Sezon rosyjski w Polsce

Data: 2007-05-28 15:00:13 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Sezon rosyjski w Polsce

25 maja uroczystą galą w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej rozpoczął się Sezon Rosyjski w Polsce. W ramach inauguracji Sezonu, już w piątek wieczorem, z Moskwy wyruszył tzw. "pociąg jazzowy". Będzie to początek projektu Jazz Travel; rosyjsko-polskie przedsięwzięcie z udziałem jazzowych zespołów z obu krajów m.in. Tria Artura Lesickiego, Cool&Jazzy, Kwartetu Gorshkowa i grupy Aleksieja Kołosowa.

W trakcie sezonu zaplanowano wiele wydarzeń adresowanych do młodej publiczności m.in. przyjazd rosyjskich didżejów, którzy zagrają w klubach Warszawy i innych polskich miast.

5 czerwca odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Słowiański Dialog Kulturowy zatytułowane "Anty-szczyt". Podczas niego zaprezentują się artyści trzech dziedzin sztuki - fotografii, muzyki etnicznej, poezji. M.in. Krzysztof Cezary Buszman będzie promował tomik swojej poezji, a swoje fotografie pokaże Boris Topolianski z Sankt Petersburga.

Najwięcej imprez związanych jest z muzyką poważną. W czerwcu przyjedzie do Polski Rosyjski Chór Kameralny, który wystąpi w kościołach w m.in. Warszawie, Gdyni i Gdańsku. Zaplanowano też cykl koncertów "Organy Plus" (październik) wykonywanych w zabytkowych kościołach. W ramach sezonu stworzona zostanie także wspólna orkiestra młodzieżowa złożona ze studentów Akademii Muzycznej w Warszawie i rosyjskich młodych muzyków.

Zaplanowano też kilka wystaw m.in. ekspozycję prezesa Stowarzyszenia Fotografików Andrieja Baskakowa "Rosja dziś" oraz wystawę pokazującą skarby rosyjskie na liście UNESCO.

Wiele miejsca w ramach sezonu zostanie poświęcone teatrowi rosyjskiemu. W sierpniu na Festiwal Szekspirowski przyjedzie Mały Teatr Dramatyczny - Teatr Europy pod dyrekcją Lwa Dodina ze spektaklem "Król Lear".

Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne, który w październiku odbywa się w Lublinie, w tym roku w całości poświęcony będzie teatrowi rosyjskiemu. Planowane są także występy rosyjskich solistów w Filharmonii Bydgoskiej i Opolu.

Na zakończenie Sezonu przedstawiony zostanie spektakl baletu Kremlowskiego i koncert młodych muzyków stworzonej rosyjsko- polskiej orkiestry.

W ramach Sezonu odbyło się już kilka wydarzeń, które poprzedziły jego oficjalne otwarcie. M.in. w Teatrze Studio gościnnie wystawiono dwa spektakle przygotowane przez teatr Wolna Przestrzeń z Orła. 18 maja warszawska publiczność obejrzała "Rzeźnię" w wykonaniu rosyjskiego zespołu w polskiej reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego.

Organizatorami Sezonu są polskie ministerstwo kultury, rosyjska Federalna Agencja Kultury Kinematografii. Koordynatorami - Instytut Adama Mickiewicza i Rosyjskie Państwowe Towarzystwo Koncertowe "Sodrużestwo".

 

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje