Badający dzieje holokaustu izraelski historyk Saul Friedlaender jest tegorocznym laureatem Nagrody Pokojowej Niemieckich Księgarzy.
O decyzji poinformowała 14 czerwca we Frankfurcie nad Menem rada fundacji, przyznająca od 1950 roku to prestiżowe wyróżnienie literackie.
Nagroda jest wyrazem uznania dla epickiego narratora przedstawiającego "historię szoah oraz prześladowania i unicestwienie Żydów w czasach nazistowskiej dyktatury w Europie" - napisano w uzasadnieniu decyzji.
Przedstawiając przeszłość, autor rezygnuje z dystansu i okazuje bezradność, która stanowi jedyną możliwą reakcję na ciągle jeszcze niepojętą zbrodnię - czytamy. Friedlaender umożliwił spalonym na popiół ludziom skargę i krzyk, a także przywrócił im pamięć i nazwisko. Zwrócił zamordowanym zrabowaną im godność, której uznanie jest podstawą pokoju wśród ludzi - napisali jurorzy.
Friedlaender pochodzi z Pragi, gdzie urodził się 11 października 1932 roku. W 1939 roku uciekł przed hitlerowcami do Francji. Obecnie mieszka w Ameryce. Głównym jego dziełem jest obejmująca lata 1933-1945 dwutomowa praca „Trzecia Rzesza a Żydzi”.
Historyk odbierze nagrodę w wysokości 25 000 euro 14 października podczas uroczystości we frankfurckim kościele św. Pawła w ramach Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie nad Menem.
Laureatami Nagrody Pokojowej byli w przeszłości m.in. Hermann Hesse, Max Frisch, Vaclav Havel i Siegrfied Lenz, a także Polacy - Władysław Bartoszewski (1986) i Wisława Szymborska (1992).
Źródło: www.ksiazka.net.pl