Pożegnanie Różewicza

Data: 2008-11-11 23:28:06 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Pożegnanie Różewicza
Odszedł Stanisław Różewicz, reżyser, jeden z twórców polskiej szkoły filmowej. Młodszy brat Tadeusza Różewicza wyreżysował między innymi "Wolne miasto", "Westerplatte", Świadectwo urodzenia" czy "Piekło i niebo". 

Różewicz zaczął swą pracę reżyserską od opowieści o życiu w pogrążonej w gruzach Warszawie, od filmu "Ulica Brzozowa", który współtworzył niezapomniany Wojciech Has. Tworzył i przez kilka lat kierował Zespołem Filmowym Tor. Najbardziej znanym jego filmem jest chyba "Westerplatte". Kilka słów o jego treści. Jest rok 1939, początek II Wojny Światowej, wybrzeże gdańskie - polski garnizon na Westerplatte broni się heroicznie przed naporem niemieckich sił lądowych i morskich. 7 dni trwa walka zarówno z Niemcami, jak i z własnymi słabościami obrońców. Główną osią dramaturgiczną jest konflikt dwóch postaw dowódcy placówki mjr. Sucharskiego i jego zastępcy kpt. Dąbrowskiego. Ten pierwszy widząc beznadzieję uporczywej obrony i bezsens długotrwałego oporu, chciał przede wszystkim ocalić życie swych żołnierzy; drugi - wierząc, że Westerplatte jest dla całego narodu symbolem bohaterstwa i wytrwania, zamierzał bronić się do ostatniej kropli krwi. Po 7 dniach krwawych i zaciętych walk dowódca decyduje się na kapitulację. 
Film jest zrealizowany z drobiazgową dokładnością, wręcz w manierze dokumentalnej, Scenariusz powstał na podstawie zapisków samego Sucharskiego, a aktorów dobierano na podstawie podobieństwa do kreowanych bohaterów. Premiera odbyła się w 28 rocznicę wybuchu wojny. Różewicz tym filmem odniósł duży sukces. Krytycy uznali go za jeden z najlepszych polskich filmów wojennych. Także widownia dopisała i film do dziś jest pamiętany i chętnie oglądany. Film został nagrodzony Srebrnym Medalem na festiwalu w Moskwie w 1967r.Ponadto reżyser i scenarzysta otrzymali za ten film nagrody ministra kultury a w 1968 roku czytelnicy "Filmu" nagrodzili film Złotą Kaczką. Trzeba też podkreślić wybitną i chyba najlepszą w swoim dorobku rolę filmową Zygmunta Hubnera. Chciałbymteż zwrócić uwagę na całą plejadę obecnych gwiazd polskiego kina - często przewijają się oni jako epizodyczne postacie nie wymienione w napisach np. Piotr Fronczewski, Stefan Friedmann czy Mieczysław Kalenik. Innym walorem tego filmu są niesamowicie sugestywne zdjęcia dobrze oddające nerwową atmosferę oblężenia i beznadziejną sytuację i ciekawa muzyka Wojciecha Kilara.
Z kolei najnowsze dzieło, "Gdzie zabawki z tamtych lat" opowiada o zabawach i zabawkach dwóch braci - Tadeusza i Stanisława Różewiczów. Poety i reżysera. Dokument fabularyzowany. Osobista impresja, kolaż, luźna forma... - Nasze zabawki były stwarzane - robione np. ze znajdowanych rzeczy, czasem z "niczego" - cienie, kawałek papieru, korki, fajerka - mówił twórca. - Zabawki wzbogacają fantazję, wyobraźnia wzbogaca zabawki. Minęło 75 lat... Co różni zabawki współczesnych dzieci od zabawek "tamtej" epoki? Z czasem zrobiono zabawki też z ludzi. Wojsko - armaty, czołgi, samoloty. Zabawki mechaniczne, automaty, roboty... W "Salonach gry" dzieci siedzą przed automatami - wpatrzone w ekrany, na których wybuchy, pożary, roboty, potwory... Dzieci naciskają guziki...
Nic dziwnego, że Różewicz kojarzony jest głównie z filmami poświęconymi tematyce II wojny światowej. Być może stało się tak dlatego, że najstarszy z braci, Janusz, zamordowany został przez Niemców pod koniec wojny. Najbardziej szeroka publiczność kojarzyć będzie z pewnością z Teatrem Telewizji, dla którego wyreżyserował m.in. "Pułapkę", "Mateczkę" czy "Śmiesznego Staruszka". Współpracował z wieloma scenami w Polsce, pracował w łódzkiej filmówce, kształcąc między innymi Kieślowskiego, Zanussiego czy Marczewskiego. Otrzymał wiele nagród filmowych, wyrózniono go w Cannes, Wenecji czy San Sebastian. W tym roku w Gdyni za całokształt twórczości uhonorowano go Platynowymi Lwami. 
SK, źródła: dziennik.pl filmweb.pl materiały własne

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje