Silesius dla Różewicza

Data: 2008-03-28 22:15:10 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Silesius dla Różewicza

Tadeusz Różewicz został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości. W czwartek ogłoszono także listę utworów, które zostały nominowane w kategorii "książka roku" i "debiut".
       

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to nowa nagroda ustanowiona przez władze miasta; będzie przyznawana co roku polskim poetom w 3 kategoriach: za całokształt twórczości (100 tys. zł), za tomik (50 tys.) i za debiut (20 tys.).

Nagroda będzie przyznawana raz w roku przez 7-osobowe jury, w skład którego wchodzą profesorowie uniwersytetów: wrocławskiego, poznańskiego i jagiellońskiego, krytycy literaccy oraz historycy literatury.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej jeden z jurorów, prof. Jacek Łukasiewicz, Tadeuszowi Różewiczowi nagrodę przyznano jako "najwybitniejszemu, żyjącemu poecie polskiemu, o największym dorobku, który wywarł i wywiera największy wpływ na poezję, od 1945 r. do dzisiaj".

Nominacje do nagrody w kategorii "książka roku" otrzymały następujące tytuły: "Orgiami" Juliana Kornhausera, "Przelotem" Urszuli Kozioł, "Pomarańcza Newtona" Ewy Lipskiej, "Wiersze przeciwko opodatkowaniu poezji" Zbigniewa Macheja, "Podmiot domyślny" Piotra Mitznera, "Po tęczy" Andrzeja Sosnowskiego, "Pensum" Adama Wiedemanna.

W kategorii "debiut" nominowano trzy tomy wierszy: Krzysztofa Bąka "Znaki wodne", Marcina Perkowskiego "Czarne/ białe z odcieniem" i Julii Szychowiak "Po sobie".

W rozmowie Łukasiewicz przyznał, że po lekturze zgłoszonych ponad 70 tomów wierszy, częściowo zmienił się jego obraz współczesnej poezji.

"Nie wiedziałem, że pewne oddziaływania, głównie mediów są tak silne i różnorodne, a zwłaszcza wpływ internetu. Sposób myślenia autorów poprzez metafory brane z internetu, sposób mówienia o sobie i o świecie, ale również i sposób komponowania wiersza, wielość różnych centrów i ośrodków. Zauważyłem też dużo chwytów graficznych branych właśnie z komputera" - powiedział Łukasiewicz.

Nagrody Silesius zostaną wręczone 27 kwietnia podczas uroczystej gali we Wrocławiu, w trakcie festiwalu literackiego "Port Wrocław".

Johannes Scheffler, znany jako Angelus Silesius (Anioł Ślązak), symbol pojednania i dialogu, urodził się w 1624 r. we Wrocławiu. Po przejściu z protestantyzmu na katolicyzm, Silesius wybrał życie pogrążone w modlitwie. Jedno z jego najważniejszych dzieł to "Cherubinischer Wandersmann" - "Anielski Wędrowiec". Nawiązaniem do działalności poety jest właśnie przyznawana we Wrocławiu Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus i - od tego roku - Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje