Przybywa Meir Shalev

Data: 2010-09-18 00:05:39 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Przybywa Meir Shalev

5 listopada do Polski przylatuje Meir Shalev, pisarz , publicysta, i satyryk. Autor wielu nagradzanych książek, łącznie z najwyższym literackim wyróżnieniem w Izraelu. Meir Shalev będzie promował swoje dwie książki „Rosyjski romans” oraz „Chłopiec i gołąb”, które ukażą się nakładem Wydawnictwa Muza w październiku i listopadzie.

Autor będzie gościł w Krakowie (5–7 listopada) oraz Warszawie (8–9 listopada). 6 listopada autor odwiedzi Krakowskie Targi Książki oraz Centrum Kultury Żydowskiej. Na ten dzień Wydawnictwo Muza zaplanowało:

Godz. 11.30-13 – podpisywanie książek (14. Krakowskie Targi Książki) 
Godz. 14-15 – spotkanie z czytelnikami i dziennikarzami (14. KTK, sala seminaryjna nr 8), 
Godz. 16-18 – spotkanie z czytelnikami w Centrum Kultury Żydowskiej (ul. Meiselsa 17)

Meir Shalev, urodził się w 1948 roku w rolniczej osadzie Nahalal w Izraelu, gdzie dorastał. Później przeniósł się do Jerozolimy i mieszka w niej do dziś. Syn poety Itzhaka Shaleva. Pisarz, publicysta i satyryk; pisze po hebrajsku. Po ukończeniu psychologii na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, Shalev rozpoczął pracę jako redaktor programów radiowych i telewizyjnych. Prowadził m.in. program Erew Szabat („Wieczór szabatowy”) w izraelskim Programie 1.

Od czasu wojny sześciodniowej, w której brał udział, aktywnie występuje na rzecz wycofania się Izraela z terenów okupowanych.

Pierwszą książkę napisał w wieku 34 lat (Haim and the Monster of Jeruzalem). W Izraelu znany jest jako autor wielu książek dla dzieci i młodzieży oraz komentator i felietonista weekendowego wydania dziennika Yedioth Ahronoth. W Niemczech uznawany jest za jednego z najwybitniejszych autorów żydowskich. Jego powieści zostały przetłumaczone na ponad 20 języków.


„Rosyjski romans” 
Barwna, zmysłowa i zaskakująca kronika dziejów pierwszych rodzin, walczących o przetrwanie w Palestynie na początku XX wieku. Historia rolniczej osady i jej założycieli opowiedziana przez Barucha, wnukapioniera Mirkina, który przez całe dzieciństwo i młodość żył w cieniu swegowspaniałego dziadka. Pionierską osadę zaludnia wiele przedziwnych postaci ludzi i niezwykłe zwierzęta, przepełnia atmosfera magii i tajemnicy. 
Trzydziestoletni dziś Baruch jest zamożnym człowiekiem, właścicielem ziemi, na której znajduje się miejscowy cmentarz. To on relacjonuje czytelnikom dzieje swego dziadka, który wraz z dwoma przyjaciółmi przybył z Rosji do Palestyny, by budować nową socjalistyczną społeczność. Mirkin poślubił piękną i odważną pionierkę, Fejgę 
Lewin, ale do końca życia prześladowało go jednak obsesyjne wspomnienie kobiety, którą kiedyś pozostawił w Rosji.

„Chłopiec i gołąb”
Historia dwóch wyjątkowych związków miłosnych, rozgrywających się w różnych czasach, lecz odkrywanych przez czytelnika równolegle. Pierwsza z nich, osadzona w roku 1948, w czasach wojny o niepodległość Izraela, to historia uczucia dwojga młodziutkich gołębiarzy – chłopca z kibucu i pięknej dziewczyny o błękitnych oczach, 
której imienia nie znamy. Ginąc na polu bitwy, chłopiec wysyła do swej ukochanej gołębia. Przekazuje jej tajemnicę, której rozwiązanie poznamy na końcu powieści. 
Wątek współczesny skupia się na życiu Jaira Mendelsona, mężczyzny w średnim wieku, przewodnika turystycznego. Jair opowiada nam o kochankach i o gołębiach, o swoim dzieciństwie i swej matce, która zapisuje mu w testamencie nieoczekiwany prezent – pieniądze na remont domu, dzięki którym będzie mógł zakończyć swoje nieudane małżeństwo. W następstwie tej decyzji Jair spotyka ponownie przyjaciółkę z dzieciństwa, Tirzę, i odnajduje miłość swego życia.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje