Piękna tajemnica Ewangelii to pełna wrażeń i wzruszeń podróż do czasów odległych, do miejsc, w których przebywał Jezus, gdzie się urodził, nauczał, gdzie odkupił nasze grzechy. Osnuta na Ewangelii św. Łukasza opowieść o życiu Zbawiciela, wzbogacona cytatami z Pisma Świętego, informacjami historycznymi, ujętymi w czytelne tabelki i ramki ułatwiające zrozumienie i zapamiętanie treści. Znakomita książka dla dzieci, które chcą lepiej poznać i zrozumieć historię zbawienia. Do lektury zaprasza Wydawnictwo Promic. Dziś w naszym serwisie prezentujemy premierowy fragment książki:
Dom zbudowany na skale
Na podstawie: Łk 6, 46-49
Jezus przestrzegał ludzi, którzy Go słuchali, ale nie postępowali według Jego słowa. O tym mówiła Jego przypowieść o domu.
– Każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je, podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany. Lecz ten, kto słucha, a nie wypełnia, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. Gdy potok uderzył w niego, od razu runął, a upadek jego był wielki.
„fundament”
Aby dom był mocny, musi mieć mocne fundamenty, osadzone głęboko w ziemi. Fundament sprawia, że dom jest stabilny, bardziej odporny na ataki żywiołów (np. wichru czy powodzi).
Wnętrze domu
W czasach Jezusa większość ludzi mieszkała w prostych domach. Były to proste budowle bez okien, zbudowane z gliny, czasami z cegieł. Światło wpadało do wnętrza domu prze otwory drzwiowe. Całe życie toczyło się w jednej izbie, w której spano, gotowano, spożywano posiłki, pracowano. Pomieszczenia te były małe, a kiedy było gorąco ludzie wychodzili spać... na dach! tylko najbogatsi budowali domy z kamienia, z wewnętrznym podwórzem, niekiedy wielopiętrowe.
Wiara rzymskiego setnika
Na podstawie: Łk 7, 1-10
Rzymski setnik nie wiedział, co robić. Jego sługa bardzo ciężko zachorował. Nikt nie potrafił mu pomóc. Jedyna nadzieja była w Jezusie, który właśnie przybył do Kafarnaum. Setnik wysłał do Niego swoich przyjaciół, aby poprosili Go o uzdrowienie sługi. Jezus wyraził zgodę, ale kiedy był już blisko domu setnika, ten wyprawił do Niego kolejnego posłańca, który powiedział:
– Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. I dlatego ja sam nie uważałem się za godnego przyjść do Ciebie. Lecz powiedz słowo, a mój sługa będzie uzdrowiony!
Słysząc te słowa, Jezus zdumiał się wielką wiarą setnika. Zwrócił się do tłumu:
– Powiadam wam: tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu!
Kiedy posłańcy wrócili do domu setnika, okazało się, że jego sługa jest zdrowy!
Służba w armii rzymskiej
Rzymski okupant utrzymywał porządek w podbitych krajach przy pomocy wojska. Armia dzieliła się na "kohorty", którymi dowodzili trybuni. Podwładnymi trybunów byli setnicy - każdemu z nich podlegało stu żołnierzy.
Mali przed Bogiem
Bezpośrednio przed przyjęciem Komunii Świętej bijemy się w piersi, powtarzając słowa rzymskiego setnika Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja. Setnik czuje się mały w obliczu Jezusa, nie ma śmiałości przyjąć Go pod swój dach. Przygotowując się na przyjęcie Jezusa, bierzmy przykład z setnika. My także zostaniemy "uzdrowieni", to znaczy wypełnieni miłością Bożą, która nas przemienia.