Pisz bloga - wydaj książkę: Literacki blog roku 2009!

Data: 2009-07-07 21:55:05 | Ten artykuł przeczytasz w 13 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Pisz bloga - wydaj książkę: Literacki blog roku 2009!

Setki domorosłych pisarzy, którzy od zawsze marzyli o wydaniu własnej książki, mają teraz szansę spełnić swoje pragnienia. Wystarczy, że zdecydują się otworzyć na Internet. Na najlepszych spośród tych, którzy prowadzić będą literackie blogi do końca października czeka tytuł „Literackiego blogu roku”, czekają też cenne nagrody i – co najlepsze – możliwość opublikowania własnej, debiutanckiej książki.

 

Proste warunki

Konkurs organizują wspólnie serwis Allegro.pl, prowadzone przez Dorotę Malinowską-Grupińską – doświadczonego wydawcę, byłą wiceprezes oficyny Prószyński i S-ka – wydawnictwo MG oraz wortal literacki Granice.pl Pod adresem http://www.literackiblogroku.granice.pl uruchomiona została już strona konkursowa, na której widoczne są pierwsze zgłoszone blogi. – Udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny. Uczestnikom stawiamy jasne i bardzo proste warunki: muszą prowadzić blogi o charakterze literackim i muszą posiadać konto w serwisie Allegro.pl Dzięki temu możemy potwierdzić ich tożsamość oraz usprawnić w przyszłości kontakt. Dzięki temu również mamy możliwość budowania wokół naszego serwisu społeczności ludzi interesujących się literaturą – podkreśla Iwona Wiatr zajmująca się w serwisie promocją kategorii „Książki i komiksy”.

 

Co to jest „blog literacki”?

- Trudno zdefiniować, czym tak naprawdę jest literatura – dodaje Dorota Malinowska-Grupińska. – Podskórnie każdy z nas to po prostu „czuje”, jednak literackość wymyka się wszelkim definicjom. Łamały sobie nad tym głowy najtęższe umysły, a i tak nikomu nie udało się stworzyć prostej i łatwej do zaakceptowania przez wszystkich formułki. Chcemy więc przede wszystkim nagrodzić blogi, które stanowią ciekawą literacką materię, które mogłyby stać się dobrym materiałem na książkę, wreszcie – takie, które dotyczą spraw związanych z literaturą. Mówi się, że w Polsce wszyscy jesteśmy poetami. Udowodnijmy, że potrafimy być również dobrymi literatami i regularnie prowadzącymi internetowe dzienniki blogerami.

 

Nowe medium

- Dziś spora część życia literackiego przenosi się do sieci – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl. – Internetowe fora i serwisy internetowe – tak jak nasz – skupiające poetów biją rekordy popularności, wydawnictwa skupiające się na publikowaniu wyłącznie e-booków, książki audio do pobrania z Internetu – to zjawiska stosunkowo nowe, które jednak szybko stały się niezbywalnym elementem życia literackiego w kraju. Popularność czasopism poświęconych życiu literackiemu jest dzisiaj marginalna – informacji o nowych książkach poszukuje się prawie wyłącznie w Internecie. Dlaczego? To proste: wyłącznie serwisy internetowe są w stanie dość szybko reagować na to, co dzieje się na rynku. Nikt już nie marzy o tygodniku poświęconym rynkowi księgarskiemu, bo w sieci znaleźć można recenzje na doskonałym poziomie już dzień po ukazaniu się książki na rynku – a często jeszcze zanim to nastąpi. W naszym wortalu mamy już 1820 recenzji, a liczba ta rośnie błyskawicznie – także dzięki aktywności użytkowników spoza redakcji, którzy zamieszczają w nim wiele własnych tekstów.

- Trzeba wykorzystać ten trend – uzupełnia Dorota Malinowska-Grupińska. – Czekamy więc na autorów blogów o charakterze krytycznoliterackim. Czekamy na piszących opowiadania i wiersze. Czekamy na tych, którzy swoje życie przekuwają na literacką materię. Zgłoście się na stronie www.literackiblogroku.granice.pl a potem piszcie – dobrze, regularnie i ciekawie. To na pewno zaprocentuje.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje