Zmarły w 2010 roku Tony Judt, „Orwell naszych czasów”, był przekonany, że XX wiek jest zasadniczą lekcją, której wciąż nie odrobiliśmy. Jak porzucić skompromitowaną wersję marksizmu, nie rezygnując z wrażliwości społecznej, i jak odrzucić ideologię wolnego rynku, nie ograniczając ludzkiej wolności? Jak pamiętać o obozach zagłady i Gułagu, nie redukując cierpienia ofiar do łatwych formułek? Do jakiego stopnia zimnowojenne podziały ukształtowały światową rzeczywistość polityczną końca XX i początku XXI wieku?
Judt uważał, że odpowiedzi należy szukać w jednostkowych wyborach ludzi żyjących w mrocznych czasach, szczególnie w Europie Środkowej. To dlatego z uwagą analizował przyczyny, dla których Leszek Kołakowski rozczarował się marksizmem, i z pasją krytykował Jana Pawła II za wypowiedzenie wojny nowoczesności. Dyskutując o tym, jak polskie spory wyglądały z perspektywy Nowego Jorku i w ujęciu wybitnego pisarza politycznego, który drażnił zarówno prawicę, jak i lewicę, chcemy przypomnieć o „zapomnianym wieku dwudziestym”.
W debacie która odbędzie się w piątek 17 czerwca o godz. 19 w warszawskiej klubokawiarni Chłodna 25, organizowanej przez tygodnik internetowy „Kultura Liberalna” oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego udział wezmą: Paweł Śpiewak, Piotr Kłoczowski i Krzysztof Czyżewski. Spotkanie poprowadzi Paweł Marczewski.
Spotkanie jest połączone z promocją książki Tony’ego Judta „Zapomniany wiek dwudziesty”, która ukazała się w tłumaczeniu Pawła Marczewskiego nakładem WUW.