W Krakowie powstaje właśnie gabinet Sławomira Mrożka, jednego z najwybitniejszych polskich pisarz XX wieku. Składające się z wyjątkowych pamiątek miejsce już wkrótce będzie dostępne dla zwiedzających.
Sławomir Mrożek to polski dramatopisarz oraz prozaik, a także rysownik i satyryk. Urodził się w 1930 roku, a w latach 60. opuścił kraj, emigrując do USA, Francji, Niemiec i Włoch. Na dłużej osiadł w Meksyku, gdzie poznał swoją drugą żonę. W roku 1996 na jakiś czas wrócił do Krakowa, miasta swojej młodości. Teraz w stolicy Małopolski powstaje wyjątkowy gabinet twórcy Tanga.
W Krakowie powstaje gabinet Sławomira Mrożka
Mrożek w młodym wieku wraz z rodziną przeniósł się do Krakowa, gdzie ukończył gimnazjum i trzykrotnie rozpoczynał studia. To właśnie tam zaczął swoją karierę jako pisarz i rysownik. Po latach emigracji na jakiś czas wrócił właśnie do miasta z młodych lat. Dziś w tym miejscu powstaje gabinet słynnego pisarza.
czytaj także: "Zarzut" to kolejna część Chyłki. Remigiusz Mróz ogłosił nową książkę
Wdowa po Mrożku, Susana Osorio-Mrożek, przekazała pamiątki i dokumenty po zmarłym mężu na rzecz powstającego gabinetu Sławomira Mrożka. Za to przedsięwzięcie odpowiedzialna jest Biblioteka Kraków, której przedstawiciel powiedział:
Chcemy w przyszłym roku otworzyć gabinet poświęcony Sławomirowi Mrożkowi. 29 czerwca w dniu jego imienin odbyło się spotkanie, podczas którego wdowa po pisarzu Susana Osorio-Mrożek przekazała część artefaktów związanych z artystą.
Całą kolekcję będzie można za jakiś czas obejrzeć w Dworku Matejkowskim. Jeśli chodzi o przedmioty z prywatnego archiwum przekazane przez wdowę pisarza, to do powstającego gabinetu trafi m.in. pojemnik na długopisy, nostalgiczne maskotki, dawne dokumenty, a nawet maszynę do pisania! Centralne miejsce w gabinecie zajmie natomiast biurko pisarza.
Sławomir Mrożek – słynny dramatopisarz i satyryk
Sławomir Mrożek uznawany jest za jednego z najważniejszych polskich twórców XX wieku, a jego dzieła nierzadko trafiały do kanonu lektur szkolnych. Dzieła Mrożka wielokrotnie powracały także na półki księgarń, wśród których znalazły się między innymi Zagadki bytu. Wybór opowiadań, Czekoladki dla Prezesa, Krótkie, ale całe historie, czy też Sztuki odnalezione. Małe i mniejsze.
Wydawnictwo Literackie przygotowało też zbiór dzienników pisarza, wydany w trzech tomach: Dziennik tom 1 1962-1969, Dziennik. Tom 2. 1970-1979, Dziennik. Tom 3. 1980–1989. Inne słynne dramaty Mrożka to Policja czy Miłość na Krymie.
Ostatni z wymienionych dramatów nadal jest dostępny do kupienia w wielu księgarniach internetowych: