Oto najlepsze książki na lato!

Data: 2009-07-10 13:28:37 | Ten artykuł przeczytasz w 16 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze książki na lato!

Znani są już laureaci konkursu „Najlepsza książka na lato wortalu Granice.pl” organizowanego wspólnie z księgarnią internetową firmy Kolporter oraz serwisem Allegro.pl pod patronatem czasopisma o literaturze dla dziecka „Guliwer”, serwisu MiastoDzieci.pl oraz pisma „Science Fiction, Fantasy i Horror”.

 

 

Trudny wybór jury

 

- Wybór najlepszych książek na lato nie był łatwy – podkreślał Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl. – Musieliśmy starać się pogodzić walory literackie z oczekiwaniami czytelników, którzy pragną w tym okresie czytać przede wszystkim książki dosyć lekkie i rzeczywiście wciągające. Na tej zasadzie musieliśmy odrzucić spośród kandydatów do głównej nagrody „Kobiety z Ptasich Wysp” Zofii Mossakowskiej – to książka doskonała, ale należałoby ją raczej zakwalifikować do literatury pięknej, niż do lekkich powieści obyczajowych.

 

- Spośród książek obyczajowych najlepsza okazała się powieść „Kiedy płaczą świerszcze” Charlesa Martina, opublikowana nakładem wydawnictwa WAM. To naprawdę świetna pozycja, bardzo wiarygodna, naprawdę przejmująca i wciągająca – podkreślała Izabela Mikrut, recenzentka związana z wieloma pismami krytycznoliterackimi w kraju, doktorantka w Uniwersytecie Śląskim. – Wśród kryminałów tytuł „Najlepszej książki na lato” przypadł z kolei trylogii „Millenium” autorstwa Stiega Larssona – książkom „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” oraz „Dziewczyna, która igrała z ogniem” – doskonałym powieściom sensacyjnym, świetnie napisanym i trzymającym w napięciu, z bardzo wiarygodnie zarysowanymi bohaterami.

 

- Najlepsza książka na lato dla młodego czytelnika? – pytała Danuta Bujak. – Naszym zdaniem na tytuł ten w pełni zasłużył „Dzienniczek zakręconej nastolatki” Renaty Opali. To książeczka nie tylko lekka i wciągająca, ale również mądra. Natomiast miłośnikom horroru bez wahania polecimy „Dom na wyrębach” Stefana Dardy – powieść konwencjonalną wprawdzie, ale autentycznie napawającą strachem.

 

 

Internauci wybierali na żywo!

 

Ogromne zainteresowanie wśród wydawców wzbudzało śledzenie na żywo wyników głosowania internautów. – Prezentowanie ich w czasie rzeczywistym to zjawisko jedyne w swoim rodzaju w polskim Internecie. Wzbudzenie tak dużego zainteresowania książką – i to w dodatku w tak zwanym „sezonie ogórkowym” – to wspólny sukces wydawców, naszych patronów i partnerów. W naszym konkursie oddano ponad 10 tysięcy głosów. Uważamy, że to wynik rewelacyjny – podkreślał Sławomir Krempa.

 

W kategorii „Powieści obyczajowe, romanse” najwięcej głosów – podobnie jak w pierwszym etapie – oraz tytuł „Najlepszej książki na lato” zdobył klasyczny romans „Upiór w operze”, wydany nakładem Studia Emki. Druga była „Prowincja pełna marzeń” Katarzyny Enerlich (wydawnictwo MG).

 

Wśród książek przeznaczonych dla młodych czytelników największe poparcie internautów oraz tytuł „Najlepszej książki na lato” zdobyła „Cudowna podróż Edwarda Tulana” Kate DiCamillo (Wydawnictwo Philip Wilson). Druga była powieść „Cud pocałunku, czyli jak nie zostałam świętą” Donny Freitas (Wydawnictwo MG).

 

Internauci głosowali także na kryminały, powieści sensacyjne i thrillery. Tu najwięcej głosów zyskał „Tryptyk” Karin Slaughter (wydawnictwo Rebis), na który internauci głosować mogli jeszcze przed premierą wydawniczą książki na polskim rynku. Drugie miejsce zajęła powieść www.1944.waw.pl Marcina Ciszewskiego (wydawnictwo Sol).

 

W kategorii horrorów gusta internautów i jurorów się pokryły. Internauci także wybrali najlepszą książką na lato „Dom na wyrębach” Stefana Dardy (wydawnictwo Videograf II).

 

 

Specjalne wyróżnienia

 

Jury zdecydowało także o przyznaniu wyróżnień w każdej kategorii.

- Nieuczciwym wobec wielu autorów byłoby pominięcie ich doskonałych książek. Zwrócić więc uwagę czytelników pragniemy na świetną powieść obyczajową „Ja, pani woźna” Ewy Ostrowskiej (Wydawnictwo Skrzat) oraz na lekki, ale zarazem ciepły i bardzo mądry „Rok taty” Krzysztofa Popławskiego (Wydawnictwo W drodze). Powieści te otrzymują wyróżnienia jury – podkreślała Izabela Mikrut.

 

- Żal byłoby również nie wspomnieć o „Prowincji pełnej marzeń” debiutującej Katarzyny Enerlich. Życzymy autorce, by jej powieść odniosła ogromny sukces, co zaowocuje drugim wydaniem książki – ze zdecydowanie lepszą korektą. Tymczasem – przyznajemy jej wyróżnienie w kategorii „powieści obyczajowe, romanse”. Spośród książek dla młodych czytelników wyróżnić wypada książkę dla dzieci „Cudowna powieść Edwarda Tulana”, a dla nastolatków – po prostu doskonały „Cud pocałunku, czyli jak nie zostałam świętą”. W kategorii kryminałów, powieści sensacyjnych i thrillerów wyróżnić pragniemy sensacyjną powieść historyczną Kamila Grucy „Panowie z Pitchfork” oraz www.1944.waw.plprawie powieść historyczną, którą czyta się lepiej, niż wiele thrillerów. Z kolei wśród horrorów wyróżnienie przypada znakomitemu pisarzowi Andrzejowi Pilipiukowi – jego „Rzeźnika drzew” nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu – zakończył Sławomir Krempa.

 

- Wkrótce rozpocznie się bardzo intensywna kampania promocyjna wymienionych tytułów na naszych stronach internetowych – mówiła Danuta Bujak, odpowiedzialna za marketing w wortalu Granice.pl – Nasi partnerzy również włączą się w działania promocyjne – w księgarni internetowej firmy Kolporter stworzone zostaną specjalne promocje poświęcone nagrodzonym tytułom, a serwis Allegro nadal polecał będzie najlepsze książki na lato. Cieszy nas ogromnie duży oddźwięk w mediach – zarówno internetowych, jak i tradycyjnych. Cieszy nas wsparcie promocyjne Instytutu Książki oraz serwisów www.rynek-ksiazki.pl i www.wydawca.com.pl Cieszą nas wszystkie wzmianki prasowe i radiowe. To między innymi dzięki Państwa pomocy udało nam się tak mocno wypromować naszą inicjatywę. Wszystkich Państwa zaś już wkrótce zaprosimy do współpracy przy kolejnym przedsięwzięciu – akcji „Historia zebrana”

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje