O narkotykowej polityce

Data: 2009-03-12 00:50:44 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - O narkotykowej polityce

W 1967 Richard Nixon postanowił iść na wojnę z narkotykami.
Kraj powinien – pisał – zaprzestać dociekania głębokich przyczyn przestępstwa, a zamiast tego inwestować pieniądze w zwiększenie sił policyjnych. Pierwszą reakcją musi być natychmiastowe i zdecydowane rozwiązanie siłowe.

I choć w „War on drugs” największymi wygranymi okazali się przestępcy i handlarze, to wśród wielu (również polskich) polityków ten militarystyczno-policyjny model polityki narkotykowej nadal znajduje nadzwyczajne uznanie.

O tym dlaczego tak jest i o alternatywnych metodach politycznego radzenia sobie z problemem narkotyków porozmawiamy na spotkaniu organizowanym przez Klub Krytyki Politycznej w Łodzi z okazji premiery książki Polityka narkotykowa. Przewodnik Krytyki Politycznej.

W spotkaniu udział wezmą:

# Tomasz Piątek (pisarz i dziennikarz),
# Kamil Sipowicz (dziennikarz, historyk filozofii, malarz),
# Marek Grondas (kierownik łódzkiej poradni "Monar").

Prowadzenie: Jakub Bożek.

Czas: 12 marca, czwartek, godz. 18.00

Miejsce: mała litera, ul. Nawrot 7, Łódź.

Leczyć czy karać? – zwykle do tego pytania sprowadza się w Polsce dyskusja o narkomanii. Najczęściej pada odpowiedź: karać i przymusowo leczyć.

Doświadczenia wielu krajów pokazują jednak, że kryminalizacja problemu narkomanii wcale go nie rozwiązuje. Kryminalizacja nie zmniejsza znacząco liczby uzależnień, zwiększa zaś ich koszty społeczne: marginalizację, przestępczość, wykluczenie i degenerację, wreszcie śmiertelność wśród narkomanów. Dużo lepsze efekty, świadczą o tym liczne przykłady, przynosi zasada redukcji szkód wywiedziona z idei praw człowieka.

W książce "Polityka narkotykowa. Przewodnik Krytyki Politycznej" próbujemy odpowiedzieć na najważniejsze pytania: czy uzależnienia to problem czysto medyczny, czy raczej kryminalny i społeczny, jakie formy pomocy i terapii są najbardziej skuteczne, co fenomen narkomanii mówi nam o społeczeństwie?

O tym złożonym zjawisku piszą socjologowie i reporterzy, lekarze i publicyści, terapeuci i sami uzależnieni. Obok krótkiej historii narkomanii w Polsce czytelnik znajdzie tu m. in. przegląd metod i instrumentów polityki antynarkotykowej stosowanych w Europie, diagnozę czarnego rynku w naszym kraju, analizę obowiązujących regulacji prawnych i krytyczny zarys klasowych uwarunkowań problemu. Przedstawiamy też konkretne propozycje działań dla polskich polityków i terapeutów.

Autorzy:

dr Monika Abucewicz, Marek Balicki, Jacek Charmast, prof. Kazimierz Frieske, dr Małgorzata Jacyno, dr Mateusz Klinowski, dr Adam Leszczyński, Kasia Malinowska-Sempruch, Wojciech Orliński, Tomasz Piątek, dr Monika Płatek, Piotr Pytlakowski, Jan Smoleński, Paweł Smoleński, dr Justyna Sobeyko.

Źródło: www.ksiazka.net.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje