Podręczniki szkolne 2022. Rok szkolny zaskoczył branżę wydawniczą? 

Data: 2022-09-01 09:04:25 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

1 września wiąże się z koniecznością powrotu do szkoły. Nowy rok szkolny to także kolejne wydatki rodziców, których część musi zakupić podręczniki szkolne dla swoich pociech. Kiedy należy kupować podręczniki szkolne i jak szukać okazji, żeby nie przepłacić? 

Obrazek w treści Podręczniki szkolne 2022. Rok szkolny zaskoczył branżę wydawniczą?  [jpg]
Fotografia ilustracyjna

Nowy rok szkolny wiąże się nie tylko z nowymi przedmiotami wchodzącymi w plan nauczania – mowa tu o głośnym i kontrowersyjnym przedmiocie historia i teraźniejszość – ale także nowymi podręcznikami. Znaczna część wydawców edukacyjnych dokonała poprawek w swoich książkach, a rodzice – zwłaszcza uczniów w szkołach ponadpodstawowych – na listach podręczników mogą odnaleźć pozycje z nowymi numerami dopuszczeń. 

Podręczniki do szkoły podstawowej – czy trzeba je kupować? 

Chociaż od kilku lat szkoły podstawowe we własnym zakresie kupują podręczniki dla uczniów, które następnie wypożyczane są im na nadchodzący rok szkolny, to jednak czasem zdarza się sytuacja, że podręczniki do szkoły podstawowej rodzice kupić muszą samodzielnie. 

Tak jest przede wszystkim z książkami, które wykorzystywane są na lekcji religii. Podręczniki do katechezy nie są kupowane przez szkoły z rządowego programu, co oznacza, że te podręczniki należy kupować we własnym zakresie. Choć czasem prowadzący zajęcia katecheci nie wymagają posiadania książki, to często podręcznik stanowi punkt wyjściowy do rozważań związanych z prowadzoną katechezą. 

Podręczniki do podstawówki kupuje się także z jeszcze jednej przyczyny: gdy wypożyczony podręcznik szkolny ulegnie zniszczeniu lub zgubieniu. Część szkół zobowiązuje rodziców do tego, by wypożyczone ze szkolnych księgozbiorów książki oddawać w mniej więcej takim stanie, w jakim zostały wypożyczone. I choć wielu uczniów o książki dba, to czasem zdarzają się wypadki. I to właśnie wtedy podręcznik należy odkupić. 

Uczniowie szkół podstawowych we własnym zakresie zakupić mogą także dodatkowe pomoce dydaktyczne, które pomogą im w opanowaniu materiału. Stąd też w ofercie wydawców edukacyjnych coraz częściej pojawiają się chociażby repetytoria czy vademeca. Tego typu książki przygotowują do egzaminu ósmoklasisty za sprawą prostych i przystępnych informacji oraz zadań utrwalających, wzorowanych na tych, które przed laty pojawiły się na egzaminie. 

Podręczniki do szkoły średniej – nowe przedmioty i nowe książki

Chociaż w szkole podstawowej rodzice i uczniowie najczęściej nie muszą więc martwić się o książki, zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku uczniów, którzy właśnie uczą się w szkole ponadpodstawowej – liceum, technikum czy szkole branżowej.  Podręczniki do szkoły średniej należy zakupić bowiem we własnym zakresie. 

Najczęściej uczniowie poprzednich lat odsprzedają swoje podręczniki, chociażby na szkolnych kiermaszach, jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasem zdarza się, że konkretną książkę realizuje się dłużej niż jeden rok szkolny. Warto także zauważyć, że przez zmiany w systemie edukacji, co jakiś czas zmienia się także podstawa programowa, a co za tym idzie – podręczniki szkolne. 

W tym roku pewnym novum jest przede wszystkim przedmiot historia i teraźniejszość, wokół którego narosło sporo kontrowersji. Dotąd tego typu przedmiot nie istniał, a wydawcy po raz pierwszy przygotowywali do niego podręczniki. Od pewnego czasu w sprzedaży dostępny jest pierwszy z podręczników, a premiera książek pozostałych wydawców zaplanowana jest na kolejne miesiące. 

Nowe podręczniki w tym roku część wydawców przygotowywała także m.in. do języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie czy języka angielskiego. Warto zauważyć, że uczniowie szkół średnich – liceów i techników – poszczególne przedmioty realizują na różnych poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Ma to związek z egzaminem maturalnym, na który przygotowują uczniów nauczyciele. Zakup podręcznika do przedmiotu powinien zatem uwzględniać, czy przedmiot realizowany jest w tej konkretnej klasie i w tej szkole na poziomie podstawowym czy rozszerzonym. 

Drogie podręczniki szkolne? Jak kupować je tanio?

Wraz z początkiem roku szkolnego, niektórzy rodzice przekonują się, że zakup podręczników szkolnych wcale nie jest sprawą łatwą – a to wszystko z powodu trudności z dostępnością niektórych tytułów, zwłaszcza tych, których premiera miała miejsce stosunkowo niedawno. 

Okazuje się, że nie tylko beletrystykę i wydawców literatury pięknej dotyka problem związany z dostępnością papieru i rosnącymi kosztami druku. Podobnie jest także w przypadku wydawców edukacyjnych. 

Podręczniki szkolne to książki szczególne, w których – oprócz tekstu – często liczy się także wysoka jakość papieru oraz ilustracje i grafiki o żywych kolorach. Surowce, z jakich wykonany jest podręcznik, muszą być wysokiej jakości, a to – niestety – kosztuje. Liczy się też czas, a część materiałów papierniczych obecnie jest importowana z zagranicy, głównie z Azji oraz Ameryki Południowej. Dlatego też czasem pojawiają się opóźnienia w wydruku konkretnych tytułów. 

Niedostępne w stacjonarnych księgarniach, podręczniki szkolne najlepiej wyszukiwać więc w internecie i kupować, gdy tylko ponownie trafią do sprzedaży. Pomagają w tym m.in. wyszukiwarki ofertowe, które mają dostęp do aktualnych ofert sprzedażowych największych internetowych księgarń. Pozwalają także na analizowanie cen u poszczególnych sprzedawców. 

Kupując podręczniki szkolne w sieci warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę samego podręcznika, ale także na możliwość uzyskania darmowej dostawy i bezpłatnego zwrotu, gdyby okazało się, że zakupiona książka jednak niezgodna jest ze szkolną rozpiską podręczników. 

 

Tagi: matura, lektury szkolne,

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje