerykanin w Warszawie... oraz fotoreporterami i korespondentami wojennymi, którzy mowić będą o współczesnych konfliktach, etosie zawodu i swojej misji. Opowiadając o współczesnych konfliktach, koncentrują się niezmiennie cierpieniach ludności cywilnej. W programie m.in. pokazy  filmów dokumentalnych i fabularnych oraz warsztaty fotograficzne. Szczegółowy program drugiej edycji Dni Bryana na stronie: www.dsh.waw.pl.

 

 

25.01 (wt.), 18.00 – „Spojrzenie na warszawskie getto. Miejsca” – Przejście, czyli jak i którędy wydostawano się z getta

Jacek Leociak (Instytut Badań Literackich PAN, Centrum Badań nad Zagładą Żydów) zaprasza na opowieść o przekraczaniu  nieprzekraczalnych granic getta: „Granice getta stały się granicami życia i śmierci. Strzegła ich niemiecka żandarmeria w zielonych mundurach z brązowymi wyłogami, polska policja granatowa i żydowska Służba Porządkowa z żółtymi otokami na czapkach. Biegły wzdłuż linii kamienic, rozdzielały sąsiadujące ze sobą posesje, odcinały chodniki od ulic, przegradzały ulice na pół. Bez przepustki nie wolno było z wyjść z getta ani do niego wejść. A jednak codziennie na wiele sposobów i w różnych miejscach granice te były przekraczane. Bez szmuglu bowiem getto nie mogłoby istnieć. Z dzielnicy zamkniętej udawało się też wydostawać ludziom”.

 

 

27.01 (czw.), 18.00 – „Przez kino do historii” – Miejsce na ziemi, reż. Stanisław Różewicz (1960, 94 min)

Prof. Eugeniusz Cezary Król (ISP PAN, Collegium Civitas) zaprasza na kolejne spotkanie w autorskim cyklu filmowym: „Opowieść o losach zbuntowanego chłopaka, utrzymana w konwencji dokumentalnej. Andrzej, marzący o barwnym życiu, kradnie motor i wyrusza w świat. Ląduje w zakładzie poprawczym, z którego ucieka kilkakrotnie. Dopiero spotkanie z ciężko pracującymi ludźmi daje mu, mimo popełnienia fatalnego błędu, nadzieję na znalezienie własnego >>miejsca na ziemi<<. Historia jedna z wielu, ale dzięki reżyserii uznanego mistrza, doskonałym zdjęciom (Władysław Forbert) i dobremu aktorstwu (młodziutki Stefan Friedmann, doświadczeni Kazimierz Fabisiak, Bolesław Płotnicki) film porusza szlachetną prostotą i autentyzmem”.

                                                                                                                                                                                          

28.01 (pt.), 18.00 – Tułacze dzieci – Losy polskich dzieci w Indiach 

Jedną z kart historii II wojny światowej są losy polskich dzieci deportowanych na początku wojny w głąb Związku Sowieckiego, które następnie wraz z armią gen. Andersa opuściły ZSRR. DSH wspiera inicjatywę uhonorowania maharadży jama saheba Digvijaya Sinha ji, który na terenie swego państwa, w Balachadi, założył osiedle, gdzie mieszkało do końca wojny około tysiąca polskich dzieci. Inicjatywę uhonorowania maharadży podjęli jego wychowankowie zrzeszeni w Kole Polaków w Indiach, którzy wezmą udział w spotkaniu, oraz Centrum Studiów Polska–Azja. Andrzej Jan Chendynski (prezes Koła Polaków z Indii z lat 1942–1948) i Wiesław Stypuła (autor książek o polskich dzieciach w Indiach) opowiedzą o polskich obozach w Indiach w latach 1942–48. Rozmowę prowadzi Krzysztof Iwanek z Centrum Studiów Polska–Azja. Podpisy pod petycją online: www.dsh.waw.pl.

  

NOWOŚCI W KSIĘGARNI XX WIEKU

 

Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy, Magdalena Stopa i Jan Brykczyński

To książka o losach warszawskich kamienic, jednych z najbardziej niedocenianych zabytków Warszawy. O historii 22 budynków opowiadają m.in. prof. Henryk Samsonowicz, Anna Branicka-Wolska, Jan Jabłkowski.  Z ich opowieści wyłania się obraz ostatnich stu lat historii miasta, barwna kronika pokazana przez pryzmat dziejów kamienic i losów mieszkańców. Książkę ilustrują materiały archiwalne i fotografie Jana Brykczyńskiego – zdjęcia kamienic i portrety rozmówców. (wyd. DSH, 184 str., 215 ilustr.)

 

WKRÓTCE!

Spojrzenia na warszawskie getto, Jacek Leociak                  

Książka jest połączeniem autorskiego przewodnika, eseju historycznego i albumu varsavianistycznego. Autor zabiera czytelników na wędrówki po getcie warszawskim, prowadząc nas ulicami Krochmalną, Leszno, Karmelicką, Nowolipie, Miłą, Stawki oraz na Umschlagplatz. W książce wykorzystano blisko 150 zdjęć z archiwów fotograficznych z całego świata. Oryginalna kartografia, opracowana specjalnie na potrzeby książki, w tym plany ulic przygotował Paweł Weszpiński. Zrealizowano ze środków Ministra  Kultury i Dziedzictwa Narodowego

wyd. DSH, 280 str., 150 ilustr.


WKRÓTCE!

Warszawa Międzywojenna w pamięci jej mieszkańców, w serii „Z Archiwum Historii Mówionej".                                                   

Opowieść o Warszawie i jej mieszkańcach w okresie międzywojennym. To montaż najciekawszych fragmentów relacji biograficznych ośmiu warszawiaków, mieszkających w różnych dzielnicach miasta i pochodzących z rożnych środowisk. Opowiadają o swoim dzieciństwie i młodości, a także o tym, jak wyglądała przedwojenna stolica, o warunkach życia, atmosferze i nastrojach przed wybuchem wojny. Publikacja jest bogato ilustrowana zdjęciami ze zbiorów rodzinnych i innych archiwów. Przygotowana w ramach projektu prowadzonego przezMuzeum Historii Polski w Warszawie. Wybór i opracowanie tekstów: Jarosław Pałka, Alina Szamruchiewicz, Magda Szymańska-Szwąder. (wyd. DSH, 72 str,. 60 ilustr.)

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje