Słowo/Obraz Terytoria - nowości wydawnicze

Data: 2007-10-22 23:20:07 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Słowo/Obraz Terytoria - nowości wydawnicze

Słowo/Obraz Terytoria na 11. Targach w Krakowie będzie promować następujące nowości wydawnicze:


Stefan Rieger „Glenn Gould, czyli sztuka fugi”, wyd. II poprawione i
uzupełnione

Pierwsza polska monografia Glenna Goulda. Książka jest próbą spojrzenia na Goulda - pianistę, kompozytora i myśliciela - przez pryzmat muzycznejkonstrukcji fugi. Zdaniem autora, nieprzypadkowo Gould był genialnymwykonawcą fug Bacha, sam pozostając nowym wcieleniem polifonii. Fuga, po włosku "ucieczka", wydaje się formą najodpowiedniejszą dla artystyoutsidera, pragnącego uciec od narzuconej mu z góry formy i wykreowaćformę własną, stworzyć ją mocą własnej woli. Gould, pustelnik stroniący od wszelkiej rywalizacji, wierzył w "miłosierdzie technologii", która ludzioddziela od siebie buforem, eliminując konflikty, a zarazem zbliża ich,rozpinając nić bezpośredniej, czystej łączności w nieskażonych agresją rejonach abstrakcji.

Maria Janion „Gorączka romantyczna”

"Gorączka romantyczna - czytamy we Wprowadzeniu Marii Janion - to fantastyka i przeżycie kosmosu, to tragizm i rewolucja, to frenezja iniepodległość, to przede wszystkim odkrycie nowej cudowności [.].Cudowność rzeczywistości stała się dla romantyków podstawową formułą wiedzy o rzeczywistości, o jej nieprzewidywalności, ruchliwości,zmienności.". Z Gorączki romantycznej uczyliśmy się wiedzy o romantyzmiejako kulturze napięć i antagonizmów, sporów i dialogów. To ta książka pokazywała nam potęgę i słabość romantyzmu, "jego dwuznaczny czar ijednoznaczną mądrość". I to ta książka dla wielu czytelników była jedną zdoniosłych lekcji obywatelstwa, mądrej polskości i rozumnego
człowieczeństwa.



Jovanka Tomaszewska, Wojciech Kołyszko „Leo, Leo i lwy”

Leontynka przeprowadza się z Warszawy do Gdańska. Na pierwszej lekcji w nowej szkole nauczycielka każe usiąść dziewczynce w jednej ławce zLeosiem. Wówczas nic nie wskazuje, że Leo i Leo zostaną przyjaciółmi.Połączy ich jednak miłość do lwów, które staną się sprzymierzeńcami dzieci i nauczą je, jak sobie radzić z przeciwnościami losu.

Jovanka Tomaszewska, Wojciech Kołyszko „Leo, Leo i morze”

Druga część przygód Leosia i Leontynki, którzy wraz z klasą idą zwiedzać Muzeum Morskie. Tam malują mapę, która za sprawą tajemniczego Marlea,dobrego ducha muzeum, przenosi fantastyczne pomysły do światarzeczywistego. Dzięki mapie dzieci przeżywają niesamowite przygody - wyruszają na Wyspy Potworów, odnajdują skarb i stawiają czoła groźnympiratom.


Hanna Dymel-Trzebiatowska, Ewa Mrozek-Sadowska „Troll 1. Język szwedzki: teoria i praktyka - poziom podstawowy”

Pierwszy w Polsce podręcznik do nauki języka szwedzkiego, którego celemjest połączeniu dwóch funkcji: teoretycznej i praktycznej. Obejmuje on
teorię, opisującą w języku polskim główne zagadnienia gramatyki szwedzkiej, a także dobrane do niej ćwiczenia. Na lewych stronach książkiznajdują się punkty teoretyczne wzbogacone licznymi przykładami, naprawych - odnoszące się do nich ćwiczenia. Ta przejrzysta struktura ma
ułatwić uczniom korzystanie z podręcznika zarówno przy samodzielnej pracy, jak i na kursach językowych, w szkołach oraz na uczelniach.
Kalendarz grassowski

Kalendarz zawiera fragmenty utworów pisarza oraz jego wypowiedzi, nie wyłączając sentencji i anegdot (miedzy innymi na temat relacjipolsko-niemieckich). Pod datami dziennymi znaleźć można najważniejszezdarzenia z życia i twórczości noblisty. Całość dopełnia bogata
ikonografia: portrety, podobizny rękopisów i dokumentów, zdjęcia rodzinne, fotografie i reprodukcje prac plastycznych. Format umożliwia dłuższezapisy, dlatego kalendarz sprawdza się nie tylko jako narzędzieorganizacji dnia i pracy, lecz również rodzaj dziennika pisanego w kontekście życia i twórczości Güntera Grassa. Wydanie dwujęzyczne,polsko-niemieckie.


Teresa Kostkiewiczowa „Oświecenie. Słownik literatury polskiej”

Słownik nie jest szkolnym podręcznikiem ani - tym bardziej - brykiem służącym do automatycznego wkuwania wymaganych w szkole wiadomości. Niejest też jeszcze jedną podręczną encyklopedią wiedzy o piśmiennictwieepoki, choć taką funkcję może również spełniać. Zadaniem tej książki jest zwrócenie Czytelnikowi uwagi na zespół zjawisk literackich, postaci iwydarzeń, które mogą się okazać intrygujące i ważne z perspektywyczłowieka początku trzeciego tysiąclecia, a co więcej - przydatne dla zrozumienia świata i wytworów kultury, wśród których dzisiaj żyjemy. Okresoświecenia zainicjował bowiem procesy kulturowe i wytworzył instytucje,które zadecydowały o charakterze ery nowoczesnej. Przyniósł zarazem wiele
dokonań, które trwale wpisały się w tradycję naszej kultury narodowej, odcisnęły się w jej dalszych dziejach i utrwaliły jej swoisty charakter.Książka jest pozycją niezbędną przy powtórkach do sprawdzianów, matury iegzaminów, przydatną zarówno uczniom gimnazjum i liceum, jak i studentom. Jej pomoc w przygotowaniu lekcji docenią także nauczyciele.

Mieczysław Inglot „Romantyzm. Słownik literatury polskiej”

Podręczne kompendium wiedzy o najważniejszych zjawiskach literackich, postaciach, wydarzeniach, ideach epoki. Książka jest pozycją niezbędnąprzy powtórkach do sprawdzianów, matury i egzaminów, przydatną zarównouczniom gimnazjum i liceum, jak i studentom. Jej pomoc w przygotowaniu lekcji docenią także nauczyciele. Autor Słownika, profesor UniwersytetuWrocławskiego Mieczysław Inglot, jest wybitnym znawcą literaturyromantyzmu, mającym w dorobku liczne książki i artykuły na temat tego okresu. Książka zawiera: 187 haseł; omówienia prawie 50 utworów; życiorysy50 pisarzy i badaczy literatury; charakterystyki najważniejszych zjawisk kulturalnych i społecznych, nurtów filozoficznych, motywów i gatunków literackich.

Eugene Delacroix „Dzienniki. Część druga (1854-1863)”, przekład Joanna Guze
i Julia Hartwig

Nie bez powodu Delacroix wahał się pomiędzy karierą pisarza a malarza. Wyboru między swymi fascynacjami dokonuje właśnie na kartach Dzienników.Pisze w nich nie tylko o sztuce, ale także o miłostkach i miłościach,podróżach i przyjaźniach (na przykład z Chopinem). Dzienniki stają sięzatem zarówno świadectwem rozwoju malarstwa w XIX wieku, jak i wyrazem intymnych przeżyć i osobistych dylematów.

”Czeska myśl filmowa, t. II: Reguły gry”, pod redakcją Andrzeja Gwoździa

W drugim tomie prezentującym myśl filmową naszych południowych sąsiadów Czytelnik znajdzie szkice teoretyków skupionych wokół Praskiego KołaLingwistycznego oraz ich kontynuatorów (Jan Mukařovský, Jan Kučera, RomanJakobson), teksty powstałe w związku z ekspansją kina nowej fali
(Vratislav Effenberger, Jaromil Jireą), a także wypowiedzi młodszego pokolenia filmoznawców (Vlastimil Zuska, Petr Mareą). Teksty napisane naprzestrzeni blisko 75 lat pozwalają prześledzić ewolucję myśli filmowejpod wpływem zmieniających się nurtów w europejskim kinie oraz modnych koncepcji badawczych. Dają również możliwość przyjrzenia się rozmaitymzagadnieniom, jak język i estetyka filmu, związki X muzy z życiemspołecznym oraz innymi tekstami kultury.



Alisa Mun „Lalka”, przekład Aldona Judina

Historia "robota seksualno-miłosnego", lalki stworzonej dla sprawiania przyjemności mężczyznom, która z całych sił starała się wyrwać spod władzyzainstalowanego w niej programu. Linda jest piękna, zgrabna, posłuszna,namiętna i bezgranicznie oddana swojemu mężczyźnie. Jednym słowem - ideał.Pewnego razu jednak z podsłuchanej rozmowy dowiaduje się, że jest robotem.
A że wcześniej na skutek wypadku posiadła duszę, zaczyna ujawniać zdecydowanie niepożądaną przez właściciela cechę: zadaje pytania i domaga się odpowiedzi. Co gorsza, usterki tej nie jest w stanie wykryć wezwany wtrybie pilnym serwisant. Okazuje się, że życie właściciela pięknego, wyuzdanego, zepsutego obecnością duszy robota zdecydowanie nie jest usłane różami.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje