Próbna matura 2023 z polskiego. Autor tekstu: „Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania”

Data: 2022-11-23 15:09:51 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Tego roku uczniowie szkół licealnych po raz pierwszy mogli zetknąć się z nową formułą egzaminu dojrzałości. Po próbnej maturze z polskiego okazało się, że autor jednego z tekstów do analizy, sam miał problem z odpowiedzią na postawione w teście pytania!

Obrazek w treści Próbna matura 2023 z polskiego. Autor tekstu: „Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania” [jpg]
fot. fotografia ilustracyjna / Pixabay

Uczniów czwartych klas liceów czeka niemałe wyzwanie w związku z nową formułą matury z języka polskiego. W jednym z zadań pojawił się tekst Marcina Napiórkowskiego, badacz i pracownik Zakładu Kultury Współczesnej w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiej. Nie tylko uczniowie mieli z nim problem! 

Próbna matura 2023 – autor tekstu nie znał odpowiedzi!

Pierwsza część matury, czyli Język polski w użyciu ma w głównej mierze sprawdzać umiejętność czytania ze zrozumieniem, ale także znajomość zasad poprawnej polszczyzny i umiejętnego posługiwanie się nią. Ta część egzaminu kończy się napisaniem notatki syntezującej. Podczas wrześniowego egzaminu próbnego notatka opierać się miała na podstawie dwóch tekstów: Bez końca Wojciecha Józefa Burszty oraz Nie sposób tego zagwizdać Marcina Napiórkowskiego. 

czytaj także: Jak napisać rozprawkę na egzamin?

To właśnie tekst Napiórkowskiego, wykładowcy akademickiego, sprawił zdającym wiele trudności. Jak się jednak okazuje, nie tylko uczniowie mieli problem z pytaniami na próbnej maturze. Gdy tylko arkusze pojawiły się w sieci,  sam autor dodał wymowny wpis na portalu społecznościowym:

Najtrudniejsza matura w historii?

Wydaje się, że uczniowie, którzy w tym roku zdają maturę, są jednym z najbardziej nietypowych roczników ostatnich lat. To właśnie ci uczniowie rozpoczynali naukę w szkole podstawowej, gdy była ona jeszcze sześcioletnia. W trakcie edukacji doszło jednak do reformy oświaty, wskutek której — zamiast do gimnazjum — trafili do klasy siódmej, a następnie ósmej. Do szkół średniej — 4-letniego liceum i 5-letniego technikum — uczniowie trafili wraz z absolwentami wygaszanych gimnazjów, przez co licea musiały w 2019 roku przyjąć dwa razy więcej uczniów. Dodatkowym utrudnieniem była pandemia koronawirusa, która przeniosła szkoły do sieci na ponad rok.

Nic dziwnego, że wielu uczniów, ale także rodziców i nauczycieli, ma obawy wobec nadchodzącego egzaminu. Tym bardziej, że i matura poddana została zmianie. Egzamin z języka polskiego ma teraz trwać godzinę dłużej, co sprawia, że uczniowie mogą spędzić nad arkuszem aż cztery godziny zegarowe. Zmiany zaszły też w liczbie lektur obowiązkowych. Wcześniej było ich zaledwie 13. Teraz natomiast mamy zestaw ponad 40 pozycji. Wątpliwości wśród uczniów i pedagogów budzi też część testowa, która wydaje się bardziej rozbudowana i skomplikowana niż w przypadku „starej matury”. 

Tagi: matura 2023, matura, próbna matura 2023,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje