Prawie połowa Europy nie czyta książek. Jest ranking - nie zgadniecie, gdzie znalazła się Polska

Data: 2024-11-15 14:35:45 | aktualizacja: 2024-11-15 14:35:47 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Co roku w mediach społecznościowych rozpoczyna się debata na temat słabego stanu czytelnictwa w Polsce. Jednak nie tylko Polacy mierzą się z tym problemem. Dane Eurostatu odsłaniają, że niemal połowa Europejczyków nie czyta książek.

Chłopcy czytający książkę - fotografia ilustracyjna
Fotografia ilustracyjna / Pexels / fragment grafu: Eurostat / © European Union, 1995-2024 / CC-BY 4.0.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – głosi słynne powiedzenie przypisywane Wisławie Szymborskiej. Jednak czy dziś wciąż jest to aż tak atrakcyjne medium? Jak odsłaniają dane zaprezentowane przez Eurostat, zaledwie połowa populacji Unii Europejskiej sięga po książki.

Kto czyta książki w Europie?

Według Eurostatu 52,8% populacji Unii Europejskiej w wieku od 16 roku życia przeczytało książkę w całym 2022 roku. Oznacza to, że 47,2% osób nie sięgnęło po choćby jedną lekturę.

Czytaj także: Pokolenie Z uratuje czytelnictwo? Zaskakujące wyniki badań

Przy tym najchętniej po książki sięgają najmłodsi czytelnicy – ci, którzy znaleźli się w przedziale od 16 do 29 roku życia. W tej grupie badanych po przynajmniej jedną książkę w roku sięga 60,1% osób.

Wraz z wiekiem spada odsetek czytających: grupa czytelników między 30 a 54 rokiem życia wynosi 53,5%, z kolei pośród osób od 55 do 64 lat mamy 52,6% czytelników. Obywateli Unii Europejskiej, którzy mają więcej niż 65 lat i sięgnęli po książkę, było 47,2%.

Czytelnictwo w Europiefot. Eurostat / © European Union, 1995-2024 / CC-BY 4.0.

Ogólnie rzecz biorąc, w Unii Europejskiej po książki sięga też znacznie więcej kobiet niż mężczyzn. Czytelniczek jest 60,5%, tymczasem czytelników – 44,5%.

Najbardziej zaczytane państwa Unii Europejskiej to…

Luksemburg, Dania oraz Estonia – wszystkie te trzy kraje cieszą się ponad 70% czytających obywateli. Później stawka spada: na kolejnych miejscach znajduje się Szwecja i Finlandia, Holandia, Irlandia oraz Czechy, Austria i Francja. Francuzi zamykają pierwszą dziesiątkę z wynikiem nieco ponad 60% obywateli, którzy sięgają po książki.

Gdzie znalazła się w tej statystyce Polska? Wcale nie na samym końcu, co zdecydowanie cieszy. Trafiła się nam szczęśliwa trzynastka – na tym miejscu, tuż za Belgią i Słowenią, uplasowali się Polacy z wynikiem niemal 55-procentowym.

Czytelnictwo w Europie fot. Eurostat / © European Union, 1995-2024 / CC-BY 4.0.

Po mniej niż 5 książek – według Eurostatu – sięgnąć miało 23,7% Polaków, między 5 a 9 książek przeczytało 13,5% czytelników z Polski, a więcej niż 10 książek w 2022 roku przeczytało 17,4% badanych.

A kto w Unii Europejskiej czyta najmniej? W Rumunii tylko 29,5% osób przeczytało książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie. Ten kraj zajął też ostatnie miejsce w rankingu. Rumunię wyprzedzają jedynie Cypr (33,1%) oraz Włochy (35,4%)

Niemal milion artystów, dziennikarzy i speców od języka  

Jednocześnie Eurostat odnotował, że w 2002 roku w Unii Europejskiej pracowało 891 600 osób, które zawodowo zajmowały się sztuką i kulturą, ale też były dziennikarzami czy szeroko rozumianymi językoznawcami.

Czytaj także: Polacy nie czytają książek. Nowy sondaż czytelnictwa jest przerażający

W 2022 r. na terenie UE funkcjonowało 80 tys. wydawnictw, z czego najwięcej było ich we Francji, Hiszpanii i Niemczech, a najmniej w… Luksemburgu, który czytelniczo wygrał z pozostałymi krajami!

Dane opublikowane jesienią i wiosną 2024 r. przez Eurostat dotyczą czytelnictwa w Unii Europejskiej w całym roku 2022.

źródło: Eurostat
Tagi: literatura, stan czytelnictwa, aktualności literackie, rynek książki,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Pokaż wszystkie recenzje