Salman Rushdie zaatakowany nożem. Pisarz po operacji został podłączony do respiratora

Data: 2022-08-12 20:19:11 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Salman Rushdie, ceniony pisarz i autor Wstydu i Złotego domu Goldenów, został zaatakowany w czasie wykładu w Chautauqua Institution w Chautauqua w Stanach Zjednoczonych. Napastnik rzucił się na literata i kilkakrotnie ugodził go nożem. Na Rushdiem ciążyła fatwa, nakazująca muzułmanom zabicie go.

Obrazek w treści Salman Rushdie zaatakowany nożem. Pisarz po operacji został podłączony do respiratora [jpg]
Salman Rushdie w 2008 roku / fot. Nrbelex / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.5 

W piątkowe popołudnie w czasie swojego wykładu w Chautauqua Institution w Chautauqua w Nowym Jorku (USA) zaatakowany został znany pisarz Salman Rushdie. Autor został zabrany do szpitala. Po wielogodzinnej operacji pisarz został podłączony do respiratora, nie może mówić. Według prognoz lekarzy, prawdopodobnie straci oko, jego wątroba jest również uszkodzona. 

Salman Rushdie zaatakowany przez nożownika 

Jak donoszą międzynarodowe media, Salman Rushdie w piątek, 12 sierpnia 2022, miał wystąpić z gościnnym wykładem w centrum edukacyjnym non-profit Chautauqua Institution, które działa na terenie stanu Nowy Jork. W trakcie wystąpienia pisarza, na scenie pojawił się nożownik.

Napastnik wtargnął na scenę i kilkukrotnie ugodził autora Szatańskich wersetów. Zaraz po zdarzeniu nożownik został obezwładniony i zatrzymany. Stan Salmana Rushdiego okazał się na tyle poważny, że autor trafił do szpitala za pomocą śmigłowca. 

Życie Salmana Rushdiego zagrożone?

Przypomnijmy, że Salman Rushdie to kontrowersyjna postać w świecie literatury. Pisarz początkowo zajmował się copywritingiem i chociaż jego pierwsza powieść nie stała się od razu głośnym dziełem, to już druga książka w dorobku autora - powieść Dzieci północy - wyróżniona została Nagrodą Bookera, jedną z najważniejszych nagród literackich.

Najwięcej zamieszania autor wywołał jednak wydaną w 1988 roku powieścią Szatańskie wersety. Powieść częściowo inspirowana miała być biografią Mahometa. Tym samym część wiernych religii islamu uznało publikację za bluźnierczą. 

Jeszcze w tym samym roku publikacja została zakazana w Iranie, a rok później przywódca Iranu - Ruhollah Chomeini - przez komunikat radiowy wydał fatwę, w której zawezwał do śmierci Rushdiego. Fatwa nigdy nie została cofnięta i miała już swoje przykre konsekwencje w przeszłości: w 1991 roku zamordowano japońskiego tłumacza książki Hiroshima Igarashiego, nożem zaatakowano także włoskiego tłumacza powieści - Ettorego Capriola. Bomby miały być także podkładane pod budynki poszczególnych wydawców Rushdiego. W Iranie zaoferowano nagrodę finansową dla osoby, która zamorduje Rushdiego. 

Według władz prawdopodobną przyczyną ataku na Rushdiego był fundamentalizm religijny. 

W Polsce Szatańskie wersety opublikowano m.in. nakładem Domu Wydawniczego Rebis

Na rok 2023 zaplanowano premierę kolejnej powieści pisarza pt. Victory City

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Szatańskie wersety
Salman Rushdie3
Okładka książki - Szatańskie wersety

Najgłośniejsza książka Salmana Rushdiego. Przez wyznawców islamu uznawana za bluźnierczą. Z jej powodu ajatollach Chomeini wydał wyrok śmierci na autora...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje