Polscy autorzy piszą opowiadania o prawach człowieka

Data: 2020-06-12 09:59:59 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Amnesty International to organizacja broniąca praw człowieka na całym świecie, a w Polsce istniejąca od 30. lat. Z tej okazji polscy twórcy stworzą opowiadania mówiące o prawach człowieka.

Obrazek w treści Polscy autorzy piszą opowiadania o prawach człowieka [jpg]
Fot. Amnesty.org.pl

Organizacja Amnesty International to instytucja pozarządowa chroniąca prawa człowieka, która w Polsce kojarzona jest m.in. z Maratonem Pisania Listów w celu uwolnienia niesłusznie represjonowanych i więzionych działaczy na świecie, choć to zaledwie mały procent całej działalności tego NGO. Z okazji 30-lecia istnienia polskiego oddziału instytucji w Polsce, twórcy postanowili włączyć się w kampanię “Wierzymy w wolność”, w ramach której na polskiej stronie Amnesty International publikowane będą autorskie opowiadania.

Czytaj także: Spalił książki LGBTQ z biblioteki. Teraz rusza jego proces

Akcja zainaugurowana została 9 czerwca, kiedy na Facebooku organizacji odbyło się spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik – polską pisarką i działaczką społeczną. To właśnie opowiadanie autorki Cwaniar jako pierwsze udostępnione zostało w sieci, a kolejne publikacje pojawiać się będą co miesiąc i poruszać różną tematykę związaną z prawami człowieka (m.in. prawa kobiet czy uchodźców).

Opowiadanie Sylwii Chutnik przedstawia losy młodych ludzi LGBTI i nosi tytuł Dopóki mieszkasz w naszym domu.

– Jakim prawem czytaliście moje prywatne wiadomości? – Usłyszałam swój głos, który brzmiał nienaturalnie wysoko. Moje nerwy były napięte do granic możliwości. Nagle do mnie dotarło, co mogli przeczytać. W sekundę zrozumiałam, że „wiedzą wszystko”.

– Takim prawem, że jesteś niepełnoletnia, mieszkasz pod naszym dachem i nie pozwolimy, żebyś była homoseksualistką – mama brzmi jak robot. Jakby to nie ona mówiła do mnie, ale dziwny program do symulacji rozmowy. Ja również poczułam się niczym maszyna, która wchodzi w tryb przeczekania całej tej awantury. Tylko problem polega na tym, że jestem człowiekiem. Ja nadal jestem człowiekiem. Muszę oddychać, inaczej zaraz zemdleję – fragment opowiadania Sylwii Chutnik.

Oprócz Chutnik, wkrótce przeczytamy także opowiadania Martyny Bundy, Remigiusza Grzeli, Ingi Iwasiów, Wojciecha Kuczoka, Michała Olszewskiego, Wojciecha Tochmana oraz Ludwiki Włodek. 

Aby móc przeczytać teksty polskich autorów, wystarczy wejść na stronę Amnesty.org.pl oraz zapisać się do newslettera akcji – w ten sposób na podany adres mailowy cyklicznie otrzymywać będziemy kolejne nowe opowiadanie. Udział w akcji jest całkowicie bezpłatny.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje