W Wydawnictwie Znak powstaje "Słownik języka dziecięcego", szczęśliwi rodzice mogą wziąć udział w tworzeniu książki.
Twoje dziecko tworzy nowe słowa, wygaduje niezwykłe rzeczy? Mamy dla Ciebie propozycję!
Marta (3 latka) kończy kolację i nagle mówi:
- Już zjadłam kromkę do krawężnika!
Tak zakomunikowała, że zjadła ośródkę chleba, czyli wszystko, co ją interesowało.
Właśnie z takich anegdotek, jak ta, zbudowany będzie "Słownik języka dziecięcego" przygotowywany przez Wydawnictwo Znak. Czekamy na opowiastki, w których można podsłuchać dziecięce słówka albo podglądnąć, jak maluch odnalazł się w konkretnej sytuacji.
Przedstawiamy listę zagadnień, które mogą Was zainspirować do spisania lub przepisania z zeszytów słów i historyjek Waszego dziecka. Bardzo ważne, by podawać wiek malucha szukamy słów dzieci najpóźniej w wieku wczesnoszkolnym):
1. HISTORYJKI I DIALOGI, w których dziecko błysnęło ciętą ripostą albo rozbawiło Was do łez jakimś niezamierzonym komizmem. A może wystrzeliło z jakimś oryginalnym słowem?
2. POCZĄTKI. PIERWSZE DZIWNE SŁOWA, a nawet bełkoty, które już coś nazywały. Zadziwiające PIERWSZE ZDANIA.
3. ULUBIONE OKREŚLENIA, których dziecko często używało. Nawet te najzwyklejsze. Książka ma nie tylko spisywać dziwactwa.
4. Jak nazywacie TE CZĘŚCI CIAŁA u dziewczyny i chłopaka? Jesteście z tych nazw zadowoleni? A może dzieci coś same wymyśliły?
A może sami przypomnicie sobie WŁASNE słówka z dzieciństwa? W takim przypadku także podajcie wiek, w jakim byliście, stając się bohaterami przytoczonej scenki.
W książce chętnie opublikujemy imię i nazwisko Waszego dziecka (oczywiście, jeśli sobie tego Państwo życzą), co uczyni książkę szczególną rodzinną pamiątką. Prosimy też, byście, zgadzając się na wzięcie udziału w zabawie, założyli, że pozwalacie Damianowi Strączkowi, czyli autorowi książki, nieodpłatnie wykorzystać Wasze słowa, a także zredagować komentarze. Z góry przepraszamy, jeśli autor nie wykorzysta wszystkich przykładów - książka ma ograniczone rozmiary.
Prosimy o jak najszybsze (najpóźniej do 20 lipca 2009 r.) przesyłanie anegdot i słówek na adres: mowadzieci@autograf.pl (jeśli ktoś ma jakieś pytania do autora, również prosimy o kontakt). Informujcie o akcji rodziców, których podejrzewacie o to, że chcieliby wziąć udział w projekcie.
Źródło: www.czytelnia.onet.pl