Rok Marqueza w Kolumbii

Data: 2007-03-23 01:04:28 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Rok Marqueza w Kolumbii

Kolumbijski pisarz Gabriel Garcia Marquez skończy 80 lat dopiero za rok, ale już w 79. urodziny pisarza kraje hiszpańskojęzyczne rozpoczęły świętowanie jego jubileuszu. W Hiszpanii trwa transmitowany w radiu maraton głośnego czytania Stu lat samotności, w którym uczestniczy 80 osób - politycy, pisarze i aktorzy. [END]

Uroczystości w Kolumbii - rodzinnym kraju pisarza - rozpoczęły zaplanowany tam Rok Marqueza.
Świętowane będą także inne przypadające w 2007 roku jubileusze - 40. rocznica wydania najsławniejszej powieści Marqueza pt. "Sto lat samotności" i 25- lecie otrzymania przez pisarza literackiej Nagrody Nobla. W planach jest m.in. odbudowanie domu twórcy w miasteczku Aracataca, w którym 6 marca 1928 roku przyszły noblista przyszedł na świat.

Gabriel Garcia Marquez jest wybitnym pisarzem kolumbijskim oraz dziennikarzem laureatem Nagrody Nobla 1982. Zaliczany jest do przedstawicieli tzw. realizmu magicznego. W swojej prozie stworzył fikcyjną osadę Macondo, która symbolizuje dzieje Ameryki Łacińskiej. Ukoronowaniem jego pisarstwa jest "Sto lat samotności" (1967, wydanie polskie 1974).

Inne powieści: "Zła godzina" (1961, wydanie polskie 1970), "Nie ma kto pisać do pułkownika" (1961, wydanie polskie 1978), "Jesień patriarchy" (1975, wydanie polskie 1980). Opowiadania: "W tym mieście nie ma złodziei" (1962, wydanie polskie 1971), "Dialog lustra" (1974, wydanie polskie 1976). Ponadto w języku polskim m.in.: "Szarańcza" (1977), "Opowieści rozbitka" (1980), Kronika zapowiedzianej śmierci (1987), "Generał w labiryncie' (1993), "Miłość w czasach zarazy"(Wyd. polskie 2000)

Warto przy tej okazji przeczytać opublikowaną przez wydawnictwo Albatros autoryzowaną biografię najsłynniejszego kolumbiczyka autorstwa Dasso Saldivara pt. Gabriel Garcia Marquez. Podróż do źródeł.oraz autobiografię wydaną w 2004 roku przez MUZĘ SA. zatytułowaną Życie jest opowieścią.



  O książce:

Dasso Saldívar, podobnie jak Márquez , Kolumbijczyk dotarł do miejsc i osób szczególnie drogich sercu. Pomógł mu w tym sam García Márquez oraz jego krewni i przyjaciele. Pisząc książkę, odbył setki rozmów i wywiadów, odwiedził takie miejsca jak Aracataca, Barranquilla, Paryż, Rzym, Genf, Caracas, gdzie mieszkał noblista. Zebrane wypowiedzi i informacje składają się na przedstawioną w trzynastu rozdziałach sagę rodu Garcíi Márquezów, barwną opowieść o człowieku, któremu od dzieciństwa przeznaczone było pisanie. Jej atrakcyjność podnoszą fotografie z domowego archiwum rodziny - od najstarszych, przedstawiających protoplastów rodu, poprzez zdjęcia pisarza i osób, które przyczyniły się do jego zainteresowania literaturą, aż po fotografie i szkice domu rodzinnego. Biografia zaopatrzona jest w indeks nazwisk i dzieł oraz obszerne przepisy.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje