Orgia Myśli dziś w Warszawie

Data: 2009-02-24 13:51:09 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Orgia Myśli dziś w Warszawie Orgia Mysli oraz Instytut Goethego w Warszawie zapraszają na piąte spotkanie z cyklu ORGIA Z MYŚLĄ NIEMIECKĄ poświęcone twórczości Heinricha von Kleista "Kleist. Literatura wojenna" z udziałem: Agaty Bielik-Robson (IFiS PAN) i Mateusza Falkowskiego (Orgia Myśli). Dyskusję poprowadzi Paulina Kwiatkowska (IKP UW, Orgia Myśli). Piątek 27 lutego 2009, g. 18.30, Instytut Goethego w Warszawie, przy ul. Chmielnej 13a.

Heinrich von Kleist (1777–1811) – znany glownie ze swego trudnego i krotkiego zycia, ze swej lektury Kanta, wreszcie samobojstwa, do ktorego jakoby doprowadzila go ta lektura – byl nie mniej ekscentrycznym pisarzem. Na temat Penthesilei, jednego z najosobliwszych i najgwaltowniejszych dramatow w historii, Goethe powiedzial: „Pochodzi ona z tak dziwnego rodu i obraca sie w tak obcych sferach, ze potrzeba mi dluzszego czasu, abym mogl sie z jednym i drugim oswoic”. W istocie nielatwo oswoic sie z wiekszoscia Kleistowskich postaci. Michael Kohlhaas, Penthesilea, ksiaze Homburgu – to bohaterowie walczacy. Trudno zdefiniowac stawke i strategie ich kampanii. Silny i decydujacy czynnik afektywny czyni z tych wojen przedsiewziecia niezrozumiale i nieprzewidywalne. Jesli dolaczyc do tego szeregu pozostalych somnambulikow Kleista, w tym bohaterów komedii – a takze Traktat o marionetkach – wylania sie z tej konstelacji nie tylko pewna teoria konfliktu, ale rowniez oryginalna antropologia, wykraczajaca zarowno poza klasyczny racjonalizm, jak i romantyczna uczuciowosc. Spotkanie w jezyku polskim.

 

Jeszcze dzis (24.02.2009) zapraszamy rowniez na

 

inauguracje cyklu spotkan poswieconych teorii obrazu:

 

OBRAZ – PRZEKLENSTWO, POZOR CZY MATERIA?

 

Wizualnosc po francusku

 

 

Obraz i percepcja wizualna – wraz z rozwojem i rosnacym zroznicowaniem przestrzeni medialnej – w coraz wiekszym stopniu staja sie przedmiotem refleksji teoretykow i odbiorcow kultury. Mysliciele francuscy dokonali na tym polu szczegolnie wiele. W ramach nowego cyklu OM, inicjatywy OKO oraz IFV: Obraz – przeklenstwo, pozor czy materia? zamierzamy przyblizyc ich dokonania, pokazac, jak francuscy filozofowie i artysci patrzyli i uczyli patrzec.

 

Na spotkaniach, otwartych dla wszystkich zainteresowanych, bedziemy wspolnie analizowac teksty, fragmenty filmow i obrazow.

 

Obraz…, zwykle co dwa tygodnie, w siedzibie Instytutu Francuskiego w Warszawie przy ul. Senatorskiej 38, we wtorki, w godz. 18.00-21.00.

 

Najblizsze spotkania:

 

24 lutego 2009 – Obraz – przeklenstwo, pozor czy materia? Wizualnosc po francusku (wprowadzenie) – spotkanie organizacyjne.

 

10 marca 2009 – „[…] jest to obraz, ale obraz istniejacy w sobie” – Bergsonowska koncepcja materii jako zbioru obrazow.

 

17 marca 2009 – Co to znaczy, ze nie ma zadnej roznicy miedzy obrazami, rzeczami i ruchem? – Obraz w Kinie Gillesa Deleuze’a.

 

Spotkania w jezyku polskim

 

Potem Barthes, Derrida, Merleau-Ponty, Lacan, Baudrillard i inni.

 

(Dla studentow mozliwosc zaliczenia konwersatorium w ramach systemu USOS.)

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje