Wydany zostanie zbiór przemówień prezydenta Zełenskiego 

Data: 2022-03-21 17:15:28 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Przemowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wraz z dodatkowym niepublikowanym dotąd przemówieniem skierowanym do Francuzów ukażą się w specjalnej publikacji – zapowiedział jeden z największych francuskich wydawców. Środki pozyskane ze sprzedaży książki przekazane zostaną działającej przy Ambasadzie Ukrainy w Paryżu organizacji pomagającej Ukrainkom i Ukraińcom. 

Obrazek w treści Wydany zostanie zbiór przemówień prezydenta Zełenskiego  [jpg]
Protest we Francji przeciwko wojnie w Ukrainie / fot. Hubert2T (Pexels)

Francuskie wydawnictwo Grasset, nakładem którego ukazują się m.in. nowe powieści J.K. Rowling, zapowiedziało, że w maju wydana zostanie książka zawierająca przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Będzie książka z przemówieniami Wołodymyra Zełenskiego

Informacja o planowanej premierze książki ukazała się we francuskich mediach w poniedziałek 21 marca. Okazuje się, że publikacja zawierać ma wybrane przemówienia prezydenta wraz ze specjalnym nieznanym dotąd przemówieniem Zełenskiego skierowanym do narodu francuskiego. 

Czytaj także: Ruszyła zbiórka pieniędzy na zakup książek dla dzieci z Ukrainy

Będzie to pierwsza na świecie zawarta publikacja książka, w której znajdą się przemówienie prezydenta Ukrainy. Nieznane są jednak szczegóły dotyczące publikacji: kto odpowiedzialny będzie za dobór tekstów do zbioru, czy w publikacji pojawi się specjalne przemowa oraz – najważniejsze – kiedy dokładnie książka pojawi się na rynku. Pewne jest jednak, że dochód ze sprzedaży książki zasili organizację wspierającą naród ukraiński, której pracę koordynuje w Paryżu tamtejsza Ambasada Ukrainy. 

Biografia Wołodymyra Zełenskiego – kim jest prezydent Ukrainy?

Przypomnijmy, że Wołodymyr Zełenski jest prezydentem Ukrainy od 2019 roku. Polityk posiada wykształcenie prawnicze, jednak nigdy nie pracował w swoim zawodzie. Zamiast tego świat poznał go najpierw jako komika, aktora i prezentera telewizyjnego. Prowadził m.in. swój program kulinarny, wziął udział w ukraińskim show tanecznym oraz  był aktorem dubbingowym – udzielił głosu misiowi Paddingtonowi. 

Przeczytaj również...

W działalność polityczną Wołodymyr Zełenski zaangażował się w 2017 roku, kiedy zarejestrowana została partia polityczna Słuha narodu (swoją nazwą nawiązująca do komediowego serialu telewizyjnego). W 2018 roku polityk zapowiedział swój start w wyborach prezydenckich w Ukrainie, a w kwietniu następnego roku – wygrał wybory w drugiej turze. 

Jak świat wspiera Ukrainę?

Od wybuchu wojny w Ukrainie Wołodymyr Zełenski regularnie publikuje relacje w mediach społecznościowych. Kolejne przemówienia prezydenta trafiają jednak nie tylko do sieci, ale emitowane są przez największe polskie stacje informacyjne. 11 marca 2022 roku polscy posłowie i senatorowie wysłuchali przemówienia, którego prezydent Ukrainy udzielił w polskim Sejmie za sprawą łącz internetowych.

Sytuację w Ukrainie relacjonują media z całego świata. Organizacje pozarządowe zaangażowały się także w niesienie pomocy narodowi ukraińskiemu, a kolejne międzynarodowe firmy podjęły decyzję o wycofaniu się z rosyjskiego rynku. 

Wsparcie z Ukrainą wyrażali także pisarze. Remigiusz Mróz poinformował o zerwaniu umów ze swoim rosyjskim wydawcą, a – jak podaje WprostAndrzej Stasiuk, autor m.in. Jadąc do Babadag, dotrzeć miał do szpitala w Jaworowie w obwodzie lwowskim, gdzie dostarczał pojazd i komplet pomocy medycznej. W ostatni piątek przeciwko wojnie w Ukrainie zaprotestował także Haruki Murakami, który w trakcie swojej audycji na antenie japońskiego radia prezentować miał jedynie piosenki o antywojennym przesłaniu. 

W sieci wciąż organizowana jest pomoc dla Ukrainek i Ukraińców. Do specjalnych punktów pomocowych organizowanych na terenie poszczególnych gmin i miast przynosić można niezbędne dary: odzież, jedzenie lub leki. Wciąż aktywne są także internetowe zbiórki pieniędzy, organizowane m.in. przez Polską Akcję Humanitarną, Unicef oraz Caritas Polska.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje