O narkotykowej polityce

Data: 2009-03-12 00:50:44 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - O narkotykowej polityce

W 1967 Richard Nixon postanowił iść na wojnę z narkotykami.
Kraj powinien – pisał – zaprzestać dociekania głębokich przyczyn przestępstwa, a zamiast tego inwestować pieniądze w zwiększenie sił policyjnych. Pierwszą reakcją musi być natychmiastowe i zdecydowane rozwiązanie siłowe.

I choć w „War on drugs” największymi wygranymi okazali się przestępcy i handlarze, to wśród wielu (również polskich) polityków ten militarystyczno-policyjny model polityki narkotykowej nadal znajduje nadzwyczajne uznanie.

O tym dlaczego tak jest i o alternatywnych metodach politycznego radzenia sobie z problemem narkotyków porozmawiamy na spotkaniu organizowanym przez Klub Krytyki Politycznej w Łodzi z okazji premiery książki Polityka narkotykowa. Przewodnik Krytyki Politycznej.

W spotkaniu udział wezmą:

# Tomasz Piątek (pisarz i dziennikarz),
# Kamil Sipowicz (dziennikarz, historyk filozofii, malarz),
# Marek Grondas (kierownik łódzkiej poradni "Monar").

Prowadzenie: Jakub Bożek.

Czas: 12 marca, czwartek, godz. 18.00

Miejsce: mała litera, ul. Nawrot 7, Łódź.

Leczyć czy karać? – zwykle do tego pytania sprowadza się w Polsce dyskusja o narkomanii. Najczęściej pada odpowiedź: karać i przymusowo leczyć.

Doświadczenia wielu krajów pokazują jednak, że kryminalizacja problemu narkomanii wcale go nie rozwiązuje. Kryminalizacja nie zmniejsza znacząco liczby uzależnień, zwiększa zaś ich koszty społeczne: marginalizację, przestępczość, wykluczenie i degenerację, wreszcie śmiertelność wśród narkomanów. Dużo lepsze efekty, świadczą o tym liczne przykłady, przynosi zasada redukcji szkód wywiedziona z idei praw człowieka.

W książce "Polityka narkotykowa. Przewodnik Krytyki Politycznej" próbujemy odpowiedzieć na najważniejsze pytania: czy uzależnienia to problem czysto medyczny, czy raczej kryminalny i społeczny, jakie formy pomocy i terapii są najbardziej skuteczne, co fenomen narkomanii mówi nam o społeczeństwie?

O tym złożonym zjawisku piszą socjologowie i reporterzy, lekarze i publicyści, terapeuci i sami uzależnieni. Obok krótkiej historii narkomanii w Polsce czytelnik znajdzie tu m. in. przegląd metod i instrumentów polityki antynarkotykowej stosowanych w Europie, diagnozę czarnego rynku w naszym kraju, analizę obowiązujących regulacji prawnych i krytyczny zarys klasowych uwarunkowań problemu. Przedstawiamy też konkretne propozycje działań dla polskich polityków i terapeutów.

Autorzy:

dr Monika Abucewicz, Marek Balicki, Jacek Charmast, prof. Kazimierz Frieske, dr Małgorzata Jacyno, dr Mateusz Klinowski, dr Adam Leszczyński, Kasia Malinowska-Sempruch, Wojciech Orliński, Tomasz Piątek, dr Monika Płatek, Piotr Pytlakowski, Jan Smoleński, Paweł Smoleński, dr Justyna Sobeyko.

Źródło: www.ksiazka.net.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje