Trzy dysputy, 19 krytyków i autorów, debata z udziałem Prezydentów Gdańska, Gdyni i Wrocławia - to krótka statystyka towarzyszących 13. edycji festiwalu literackiego "Port Wrocław" dyskusji, w których będzie mógł zabrać głos każdy z ich uczestników.
7 kwietnia nakładem Biura Literackiego ukazała się długo oczekiwana książka "Wojaczek wielokrotny". Wspomnienia, relacje, świadectwa autorstwa Stanisława Beresia i Katarzyny Batorowicz-Wołowiec. Jest to najobszerniejsza jak dotąd publikacja poświęcona WOJACZKOWI (ponad 600 stron), uzupełniona licznymi fotografiami (w tym zdjęciami autorstwa poety oraz płytą DVD z 11 godzinami materiałów).
# Dyskusja wokół książki "Wojaczek wielokrotny" zainauguruje cykl portowych dysput. Do udziału w rozmowie, którą poprowadzi Krzysztof Siwczyk, odtwórca głównej roli w filmie "Wojaczek" Lecha Majewskiego, zaproszeni zostali autorzy innych książek o Wojaczku: Romuald Cudak, Bogusław Kierc, Stanisław Srokowski oraz Maciej M. Szczawiński.
- Początek 25 kwietnia w piątek o godzinie 22:15.
# Dzień później, w sobotę o 14:30, odbędzie się dyskusja wokół książki Karola Maliszewskiego Po debiucie. Dziennik krytyka - z udziałem Jacka Dehnela, Grzegorza Jankowicza, Marty Podgórnik i Mariana Stali.
- Rozmowę pod hasłem "Na co komu debiut?" poprowadzi Piotr Śliwiński.
Po debiucie jest mapą najważniejszych języków, struktur i głosów polskiej poezji najnowszej. Jest krytyczną syntezą, ale też poradnikiem dla debiutantów, anonimowych poetów proszących 'Pana od krytyki' o prawdę, krytykę i opinię, a krytyk niczym kwiaty na Boże Ciało rzuca wyroki bez odwołania: "drukowalne" lub "niedrukowalne." No, w końcu Bóg stworzył Karola Maliszewskiego, bo sam nie jest w stanie czytać wszystkiego" - tak po ukazaniu się książki pisał Bartosz Sadulski (sam jeszcze przed poetyckim książkowym debiutem).
Bezpośrednio po dyskusji, na dużej scenie, będą mieć miejsce dwa bloki wieczorów autorskich z udziałem "debiutantów". O 16:00 wystąpią finaliści "Połowu 2008" (Elsner, Piela, Praszczałek, Skonieczny) oraz o 17:30 portowi debiutanci sprzed lat, ze swoimi nowymi książkami (Jarosz, Podczaszy, Zdrodowski).
# W sobotę o 22:15 rozpocznie się rozmowa wokół książki Piotra Kępińskiego Bez stempla. Opowieści o wierszach - z udziałem Andrzeja Franaszka, Jacka Gutorowa, Anny Kałuży, Adama Poprawy oraz prowadzącego Dariusza Nowackiego, który tak napisał o książce: W dyskusji nad stanem polskiej krytyki literackiej głos Piotra Kępińskiego jest jednym z najważniejszych. Proponuje bowiem model krytyki zrywający z wszelkimi ograniczeniami zewnętrznymi wobec samej literatury.
Temperatura spotkania może być naprawdę wysoka: Największej pikanterii książce dodaje postawa jej autora, który, pisząc o poezji, czuje się przede wszystkim poetą i próbuje udowodnić, że opisy krytycznoliterackie, komentarze i glossy do wierszy nie są im tak bardzo potrzebne, a czasami wręcz szkodliwe. Rasowy krytyk tak się nie zachowuje! Traktuję więc pisanie Kępińskiego jak dywersyjne działania i wypowiedzenie wojny krytykom - to opinia Anny Kałuży.
# W niedzielę 27 kwietnia o 18:00, tuż przed galą Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius", zaplanowana została debata z udziałem Prezydentów Gdańska (Paweł ADAMOWICZ), Gdyni (Wojciech SZCZUREK) i Wrocławia (Rafał DUTKIEWICZ) - miast, które fundują literackie nagrody: "Europejski Poeta Wolności", "Gdynia" oraz "Angelus" i "Silesius".
W spotkaniu pod hasłem Po co nam literackie nagrody?, które poprowadzi Stanisław Bereś, udział wezmą także inni zaproszeni goście, m.in. Marek Radziwon, sekretarz Nagrody Literackiej "Nike".
Wszystkie dyskusje odbywać się będą w specjalnie zaaranżowanym foyer Teatru Polskiego, pośród zdjęć autorstwa Rafała Wojaczka (z wystawy "Mój pies bardzo przyjemny").
Więcej o dyskusjach i debatach w Porcie http://www.biuroliterackie.pl/imprezy/festiwal.php?site=700
Źródło: www.ksiazka.net.pl