Kilkadziesi±t nowo¶ci wydawniczych, które do ksiêgarñ trafi³y w II kwartale 2024 roku rywalizowa³o o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie „Najlepsza ksi±¿ka na lato 2024", organizowanym ju¿ po raz 16. przez redakcjê serwisu Granice.pl. W g³osowaniu oddano kilkadziesi±t tysiêcy g³osów. Które premiery ostatnich miesiêcy warto przeczytaæ?
Najlepsze ksi±¿ki na lato 2024
Najwa¿niejsz± spo¶ród nagród – nagrodê g³ówn± jury – otrzyma³a ksi±¿ka Odlecieæ jak najdalej (Dom Wydawniczy Rebis). Jej autork± jest A³bena Grabowska.
Ksi±¿ka A³beny Grabowskiej opowiada o maturzystce, która w 1965 marzy wy³±cznie o jednym – o opuszczeniu Polski. Ola czuje, ¿e dusi siê w kraju, który uniemo¿liwia jej realizacjê marzeñ, który t³amsi i d³awi obywateli.
Ol± opiekuje siê babcia, skrywaj±ca przed ni± wiele tajemnic. Nie chce zdradziæ, kim by³ ojciec dziewczyny. Nie mówi te¿ zbyt wiele o stanie zdrowia jej matki, od lat przebywaj±cej w szpitalu. ¯adna z nich nie wie, ¿e pozostaj± pod baczn± obserwacj± bezpieki. Czy uda im siê spod niej wyzwoliæ?
Nowa ksi±¿ka A³beny Grabowskiej ods³ania przed czytelnikami atmosferê i charakter lat 60-tych XX wieku. Czas naznaczony cieniem przesz³o¶ci – wojny i powstania. Czas, w którym Polska – z jednej strony d³awiona wci±¿ przez aparatczyków „bratniego mocarstwa", z drugiej – otwiera³a siê na ¶wiat za spraw± wa¿nych wydarzeñ ¿ycia spo³ecznego i kulturalnego, miêdzy innymi Konkursu Chopinowskiego, wystêpów wielkich zachodnich gwiazd czy pokazów mody organizowanych przez Jadwigê Grabowsk±, szefow± Mody Polskiej.
– Odlecieæ jak najdalej to opowie¶æ o ludziach, którzy walcz± z przeciwno¶ciami losu, o trudnych wyborach, nie³atwych relacjach w rodzinie, o mi³o¶ci, przyja¼ni, a przede wszystkim o po¶wiêceniu. Ta ksi±¿ka wci±ga i wzrusza, a fina³ zaskakuje i sk³ania do my¶lenia – podkre¶la jedna z czytelniczek serwisu Granice.pl.
Kolejna opowie¶æ z psem w roli g³ównej. Kolejna porcja niezwyk³ych przygód i u¶miechu. Ksi±¿ka Agaty Widzowskiej S³odziak (Wydawnictwo Bis), która zdoby³a nagrodê g³ówn± czytelników, zapraszaj±c do zabawy, nikomu nie pozwoli siê nudziæ.
Ksi±¿ka S³odziak kierowana jest do dzieci od szóstego roku ¿ycia. Poruszona w niej tematyka jest bliska ka¿demu – wszak obecno¶æ w¶ród nas czworono¿nych przyjació³ nie pozostaje bez echa. Lektura ju¿ od pierwszej strony wzbudza ciekawo¶æ, dziêki czemu opowiedziana przez Agatê Widzowsk± (ustami S³odziaka) historia odgrywa pozytywn± rolê w kszta³towaniu w³a¶ciwego rozumienia otaczaj±cego ¶wiata, uzasadniaj±c tym samym konieczno¶æ darzenia szacunkiem ka¿dego cz³owieka i w³a¶ciwego traktowania zwierz±t. Kolorowe, zabawne ilustracje autorstwa Marty Rydz-Domañskiej doskonale uzupe³niaj± tre¶æ. Pouczaj±ca narracja – wraz z trafnymi rymowankami – pog³êbia zainteresowanie. Twarda ok³adka, nieco sztywniejsze kartki oraz wiêkszy format to dodatkowe atuty lektury.
Pe³na ciep³a publikacja, opowiadaj±c o samotno¶ci, poszukiwaniu rado¶ci oraz potrzebie niesienia pomocy, pokazuje warto¶æ wierno¶ci, wdziêczno¶ci, przywi±zania oraz przyja¼ni. A przyja¼ñ – cenniejsza ni¿ najbardziej smakowita ko¶æ – przyda siê ka¿demu.
Najlepsze ksi±¿ki na lato 2024 – znakomita proza
Nagrodzona przez jurorów w kategorii prozy powie¶æ Kim Hye-jin Dobre ucho (Kwiaty Orientu) sk³ania do refleksji na temat cancel culture. Zachêca, by przed wypowiedzeniem jakichkolwiek s³ów, zastanowiæ siê nad nimi, by nauczyæ siê s³uchaæ, nim zacznie siê wyg³aszaæ kategoryczne os±dy.
Dobre ucho to opowie¶æ o Im Hae-su – ekspertce, która czêsto go¶ci w mediach, a jej autorytetu nikt nie podwa¿a. Niestety, gdy podczas wyst±pienia na antenie odczytuje tekst zawieraj±cy nieprawdziwe informacje, a na bohatera programu, bêd±cego raczej przeciêtnym aktorem, spada fala hejtu, w efekcie czego cz³owiek ten pope³nia samobójstwo, ¿ycie bohaterki powie¶ci zupe³nie siê zmienia.
Media i spo³eczeñstwo zaczynaj± szukaæ osób odpowiedzialnych za ludzk± ¶mieræ. Im Hae-su wydaje siê najbardziej oczywistym wyborem. Zamiast byæ autorytetem – staje siê wrogiem publicznym numer jeden. Zamiast byæ g³osem rozs±dku – obiektem nienawi¶ci i kpin. Dobre imiê, wizerunek Im Hae-su znikaj± na dobre. Kobieta traci pracê, partnera.
By odzyskaæ wszystko, co utraci³a, Im pisze listy, w których przeprasza za swój b³±d. Nie wie, ¿e jej ¿ycie ponownie siê zmieni, gdy spotka bezdomnego kota i ma³± dziewczynkê z okolicy.
"Dobre ucho" to pe³en krytycznego namys³u g³os przeciwko cancel culture. Czasami, aby móc co¶ powiedzieæ, trzeba najpierw nauczyæ siê s³uchaæ.
S± takie historie, o których mo¿na mówiæ i mówiæ w nieskoñczono¶æ. S± takie historie, które zapadaj± g³êboko w pamiêæ. S± takie historie, które wywo³uj± ca³± gamê emocji, które poruszaj± serca, i sprawiaj±, ¿e po policzkach p³yn± ³zy. Niew±tpliwie tak± histori± jest powie¶æ Nale¿y do mnie Anny H. Niemczynow – podkre¶la nasza czytelniczka. Powie¶æ, która ukaza³a siê nak³adem Wydawnictwa Luna, otrzyma³a nagrodê internautów w tegorocznej edycji plebiscytu „Najlepsza ksi±¿ka na lato" w kategorii prozy.
Ma³¿eñstwo Linniczenków z pozoru nale¿a³o do idealnych. Ona – wymarzona pani domu, która dla dobra rodziny po¶wiêci³a ca³e swoje dotychczasowe ¿ycie. On – ceniony prawnik, który – niestety – od dwóch lat prowadzi³ podwójne ¿ycie. Kiedy Helena dowiedzia³a siê o zdradzie mê¿a, jej pouk³adany ¶wiat rozpad³ siê niczym domek z kart. Jedyn± si³± sta³a siê dla niej córka. To dla niej stara³a siê pozbieraæ. Lecz kiedy zauwa¿y³a, ¿e Faustyna coraz bardziej zaczyna lubiæ now± partnerkê Wiktora, robi wszystko, by tê relacjê zniszczyæ. Nie spodziewa siê konsekwencji swojego postêpowania. Nie widzi tego, ¿e swoimi decyzjami, mo¿e zburzyæ to, co przez lata budowa³a.
Nale¿y do mnie to skrojony na miarê i genialnie napisany dramat psychologiczny który zapada w pamiêæ – wymienia zalety ksi±¿ki nasza czytelniczka. I dodaje: Przystêpny styl sprawia, ¿e mimo trudnych tematów, przez powie¶æ niemal siê p³ynie i wrêcz nie mo¿na siê od niej oderwaæ. Niezwykle emocjonalna. Niezwykle bolesna. Niezwykle wiarygodna. Z wielow±tkow± fabu³± i idealnie sportretowanymi bohaterami, skrad³a i na pewno jeszcze skradnie niejedno czytelnicze serce. Historia Heleny i Wikora z pewno¶ci± sk³ania do refleksji.
Najlepsze ksi±¿ki na lato 2024 – krymina³y i thrillery
Krymina³y retro to czêsto prawdziwe literackie pere³ki. Niby pod±¿aj± podobnymi ¶cie¿kami i rzucaj± czytelnikowi zbli¿one zagadki, ale w rzeczywisto¶ci nios± czêsto g³êbokie studium psychologiczne postaci. W koñcu nigdy nie wiadomo, kto zabi³. Czy zdolny do zabójstwa jest ka¿dy? Ma³gorzata Starosta w nagrodzonej przez jurorów w kategorii krymina³ów powie¶ci Sprawa lorda Rosewortha (Wydawnictwo Labreto) bawi siê konwencj± i robi to w mistrzowskim stylu!
Jonathan Harper, prywatny detektyw z Anglii, prze¿ywa ¿a³obê po ¶mierci ukochanej ¿ony. Jest przez to mniej aktywny zawodowo, ale to siê zmienia, gdy odwiedza go dawna znajoma, Ruth. M³oda, piêkna kobieta prosi go, by udowodni³, ¿e jej ojciec nie zosta³ zamordowany, ale pope³ni³ samobójstwo. Dodatkowym utrudnieniem w sprawie jest fakt, ¿e sprawê poprowadzi ojciec Harpera, a ich relacja jest wyj±tkowo napiêta i szorstka.
Ma³gorzata Starosta to w³a¶ciwa osoba na w³a¶ciwym miejscu. Pisze doskonale, bawi siê form±, ma oko do bohaterów, a jej zagadka kryminalna jest naprawdê niesztampowa. Sprawa lorda Rosewortha to ¶wietna ksi±¿ka!
Nagrodê internautów otrzyma³a powie¶æ Moniki B. Janowskiej Morderstwo z malink± na deser (Wydawnictwo Lucky).
– Autorka po raz kolejny udowadnia swój talent do tworzenia lekkiej i przyjemnej literatury, która bawi do ³ez – podkre¶la nasza czytelniczka. – Ksi±¿kê czyta siê b³yskawicznie, a jêzyk jest przystêpny i pe³en uroku. Monika B. Janowska mistrzowsko buduje napiêcie, mieszaj±c w±tki kryminalne z obyczajowymi, tworz±c w ten sposób historiê, od której nie mo¿na siê oderwaæ.
Morderstwo z malink± na deser to idealna ksi±¿ka na poprawê humoru. Gwarantuje dawkê ¶miechu, relaksu i moment wytchnienia od codziennych trosk. Autorka zabiera nas w podró¿ po malowniczych zak±tkach Europy, od Legnicy po Pragê, a towarzysz± nam w tym barwni bohaterowie, których nie sposób nie polubiæ.
Nagrodzona przez jurorów w kategorii thrillerów powie¶æ Roberta Michniewicza to prawdziwy rarytas dla fanów powie¶ci szpiegowskich i wojennych. Ciekawa i wielow±tkowa akcja, ¶wietni bohaterowie i spektakularne sceny! Dolina szpiegów (Wydawnictwo Czarna Owca) stawia autora w czo³ówce polskich pisarzy sensacyjnych.
Carl von Wedel jest oficerem niemieckiej Abwehry, a jednocze¶nie szpieguje dla polskiego wywiadu. Wpada na informacjê, ¿e w Wielkiej Brytanii dzia³a niemiecki agent. Ta informacja zaprowadzi go a¿ do o¶rodka szkoleniowego na Podhalu, gdzie Carlowi mo¿e groziæ dekonspiracja. Na dodatek o¶rodek szkoleniowy okazuje siê byæ tajn± baz±, w której znajduj± siê dane niemieckich agentów!
Co czeka Carla i jego najwiêkszego wroga, który walczy po stronie przeciwnej? Bohater ma wiele do stracenia, w tym tak¿e wspóln± przysz³o¶æ z ukochan± o imieniu Lotta.
Dolina szpiegów to powie¶æ spektakularna i pisana z rozmachem, a jednocze¶nie ujmuj±ca i zaskakuj±ca detalami. Z pewno¶ci± zainteresuje nie tylko mi³o¶ników gatunku.
Najwiêcej g³osów czytelników w¶ród thrillerów otrzyma³a powie¶æ Ewy Bauer Na zboczu góry (Prozami).
M³odzi ludzie planuj± wybraæ siê do Hiszpanii w podró¿ przed¶lubn±. Niestety, ich fundusze nie s± nieograniczone i musz± kierowaæ siê cen±. Wreszcie – wyruszaj±. Szybko jednak okazuje siê, ¿e Magda i Micha³ dzieliæ bêd± musieli apartament ze starszym mê¿czyzn±. Romantyczna podró¿ nie okazuje siê mo¿e koszmarem, ale Stan mêczy naszych bohaterów do tego stopnia, ¿e Magda i Micha³ wyruszaj± na wyprawê wynajêtym skuterem, by zwiedziæ okoliczne górskie jaskinie. Kiedy mija kilka dni, rozpoczynaj± siê poszukiwania m³odych ludzi.
Co wydarzy³o siê w chacie ukrytej na zboczu góry? Co sta³o siê z Magd± i Micha³em? Aby siê o tym przekonaæ, trzeba siêgn±æ po now± powie¶æ Ewy Bauer. Prócz w±tku kryminalnego pojawi± siê w niej równie¿ elementy obyczajowe.
Ksi±¿ka Ewy Bauer – po niespiesznym pocz±tku – z ka¿d± stron± wci±ga czytelnika coraz mocniej. To mroczny, duszny dreszczowiec, pokazuj±cy mniej piêkne zakamarki ludzkiej psychiki i uwypuklaj±cy znaczenie przesz³o¶ci w naszym ¿yciu. Wreszcie – Na zboczu góry to powie¶æ, która trzyma w napiêciu a¿ do fina³u.
Najlepsze ksi±¿ki na lato 2024 – powie¶ci pe³ne emocji
Nagrodzone przez jury w kategorii powie¶ci obyczajowych Tajemnice Malinowego Wzgórza Iwony Mejzy (Wydawnictwo Dragon) to powie¶æ obyczajowa, pe³na wzruszeñ i poczucia humoru. To ksi±¿ka o z³o¿ono¶ci rodzinnych relacji, a od jej lektury nie sposób siê oderwaæ.
Sytuacja Ma³gorzaty nie jest ³atwa. W³a¶nie straci³a pracê, prawdopodobnie wkrótce czeka j± rozwód. Kiedy dowiaduje siê, ¿e po zmar³ym wuju odziedziczy³a spadek, nasza bohaterka jest szczê¶liwa. Niestety, gorsza wiadomo¶æ jest taka, ¿e na Malinowym Wzgórzu, które mo¿e odziedziczyæ, bêdzie musia³a zamieszkaæ z rodzicami, babci± i… mê¿em, z którym Ma³gorzata planuje siê rozstaæ. Je¶li spêdz± tam 12 miesiêcy, rodzinie przypadnie spory spadek. Ale czy to mo¿e siê udaæ?
Tajemnice Malinowego Wzgórza to poruszaj±ca opowie¶æ o sile rodzinnych wiêzów, które pozwalaj± pokonaæ nawet najwiêksze przeciwno¶ci losu. Ale to tak¿e ksi±¿ka autentycznie zabawna, przede wszystkim za spraw± barwnych postaci nale¿±cych do rodziny g³ównej bohaterki. Silne charaktery, zderzenie temperamentów, dowcipne dialogi – wszystko to sprawia, ¿e lektura powie¶ci Iwony Mejzy jest czyst± przyjemno¶ci±.
Nagrodzona przez internautów powie¶æ Weroniki Tomali A wokó³ nas pomarañcze (Wydawnictwo Lucky) zabiera czytelników w niezwyk³± podró¿, pe³n± w³oskich widoków, smaków, kultury, rodzinnej atmosfery i go¶cinno¶ci. Czytaj±c ksi±¿kê, widaæ mi³o¶æ autorki do tego piêknego kraju. W³ochy zachwycaj± pod wieloma wzglêdami. Warto przeczytaæ ksi±¿kê, by zaznaæ choæ na chwilê dolce vita! – podkre¶la Ewelina Górecka.
Maria wiedzie samotne ¿ycie, po¶wiêcaj±c siê pracy i wychowaniu syna Marcela. Nieoczekiwany list z W³och burzy jej spokój. Ojciec Marcela w koñcu prosi o szansê. Carlo chce nadrobiæ stracony czas, odkryæ, jak to jest byæ ojcem. Maria sceptycznie podchodzi do listu, dopiero argumenty przyjació³ki przyczyniaj± siê do zmiany decyzji. Posiad³o¶æ i mieszkañcy Aziendy rodziny Vici witaj± Mariê i Marcela z otwartymi ramionami. Niestety, po¶ród tylu ¿yczliwych osób jest i gbur Giovanni, daj±cy do zrozumienia, ¿e wizyta niedosz³ej bratowej oraz bratanka jest mu nie na rêkê. Do tego Carlo nie do koñca potrafi zachowaæ siê w wielu sytuacjach, co prowadzi do nieporozumieñ. Czy Giovanni zmieni zdanie o Marii? Czy Carlo zda egzamin na ojcostwo? Co takiego dzieli braci z rodziny Vici? Aby siê o tym przekonaæ, trzeba siêgn±æ po powie¶æ Weroniki Tomali.
Ksi±¿ka A wokó³ nas pomarañcze porusza szereg wa¿nych tematów – od z³amanego serca, samotno¶ci, przez samotne macierzyñstwo, po wa¶nie i spory rodzinne. Autorka czaruje s³owem, ukazuj±c magiê i piêkno w³oskiej Kalabrii. To powie¶æ, po lekturze której jeszcze na d³ugo pozostaje przed oczami widok pomarañczowego gaju i wspania³y zapach tych wspania³ych owoców.
Nietuzinkowa i bardzo romantyczna historia o dwójce m³odych ludzi, którzy dopiero ucz± siê, czym jest mi³o¶æ. I co to znaczy zakochaæ siê na zabój. Nagrodzona przez jurorów w kategorii romansów Gra o serce Katarzyny Bia³kowskiej (Wydawnictwo Jaguar) a¿ kipi od emocji!
Nazywaj± siê podobnie. Skylar i Skyler. Skyler zakocha³ siê od pierwszego wejrzenia, za to Skylar… w ogóle tego nie czuje. Co nie oznacza, ¿e nic z tego nie bêdzie, ale czasem droga do czyjego¶ serca jest wyj±tkowo krêta i skomplikowana.
Katarzyna Bia³kowska pokazuje, co dzieje siê z naszym cia³em i umys³em w procesie zakochiwania siê. Ka¿dy, kto to prze¿y³, wie, ¿e nie jest to wy³±cznie przyjemno¶æ, ale te¿ du¿y wydatek energetyczny. Czasem dobrze przypomnieæ sobie, ¿e choæ zakochiwanie siê jest fajne, to jednak o wiele przyjemniejszym etapem jest moment, kiedy zd±¿ymy kogo¶ bardzo dobrze poznaæ i poczuæ siê bezpiecznie, a emocje ju¿ nie buzuj± a¿ tak mocno.
Gra o serce kierowana jest do m³odzie¿y, ale to powie¶æ dojrza³a, ciekawa, poruszaj±ca czêsto nie³atwe kwestie. Mocno skupia siê na emocjach bohaterów, bo to one s± kluczem do zrozumienia ca³ej fabu³y. I to one – a w³a¶ciwie ich prze¿ywanie – jest tak wa¿ne w ¿yciu ka¿dego cz³owieka.
Nagrodzona przez internautów Apaszka w kwiaty jab³oni Anny Wojtkowskiej-Witali (Wydawnictwo Lucky) to przepiêkna historia, opowiadaj±ca o przesz³o¶ci - tajemnicach, które z regu³y wychodz± na jaw w najmniej oczekiwanym momencie – podkre¶la Ewelina Górecka.
Teresa Marek marzy o pracy w bibliotece. Niestety, ¿ycie rzuca jej k³ody pod nogi, poczynaj±c od coraz wy¿szych rachunków, które nios± konieczno¶æ ci±g³ego oszczêdzania. Do tego matka kobiety postanawia wyjechaæ w góry i ca³kowicie odci±æ siê od Teresy oraz jej siostry, Kasi. Nieoczekiwana informacja i skrzynka skrywaj±ca rodzinne tajemnice zmusza kobiety do dzia³ania. Tereska postanawia odkryæ prawdê, a pomagaæ jej bêdzie szalenie przystojny Bruno. Czy siostry poznaj± prawdê o swojej rodzinie? Dlaczego matka postanowi³a uciec? Czy w ¿yciu mo¿na otrzymaæ drug± szansê? Czy Teresa dostrze¿e wokó³ siebie mi³o¶æ? Czy rozbita rodzina po latach odnajdzie szczê¶cie? Aby siê o tym przekonaæ, trzeba siêgn±æ po powie¶æ Anny Wojtkowskiej-Witali.
Apaszka w kwiaty jab³oni przypomina o tym, jak wa¿na w naszym ¿yciu mo¿e byæ rodzina. Mówi o szacunku i mi³o¶ci wobec drugiego cz³owieka. Powie¶æ Anny Wojtkowskiej-Witali przypomina te¿ o tym, ¿e czasami trzeba upa¶æ, aby móc ruszyæ dalej... To poruszaj±ca ksi±¿ka, która z pewno¶ci± nie pozostawi czytelników obojêtnymi.
Najlepsza ksi±¿ka na lato 2024 – powie¶ci z histori± w tle
Rozmach powie¶ci historycznych bywa zaskakuj±cy. Renata Czarnecka w nagrodzonej przez jurorów w kategorii z histori± w tle powie¶ci Po¿egnanie z ojczyzn± (Wydawnictwo Lira) prezentuje wyj±tkowo barwny i szczegó³owy obraz epoki – niepokoj±cych czasów, gdy Polskê nêka³y rozbiory. Poch³aniaj±ca lektura!
Pocz±tek 1973 roku, Polska jest ju¿ pod zaborami. Czê¶æ arystokracji popiera Rosjê, czê¶æ usi³uje pozostaæ lojalna wobec Polski. Na wszystkich pada jednak blady strach. ¯ycie siê toczy, choæ czuæ ju¿ oddech wroga.
Renata Czarnecka stworzy³a powie¶æ okre¶lan± mianem „panoramicznej“. Mo¿emy siê bowiem po dawnych czasach uwa¿nie rozejrzeæ, poznaæ naprawdê wielu bohaterów, braæ udzia³ w przyjêciach, bywaæ w kawiarniach, zagl±daæ do mo¿nych domów, a nawet poznaæ Czartoryskich, Potockich, Radziwi³³ów i inne arystokratyczne rody. Czarnecka szyje powie¶æ przenikliw±, detaliczn±, naszpikowan± wiedz±. Dlatego trzeba powiedzieæ, ¿e w Po¿egnaniu z ojczyzn± historia i dzieje Polski nie s± t³em, ale pierwszym planem. A losy bohaterów silnie splataj± siê z sytuacj± polityczn±.
Po¿egnanie z ojczyzn± to opowie¶æ o ¿yciowych wyborach, o prze³omowych momentach, o dramatycznych czasach, w których granice dobra i z³a zaczê³y siê zacieraæ.
Nagrodzona przez internautów ksi±¿ka Panny na wydaniu Katarzyny Maludy (Wydawnictwo Replika) to powie¶æ historyczna, w której fikcja literacka splata siê z autentycznymi wydarzeniami. Ta lektura pozwala czytelnikowi odbyæ fascynuj±c± podró¿ w czasie – do epoki, która ju¿ dawno minê³a.
W I po³owie XIX wieku Florentyna Gliñska trafia wprost z Pary¿a do Kiernozi, gdzie ma przygotowaæ pogrzeb Marii Walewskiej, metresy cesarza Napoleona Bonapartego, której by³a dam± do towarzystwa. Spotyka tam hrabiego Hieronima ¯arskiego, który nie pa³a ¿yczliwo¶ci± do nowoprzyby³ej, a tak¿e jego córkê, wychowywan± w klasztorze Helenkê, która ma szansê odziedziczyæ maj±tek s³awnej ciotki. Musi tylko… wyj¶æ za m±¿. Ale czy chorobliwa nie¶mia³o¶æ jej w tym nie przeszkodzi? Jak dalej potocz± siê losy bohaterów? Czy uda im siê unikn±æ ¶miertelnego niebezpieczeñstwa?
Powie¶æ Katarzyny Maludy to niezwyk³a wyprawa do ¶wiata arystokratów, piêknych sukien, konwenansów, a równocze¶nie do czasów, gdy Polska pozostawa³a pod zaborami. Splataj± siê w niej w±tki obyczajowe, spo³eczne i polityczne, dziêki czemu pierwszy tom Sagi warszawskiej to fascynuj±ca lektura.
Najlepsza ksi±¿ka na lato 2024 – literatura faktu
Polskê i Francjê od lat ³±cz± silne wiêzi. Jak silne? Tre¶æ nagrodzonej przez jurorów ksi±¿ki Tomasza Or³owskiego Dyplomatyczna ratatouille. Dok³adka mie¶ci wszystko to, czego nie obj±³ Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille – pierwsza czê¶æ opowie¶ci, wspomnieñ i wskazówek przenosz±cych czytelnika do kraju zwanego „sze¶ciok±tem".
W Dyplomatycznej ratatouille znalaz³o siê wszystko to, co jest ¼ród³em wra¿eñ, a co warte jest obejrzenia: miejsca (wraz z ich stylem oraz indywidualno¶ci±), zabytki (ró¿norodne i ró¿nie zachowane), tradycje, kultura, sztuka, folklor, ¶lady polsko¶ci oraz miasta partnerskie, moda (któ¿ nie s³ysza³ o Coco Chanel?), miêdzyludzkie relacje, codzienne ¿ycie. Cofaj±c siê do czasów swojej studenckiej m³odo¶ci oraz wielokrotnych, prywatnych i s³u¿bowych, pobytów na francuskiej ziemi, autor porównuje stan faktyczny z tym sprzed lat, a siêgaj±c do przesz³o¶ci, przedstawia bogactwo dziedzictwa antycznego (wraz z mrocznymi kartami historii). Prowadzi urokliwymi uliczkami, wytycza najciekawsze trasy, prezentuje ulubione wina i regionalne potrawy, podaj±c przy okazji przepisy (sk³adniki i sposób wykonania) na zajmuj±cego koronne miejsce w kuchni Burgundii koguta w winie (coq au vin) oraz ciastko jab³kowe (tarte Tatin). Tre¶æ urozmaicaj± fragmenty utworów literackich, powiedzonka, ciekawostki, anegdoty i legendy. Zapisane kursyw± francuskie pojêcia przet³umaczono na jêzyk polski i wyja¶niono. Pomoc± s³u¿± przypisy koñcowe, a tekst uzupe³niaj± pochodz±ce z wielu ¼róde³ kolorowe fotografie.
Publikacja Domu Wydawniczego Rebis spotka siê z zainteresowaniem nie tylko turystów, planuj±cych osobi¶cie poznaæ bogactwo paryskiej ró¿norodno¶ci, ale równie¿ tych, którzy dziêki przemy¶lanym propozycjom Tomasza Or³owskiego bêd± mieli okazjê poznaæ francuski styl i elegancjê w zaciszu domowym.
Nagrodzona przez internautów ksi±¿ka Moje lata z Janem Paw³em II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006 (Wydawnictwo Jedno¶æ) jest relacj± Joaquina Navarro-Vallsa, który przez ponad dwadzie¶cia lat towarzyszy³ Ojcu ¦wiêtemu w jego dzia³alno¶ci.
Poniewa¿ publikacja oddana zosta³a do druku ju¿ po ¶mierci autora, czytelnik najpierw otrzymuje szczegó³owe wyja¶nienia dotycz±ce losów zapisków (by³o ich ponad sze¶æset stron, notowane najczê¶ciej na gor±co – w trakcie wydarzeñ), a dopiero potem ma okazjê udaæ siê do prywatnych apartamentów papieskich, gdzie nawi±zana zosta³a sta³a wspó³praca Joaquina Navarro-Vallsa z Janem Paw³em II. Autor przedstawia szczegó³y dotycz±ce swojej pracy w Watykanie, kiedy to asystowa³ papie¿owi w podró¿ach prywatnych i s³u¿bowych, towarzyszy³ mu w czasie pielgrzymek oraz urlopów, obecny by³ podczas wizyt wa¿nych osobisto¶ci, a tak¿e spotkañ z przedstawicielami mediów i przywódcami wielu wyznañ. Stanowi±c w wielu przypadkach g³os doradczy Papie¿a, by³ ¶wiadkiem rozwi±zywania pal±cych tematów, problemów spo³ecznych, kwestii doktrynalnych oraz politycznych.
Jako naoczny ¶wiadek tamtych wydarzeñ, Joaquin Navarro-Valls, obok faktów powszechnie znanych, przedstawi³ niepublikowane do tej pory momenty ¿ycia oraz pos³ugi Papie¿a. Jego relacja (bogata w osobiste refleksje) jest dok³adna i rzetelna, momentami wzruszaj±ca. Niezwykle osobista publikacja z jednej strony nakre¶la fascynuj±c± osobowo¶æ Jana Paw³a II, z drugiej natomiast pokazuje, jak g³êboka by³a wiê¼ ³±cz±ca watykañskiego rzecznika z papie¿em.
Najlepsze ksi±¿ki na lato 2024 – fantastyka
W nagrodzonej przez jurorów powie¶ci Szepty ciemno¶ci Andrzej Pupin zabiera czytelników do Warszawy w latach 20. Do czasów, w których Ciemno¶æ jest niebezpieczna, a ka¿dy, kto da jej siê poch³on±æ, marnie koñczy. Tylko ¶wiat³o – tak¿e elektryczne – jest w stanie zapewniæ bezpieczeñstwo. Szepty Ciemno¶ci (Fabryka S³ów) to fascynuj±ca powie¶æ paraboliczna, która pora¿a swoj± aktualno¶ci±
Andrzej Pupin wykreowa³ naprawdê imponuj±ce uniwersum, które mocno kojarzy siê z Orwellem, ale nie tylko. Wystarczy siêgn±æ pamiêci± do pandemii, do lêku przed wychodzeniem z domu. Podoba mi siê równie¿ podniesienie rangi energii elektrycznej do najwy¿szego dobra, które jest w stanie ocaliæ ¿ycie. W czasach, gdy pr±d drastycznie dro¿eje, a tam, gdzie toczy siê wojna, pr±du czêsto brakuje – powie¶æ Pupina wybrzmiewa mocniej.
Jednak paraboliczne dno w ¿adnym stopniu nie przyæmiewa przyjemno¶ci z lektury. Szepty Ciemno¶ci to po prostu naprawdê ¶wietnie skonstruowana historia, w której wszystko ze sob± wspó³gra. Sprawa kryminalna jest bardzo ciekawa i na pewno nietuzinkowa, a klimat lat dwudziestych – namacalny. Warsztat – bez zarzutu, narracja miêsista i konkretna.
Nagrodzony przez czytelników ¦piew morzycy fantastycznie ogrywa motyw podró¿y w czasie i jednocze¶nie czaruje postaci± mitologicznej syreny z… Helu! Drugi tom cyklu Pajêczyna czasu autorstwa Jagny Rolskiej to prawdziwa uczta literacka. Bohaterowie przenosz± siê na koniec XIX wieku, do roku 1899. Bêd± musieli zmierzyæ siê z wyzwaniami, jakie rzuca epoka!
G³ówni bohaterowie, Gina i Markus, chwilê temu uciekli ze ¶redniowiecza. I trafiaj± w nadmorsk± okolicê i ca³kowicie odmienne czasy. Na szczê¶cie Gina ju¿ raz zaliczy³a przeskok do innej epoki i wspiera Markusa, by choæ czê¶ciowo po³apa³ siê w tym, co go otacza. A skoro ¶redniowieczny pirat przeniós³ siê w dalek± przysz³o¶æ, jest mu naprawdê trudno.
Na ich drodze niebawem pojawi siê tajemnicza morzyca – postaæ, któr± mo¿emy kojarzyæ jako syrenê z mitologii. Jej zwodniczy ¶piew sta³ siê zgub± dla niejednego ¿eglarza. Jagna Rolska nadaje jednak morzycy nieco innego charakteru. To postaæ obdarzona mocami, opiekunka Pó³wyspu Helskiego, która da Ginie i Markusowi mocno popaliæ. Co ciekawe, morzyca nie wie, co mo¿e spotkaæ j± w pajêczynie czasu. I ma swoj± historiê, któr± naprawdê warto poznaæ. Jest niebezpieczna, urzekaj±ca, potrafi czytaæ w my¶lach. Jest wrogiem czy kim¶, kto potrzebuje pomocy? Warto siê przekonaæ!
Jak na fantastykê przysta³o, akcja jest porywaj±ca, a rozkwitaj±ce uczucie ³apie za serce. Oczywi¶cie, trudno nie odnale¼æ w ¦piewie morzycy (czy raczej ca³ej serii) nawi±zania do Diany Gabaldon i jej cyklu Obca (s³awê zdoby³a tak¿e serialowa ekranizacja, czyli Outlander). Jednak ta inspiracja jest nienachalna i pokazuje, ¿e podobne motywy literackie mo¿na wykorzystaæ w ca³kowicie inny sposób.
Najlepsze ksi±¿ki na lato 2024 - propozycje dla m³odych czytelników
Nagrodê internautów w kategorii dla najm³odszych, podobnie jak najwiêcej g³osów w ca³ym plebiscycie, otrzyma³ S³odziak Agaty Widzowskiej.
Przemierzane codziennie, czêsto w po¶piechu, komunikacyjne trakty popularne s± do tego stopnia, ¿e w ogóle nie zwraca siê na nie uwagi. Anna Skowroñska w nagrodzonej przez jurorów w kategorii dla najm³odszych ksi±¿ce zaprasza czytelnika, by to zmieniæ i wybiera siê wraz z nim w podró¿ ulicami ¶wiata. Zatem… wyruszamy!
W Ulicach jest co ogl±daæ. Oczom podró¿uj±cych ukazuj± siê miejsca z przesz³o¶ci, ale i te, do których ³atwo dotrzeæ wspó³cze¶nie. ¦ledz±c historiê, czytelnik przemierza kraje oraz kontynenty. Pod±¿a ¶ladem wêdrownych kupców, gdzie w miejscach ich postojów powstawa³y bogate miasta z targowiskami pe³nymi ró¿norodnych towarów i ludzi. Wêdruje wzd³u¿ miejskich murów, przygl±da siê wytyczaj±cym g³ówne ulice staro¿ytnym Rzymianom. Przechodzi pod arkadami, wspina siê po kolorowych schodach, dotyka ³okciami ¶cian kamienic. Obecny jest na ulicach ukrytych pod wod±, le¿±cych pod ziemi±, przedzielonych murami, sp³ywaj±cych sokiem pomidorowym, przyozdobionych lodowymi rze¼bami, upiêkszonych muralami. Wreszcie – zatrzymuje siê pod wieczn± latarni±, która – ¶wiec±c dniami i nocami – przypomina o ¿yj±cych kiedy¶ w tym miejscu ¯ydach.
Publikacja Wydawnictwa Muchomor bogata jest w fakty historyczne, dane geograficzne, ciekawostki. Nie brak dat, nazwisk, nazw ani liczb. Pojêcia architektoniczne wyja¶niono, obcojêzyczne terminy przet³umaczono na jêzyk polski. Na mapkach zajmuj±cych wewnêtrzne strony ok³adek zaznaczono kraje i miasta, o których jest mowa w tek¶cie. Na koñcu ksi±¿ki na czytelnika czeka zadanie do wykonania, które – wraz z kilkoma podpowiedziami – stanowi zachêtê do pracy w³asnej. Tre¶æ Ulic, zapisana na kolorowych kartkach, zosta³a bogato opatrzona barwnymi ilustracjami Aniny Mengerovej.
Krymina³ dla dzieci i m³odzie¿y, który jest równie wymagaj±cy jak powie¶ci dla doros³ych? Tomasz Duszyñski w nagrodzonej przez jurorów w kategorii dla starszych dzieci ksi±¿ce Zuza Wróbel na tropie. Detektywi z Domu pod Dêbem proponuje rozrywkê na najwy¿szym poziomie z nie³atw± zagadk± kryminaln± i kapitaln± bohaterk± na pierwszym planie. Zuza Wróbel ma tyle energii, ¿e trudno za ni± nad±¿yæ! Za to ile frajdy to daje…
Zuza Wróbel na tropie napisana jest przystêpnym stylem, który na pewno trafi do m³odego czytelnika. Zuza jako narratorka dzieli siê z czytelnikami swoj± pasj±, g³odem przygód i energi±. Jednak fabu³a jest bardzo dynamiczna i wielow±tkowa, a sama zagadka – nietuzinkowa. W tej powie¶ci króluje logika, a fani ³amig³ówek bêd± czuli siê tu jak w raju. Ca³o¶æ poch³ania siê jednym tchem, nie ma miejsca na nudê, ale jednocze¶nie trzeba te¿ skupiæ siê na akcji i zachowaæ czujno¶æ. Niez³y trening dla mózgu!
Zuza Wróbel na tropie to sensacja i krymina³ pe³n± gêb±, to powie¶æ, która zadowoli tak¿e doros³ego czytelnika. Mo¿na wiêc czytaæ tê ksi±¿kê wielopokoleniowo! I chyba to w literaturze jest takie piêkne. Jedna ksi±¿ka, która ma szansê zgromadziæ ca³± rodzinê przy dyskusji. Wspania³e jest równie¿ to, ¿e choæ Duszyñski trzyma siê schematu powie¶ci kryminalno-sensacyjnych, to jednak rzuca bohaterom nieszablonowe wyzwanie. Adrenaliny podczas lektury z pewno¶ci± nie zabraknie!
Trudne bywa ¿ycie nastolatków. Ich têsknota za czym¶, co niedo¶cig³e, podnosi m³odzieñcze problemy do kosmicznej rangi. Gdzie odnale¼æ tajemniczy kod, u³atwiaj±cy zrozumienie samego siebie i otaczaj±cego ¶wiata? Nagrodzona przez internautów w kategorii dla starszych dzieci Ksiêga zaklêæ, zapraszaj±c w podró¿ miêdzy ¶wiatami, udziela trafnej odpowiedzi.
Kierowana do nastolatków Ksiêga zaklêæ to kosmiczna podró¿ w najdalsze zak±tki Wszech¶wiata. Dwutorowa akcja przenosi czytelnika naprzemiennie w dwa ¶wiaty: rzeczywisty i wirtualny, w miejsca codziennego ¿ycia Julii poszukuj±cej zaginionej mamy, ale i do ogrodu bogini Ursy na Alkor. W fabu³ê Agnieszka Rautman-Szczepañska sprawnie wplot³a wiadomo¶ci z zakresu fizyki oraz astronomii, fachowe pojêcia z dziedziny informatyki, przestrogi dotycz±ce uzale¿niaj±cych gier komputerowych, egzystencjalne refleksje i rady (oznaczone literami greckiego alfabetu zaklêcia: wybieram, mi³o¶æ, przyja¼ñ, wierzê, doceniam, mogê, wszystko porz±dkuj± my¶li typowe dla wieku nastoletniego). Zawarte w tre¶ci ¿yciowe m±dro¶ci ucz± odró¿niania dobra od z³a, dostrzegania dobrych stron trudnych sytuacji, ws³uchiwania siê w to, co podpowiada serce oraz korzystania z rado¶ci p³yn±cej z obecno¶ci przyjació³, co sprawia, ¿e pojawiaj±ce siê w ¿yciu m³odzie¿y przeciwno¶ci – poczucie samotno¶ci, brak wiary w siebie, trudne relacje rodzinne, nieporozumienia rówie¶nicze, brak zaufania, têsknota, zazdro¶æ – ³atwiej zrozumieæ, walczyæ z nimi i je pokonaæ. Pouczaj±ca tre¶æ wzmocniona zosta³a piêknymi ilustracjami oraz „kosmicznymi” grafikami Pauliny Weso³owskiej.
Publikacja Wydawnictwa Na Szczê¶cie pozwala czytelnikowi wczuæ siê w prze¿ycia bohaterów i wraz z nimi uwierzyæ w moc przyja¼ni, poznaæ si³ê mi³o¶ci, a tak¿e dostrzec wewnêtrzne ¶wiat³o, o¶wietlaj±ce ka¿demu cz³owiekowi drogê przez ¿ycie.
Czêsto zastanawiamy siê nad tym, czy w niezmierzonym wszech¶wiecie istniej± planety zamieszka³e przez inne ¿yj±ce istoty. Póki co nie mamy na to ¿adnych dowodów, ale statystyka podpowiada, ¿e jest to bardziej ni¿ prawdopodobne. Jednak Claudia Moonever posz³a jeszcze o krok dalej. W nagrodzonej przez jurorów w kategorii dla m³odzie¿y powie¶ci Nasze ¶wiaty autorka roztacza wizjê wszech¶wiatów równoleg³ych, w których ¿yj± alternatywne wersje nas samych. Jakie niesie to za sob± skutki? Jak to jest spotkaæ inn± wersjê siebie?
Nasze ¶wiaty to monumentalna powie¶æ drogi, w której bohaterowie musz± odpowiedzieæ na fundamentalne pytania o to, kim s± i o co tak naprawdê walcz±. Autorka pokazuje, co dzieje siê, gdy kto¶ próbuje wp³yn±æ na nasze ¿ycie i zmieniæ je bez naszej wiedzy i zgody. Stosuj±c wyimaginowane „osie ¿ycia", Claudia Moonever opisuje, jak wszystko zaczyna popadaæ w ruinê, gdy przestajemy mieæ kontrolê nad w³asnym ¿yciem.
Ksi±¿kê Claudii Moonever poleciæ warto mi³o¶nikom romantasy, wielbicielom podró¿y w czasie i przestrzeni, fanom science fiction, a tak¿e wszystkim m³odym czytelnikom, którzy stoj± przed wa¿nymi ¿yciowymi wyborami. I choæ historia Suzy, Iana, Maksa oraz Dolly mocno odbiega od znanych nam realiów, to odwieczne prawdy, którymi bohaterowie kieruj± siê w ¿yciu, pozostaj± niezmienne.
Nagrodê internautów w kategorii dla m³odzie¿y otrzyma³a powie¶æ Catherine Reiss Zapach Oliwii. To niepokoj±cy thriller, który trzyma czytelnika w napiêciu do ostatniej strony!
Oliwia wydawa³a siê idealna. Piêkna, ¿yczliwa dla innych, inteligentna, otoczona przyjació³mi i ciesz±ca siê wielkim uczuciem ze strony rodziców. Gdy pojawia³a siê, wszyscy starali siê zaprezentowaæ innym z najlepszej strony. A jednak. Pewnego dnia odesz³a i nic ju¿ nie by³o takie, jak dawniej.
Starsza siostra Oliwii, Eli, kilka lat po ¶mierci siostry wraca na Mazury, do miasteczka, z którego pochodzi. Powrót do rodzinnego domu wywo³uje w niej kolejne wspomnienia dotycz±ce minionych wydarzeñ. A wiadomo, ¿e jednym z najlepszych sposobów na „przepracowanie" traumy jest pisanie. Eli wiêc pisze. Pisze ksi±¿kê o tym co sta³o siê sze¶æ lat wcze¶niej. A pó¼niej wydaje j± pod pseudonimem. Gdy trafi ona w niepowo³ane rêce, wywo³a lawinê dramatycznych i niebezpiecznych zdarzeñ. Na dodatek okazuje siê, ¿e Oliwia mog³a byæ prze¶ladowana, co nie pozosta³o bez wp³ywu na jej samopoczucie. Co pchnê³o j± do samobójstwa? Jak wygl±da³y jej ostatnie chwile? Jakie tajemnice skrywaj± bliscy dziewczyny?
Zapach Oliwii to powie¶æ pokazuj±ca, jak wiele tajemnic skrywaæ mog± nasi bliscy. To niepokoj±ca historia, która uczy, ¿e nie nale¿y s±dziæ po pozorach. Fina³ zaskakuje, burzy spokój, sk³ania do refleksji. Z pewno¶ci± ¿aden z czytelników nie pozostanie obojêtny po lekturze tej ksi±¿ki.
To ju¿ wszystkie publikacje nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza ksi±¿ka na lato 2024". Ze zg³oszonymi tytu³ami zapoznaæ siê mo¿na na stronie internetowej plebiscytu, natomiast recenzje bior±cych udzia³ w konkursie ksi±¿ek, ich fragmenty, a tak¿e obszerne opinie czytelników znajdziecie, oczywi¶cie, w naszym serwisie.
Tagi: literatura,