Już 24 kwietnia, podczas trwania festiwalu literackiego Port Wrocław, poznamy nazwisko pierwszego laureata Silesiusa, wyróżnionego za całokształt twórczości. Wtedy także jury ogłosi siedem nominacji za najlepszą książkę poetycką 2009 roku oraz trzy kandydatury w kategorii debiutów.
Pochód zdobywców Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej, uhonorowanych za dokonania na niwie liryki, otworzył w 2008 roku Tadeusz Różewicz. Nakładem „Biura Literackiego” ukazał się w 2007 r. jego tomik „Nauka chodzenia”. W uzasadnieniu komisja uznała wrocławskiego poetę za wybitnego twórcę, w sposób najszerszy i najmocniejszy oddziałującego na poezję polską od lat powojennych po dziś. Zeszłoroczne laury przypadły Stanisławowi Barańczakowi, którego dorobek literacki i translatorski doceniono m.in. za wniesienie niezbędnego „twórczego fermentu” w poezję przełomu lat '60 i '70. Pretekstem do przyznania nagrody stało się wznowione wydanie przez „Prószyńskiego” książki „Pegaz zdębiał”.
Dotychczas w kategorii „książka roku” tryumfowali w 2008 r. Andrzej Sosnowski za tomik „Po tęczy” i w. 2009 r. Krystyna Miłobędzka za „Gubione”. Uznanymi debiutantami stali się kolejno Julia Szychowiak („Po sobie”) i Dariusz Basiński („Motor kupił Duszan”).
Zdobywca Silesiusa za całokształt pracy twórczej wybierany jest spośród autorów tomów zgłoszonych przez wydawnictwo lub jury, opublikowanych w 2009 r. Zwycięzca, oprócz czeku na 100 tys. złotych, otrzyma także statuetkę autorstwa Michała Staszczaka. Dla laureata w kategorii książki roku przeznaczono 50 tys. złotych, natomiast najlepszy debiutant zyska 20 tysięcy złotych.
Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali, 8 maja.
24 kwietnia, sobota, godz. 15.00
Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio Na Grobli
ul. Na Grobli 30/32, 50-421 Wrocław