Pisarze sprzeciwiają się darmowym spotkaniom autorskim

Data: 2021-11-18 09:28:41 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Zarząd Główny Stowarzyszenia Pisarzy Polskich wystosował list otwarty do ministra edukacji Przemysława Czarnka w sprawie zasad finansowania spotkań autorskich ze środków pozyskanych przez szkolne biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 

Obrazek w treści Pisarze sprzeciwiają się darmowym spotkaniom autorskim [jpg]
Fotografia ilustracyjna

W poniedziałek zarząd Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, organizacji branżowej zrzeszającej polskich literatów, opublikowało w swoich social mediach oficjalny list otwarty, który skierowany jest do szefa resortu edukacji. Apel dotyczy ujawnionych niedawno warunków finansowania spotkań autorskich przez szkoły. 

Spotkania autorskie jedynie pro bono 

List wystosowany przez SPP związany jest z faktem, że według nowych wytycznych dotyczących Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego operatorem jest Ministerstwo Edukacji i Nauki, środki uzyskane przez szkoły i instytucje edukacyjne, nie będą mogły zostać przeznaczone bezpośrednio na wynagrodzenie dla pisarzy, którzy przeprowadzać będą spotkania autorskie czy warsztaty w szkołach.

MEiN na swojej stronie internetowej wytłumaczył, że choć w ramach projektu NPRC można realizować spotkania autorskie, to muszą być one zrealizowane zgodnie z „zasadą non-profit”, co oznacza, że publiczne środki nie mogą być wykorzystane w postaci gaży autorskiej. Pisarze mogą natomiast na swoich spotkaniach sprzedawać książki, a biblioteki – je kupować. 

Może zainteresować cię także... 

Nowe wytyczne z resortu edukacji zdziwiły bibliotekarzy szkolnych, którzy w swoich projektach zaplanowali organizację spotkań. Niemożność opłacenia wynagrodzenia za spotkanie stała się także tematem poruszanym przez środowisko pisarskie

Pisarze nie zgadzają się na bezpłatne spotkania 

Wyraźny sprzeciw w sprawie spotkań organizowanych w bibliotekach na zasadzie „non profit” wyrażane jest w liście otwartym SPP. Zarząd Główny organizacji zrzeszającej pisarzy jasno wskazuje, że brak wynagrodzenia za spotkanie stanowi spory problem, a autorzy mogą czuć się „pokrzywdzeni”. 

Pomysł, by autorzy książek odbywali spotkania w szkołach pro publico bono jest szlachetny, ale świadczy on o tym, że nie wie Pan,  jak wygląda praca i życie pisarza, w szczególności zaś autora literatury dziecięcej i młodzieżowej

– można przeczytać w liście sygnowanym przez zarząd SPP. 

W dalszej części apelu SPP wskazuje na charakter pracy pisarza i wynagrodzenie, jakie otrzymuje za swoją pracę. Według uśrednionych wyliczeń stowarzyszenia, pisarze książek dla dzieci i młodzieży często zarabiają na swoich utworach od 2 do 20 tysięcy złotych, jednak przez kilka lat sprzedaży. Wskutek tego czasem pisarz „gdy twórca  otrzymał […] 2 złote od sprzedanego egzemplarza i sprzedał  10 tysięcy egzemplarzy, jego »pensja« wynosi 555  złotych miesięcznie, a więc dużo poniżej średniej krajowe”.

SPP: niespójność wprowadzonych rozporządzeń 

Zarząd SPP jasno wskazuje, jakie są oczekiwania wobec stanowiska resortu edukacji: 

Prosimy, by wycofał Pan zalecenia o bezpłatnych spotkaniach autorskich w bibliotekach szkolnych i innych tego typu placówkach, gdyż są one dla nas krzywdzące 

Organizacja uzasadnia to faktem, że każdy autor przybywający na spotkanie autorskie, przygotowuje się na nie, musi również dotrzeć do wybranej placówki edukacyjnej, a zatem wykonuje pracę. Dodatkowo – zdaniem SPP – doszło do „niespójności wprowadzonych rozporządzeń z założeniami promocyjnymi Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, na co pragnie zwrócić uwagę ministra edukacji. 

Może zainteresować cię także...

Część pisarzy na internetowych forach już teraz komentuje, że – jeśli faktycznie pisarze mają być zapraszani na spotkania autorskie pro bono – to z pewnością nie będą brali w nich udziału. Informacje o organizacji spotkań non-profit w szkołach pojawiło się w artykule z pytaniami i odpowiedziami na stronie MEiN 27 października 2021. Od tego czasu odpowiedź w sprawie finansowania środków autorskich w tych wytycznych nie została zaktualizowana. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje