Rekomendowane nowości Świata Książki w drugiej połowie 2008 r.
LIPIEC
Beletrystyka
Mohammed Mrabet – „Miłość za kilka włosów” – Historia młodego Marokańczyka, uwikłanego w relację z Anglikiem, panem Dawidem, oraz miłość do Miny, przyjaciółki z dzieciństwa. Gorzki, przejmujący obraz postępującej degrengolady młodego człowieka, któremu zachodni styl życia nie przynosi spodziewanej wolności. Książka ukaże się w serii Lemur.
Absolutna prostota narracji stawia tę powieść na równi z największymi dokonaniami współczesnych pisarzy. – „Saturday Review of Literature”
SIERPIEŃ
Beletrystyka
Ireneusz Iredyński – „Ryba płynie za mordercą” – Kryminał napisany w 1959 roku przez młodego wówczas pisarza, ukrywającego się pod włoskim pseudonimem. We Włoszech dzieje się też akcja powieści. Prywatny detektyw Umberto Pesco prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa słynnego producenta filmowego Carla Barenzo. Zamordowany milioner, zdradzany przez młodą i piękną żonę, nie bez powodu obawiał się o swe życie... Błyskotliwa intryga, świetne dialogi, koloryt lokalny. Polska „odpowiedź” na kryminały Gardnera czy Rossa MacDonalda i zarazem doskonały pastisz.
Nadżib Mahfuz – „Rozmowy nad Nilem” – Głośna powieść słynnego egipskiego noblisty, która przez lata była objęta zakazem wydawania. Na barce, zacumowanej na Nilu, co wieczór spotyka się „śmietanka” kairskiej inteligencji: znany aktor, adwokat, literat, tłumaczka w ministerstwie, studentka... Oddają się zabronionemu rytuałowi palenia haszyszu, miłości i rozmowom o tym, co jest najważniejsze w życiu. Mahfuz po mistrzowsku łączy egzystencjalne rozważania o naturze człowieka ze społeczno-obyczajową panoramą Kairu lat 1960. i swoistą „poezją” absurdalnych, narkotycznych wizji bohaterów. Książka ukaże się w serii Lemur.
John Le Carré – „Z przejmującego zimna” – Słynny thriller szpiegowski, rozgrywający się w czasach „zimnej wojny” - klasyk gatunku. Leamas, agent brytyjskiego wywiadu, zostaje wysłany do Berlina z misja specjalną. Nie wie, że jest zaledwie pionkiem w grze, mającej na celu wykrycie znacznie szerszego spisku. Zapierająca dech intryga, kulisy działalności szpiegowskiej, doskonała psychologia i próba odpowiedzi na ponadczasowe pytania. Czym jest zdrada? Na czym polega lojalność? Kiedy cel uświęca środki? Nic dziwnego, że sam Graham Greene uznał tę powieść za najlepszy thriller szpiegowski, jaki kiedykolwiek napisano.
Mistrzowska konstrukcja. Atmosfera zimnego piekła – Daphne du Maurier, autorka „Ptaków”
WRZESIEŃ
Beletrystyka
Joanna Szczepkowska – „Kocham Paula McCartneya” – Powieść obyczajowa. Tyleż nostalgiczna, co przewrotna i zaskakująca historia czterech koleżanek, wychowanych w latach sześćdziesiątych na warszawskiej Starej Ochocie. Marianna, obecnie wzięta dziennikarka, jako dziewczynka wymyśliła sobie starszego brata Cygana. Ku swemu zdumieniu, odkrywa po latach, że jego „istnienie” skomplikowało losy wielu ludzi i przyczyniło się do tragedii, a ponowne spotkanie z dawnymi przyjaciółkami całkowicie zmienia jej życie... Niebanalnie napisana, świetnie osadzona w realiach „środkowego” PRL i współcześnie, poruszająca opowieść o dzieciństwie, dorosłości i sile fantazji, która może i uskrzydlać, i niszczyć.
Inga Iwasiów – „Bambino” – Wyrafinowana powieść psychologiczno-obyczajowa, rozgrywająca się w Szczecinie od czasów powojennych do roku 1981. Poruszająca historia kilkorga kobiet i mężczyzn – repatriantki, spolszczonej Niemki, Żyda, chłopaka z poznańskiego – opowiadająca „polskie losy” ludzi oderwanych w Polsce Ludowej od swych korzeni. Układając swe życie, nie są w stanie wyzbyć się kompleksów, obaw i nawyków, wpojonych im w trudnym dzieciństwie, bo nie da się uciec od swego pochodzenia... Oryginalna narracja, świetnie wyeksponowane szczegóły społeczno-obyczajowe. Książka ukaże się w serii Nowa Proza Polska.
Hanna Krall – „Sublokatorka. Okna” – Dwie minipowieści, wyjątkowe w dorobku słynnej reporterki. „Sublokatorka” to na poły autobiograficzna historia dwóch kobiet: Żydówki Marty i Polki Marii, rozgrywająca się od II wojny do lat 1980. Poznają się jako dziewczynki, gdy mała Marta ukrywa się w domu Marii... „Okna” przenoszą nas w czasy stanu wojennego i procesu o zabójstwo Grzegorza Przemyka. Jak zawsze bez zbędnego słowa i niezwykle sugestywnie, Krall opowiada o zawirowaniach ludzkiego losu na tle zdarzeń, które nieoczekiwanie zmieniają nasze życie.
Bernhard Schlink – „Powrót do domu” – Piękny język, spokojne tempo narracji, wytrawna psychologia i refleksje natury moralnej – to główne atuty wybitnej powieści jednego z najlepszych współczesnych niemieckich pisarzy. Peter Debauer, prawnik i intelektualista, przeczytał w dzieciństwie fragment książki o niemieckim żołnierzu, który powraca z Syberii i zastaje żonę u boku innego. Próbując po latach zidentyfikować książkę, Debauer odkrywa tajemnicę swego ojca i poznaje ukochaną kobietę... Zaskakująca historia rodzinna wpisana w rozważania o dobru, złu, kłamstwie, odpowiedzialności i miłości.
Najlepsza powieść autora bestsellerowego „Lektora" – „Publishers Weekly”
Medytacja na temat sprawiedliwości, historii i natury zła – „Los Angeles Times”
Celem „Powrotu" jest oświecenie żyjących – “The New York Times Book Review”
Przejrzysta i pełna wdzięku powieść o miłości - nie tylko o jej cudzie, ale także o bólu, nie tylko o jej klęskach, ale także o możliwości utrzymania i odrodzenia miłości – „The Washington Post Book Word”
Doris Lessing – „Trawa śpiewa” – Wybitna powieść psychologiczno-obyczajowa brytyjskiej noblistki, z akcją w Afryce Południowej czasów apartheidu. Przejmująca historia Mary Turner: pełnej życia dziewczyny z miasta, która wychodzi za mąż bez miłości i osiada na farmie u boku męża, niepraktycznego idealisty. Oboje pogrążają się w coraz większym ubóstwie, niezrozumieniu i degrengoladzie psychicznej. Wnikliwe studium rozpadu więzi międzyludzkich i utraty marzeń na szerokim tle nienawiści rasowej, wpajanej białym od dzieciństwa, która prowadzi do bezsensownej zbrodni.
Jest tu pasja, przeszywająca trafność, rzadka wrażliwość i moc... – "New York Times"
Jedno z najlepszych dzieł Leasing – "New York Review of Books"
Angela Becerra – „Przedostatnie marzenie” – Wyjątkowej urody romans obyczajowy, rozgrywający się w Barcelonie przez ponad pół wieku. W małym mieszkaniu policja dokonuje wstrząsającego odkrycia: na podłodze leży para sędziwych ludzi, ubranych w ślubne stroje, zastygłych w serdecznych uścisku. Dlaczego Joan i Solidad popełnili samobójstwo? Jak to możliwe, by nikt nie wiedział o ich związku? Tajemnica tej miłości odmieni losy wszystkich, którzy będą próbowali ją rozwikłać. Powoli odkrywane dzieje niezwykłej pary rozpoczynają się w roku 1936, gdy nastoletni kelner zakochuje się w młodziutkiej córce kolumbijskiego biznesmena...
Książka zdobyła liczne nagrody, w tym Latino Book Award 2006, Mejor Libro Colombiano de Ficción 2005 (najlepsza powieść kolumbijska roku) oraz hiszpańską Premio Azorín Novela 2005.
Nicole Avril – „Ja, Dora Maar” – Napisana w formie atrakcyjnego monologu „spowiedź” Dory Maar, kochanki i muzy Pabla Picassa. Poznali się, gdy ona dobiegała trzydziestki, a on był po pięćdziesiątce, i spędzili kilka niezwykłych lat. „Dowodami” miłości były niezliczone portrety Dory, jakie Picasso rysował i malował, a także pozwolenie mistrza, by asystowała mu przy pracy nad „Guerniką”. Opowieść o niezwykłej, utalentowanej kobiecie, wielkim romansie i egoistycznym geniuszu - „kolekcjonerze kobiet” – na frapującym tle artystycznej bohemy lat 1930/40.
Stephanie Kallos – „Roztrzaskane życie” – Optymistyczna, ciepła i pełna subtelnego humoru powieść o tym, że ludzie są ważniejsi od nawet najcenniejszych przedmiotów. Do takiego wniosku dochodzi Margaret, starsza i bardzo bogata pani, na wieść o tym, że zostało jej niewiele czasu. Przez lata rozmawiała niemal tylko z dziesiątkami zabytkowych filiżanek, figurek i talerzy, zgromadzonych przez jej ojca. Cacka są piękne, ale wciąż przypominają o mrocznej przeszłości tych, którym zostały skonfiskowane podczas wojny. Poznając Wandę, Margaret odkrywa w sobie siłę i szaleństwo, by jeszcze wszystko zmienić, uszczęśliwiając siebie i innych...
Literatura faktu
Stefan Karboński – „Polskie państwo podziemne” – Monografia Polskiego Państwa Podziemnego, istniejącego w latach 1939-1945: wyjątkowego tworu zarówno w najnowszych dziejach Polski jak i antyhitlerowskiego ruchu oporu w Europie. W czasie II wojny Polska trwała jako Państwo Podziemne, uznane przez koalicjantów ( z wyjątkiem ZSRR ), kierowane – z wolnych krajów sojuszniczych - przez legalne władze naczelne. Słynna, doskonale udokumentowana książka wybitnego działacza, patrioty i emigranta, którego nazwisko wykreślono całkowicie z życia PRL.
Ernst H. Gombrich – „Krótka historia świata dla młodszych i starszych” – Wyjątkowa książka, napisana przez słynnego historyka sztuki niejako na marginesie jego właściwej działalności, przejrzana, poprawiona i uzupełniona przez autora po półwieczu. Prosto opisane przez Gombricha najważniejsze wydarzenia w dziejach świata i człowieka układają się w porywającą całość, opowiedzianą jak bajka i prawdziwą jak wykład. „Chciałbym, żeby moi czytelnicy usiedli wygodnie i śledzili historię, nie robiąc notatek i niekoniecznie zapamiętując nazwiska, nazwy i daty. Obiecuję, że nie będę ich odpytywał” – pisze Gombrich.
PAŹDZIERNIK
Beletrystyka
Toby Young – „Jak stracić przyjaciół i stracić do siebie ludzi" – Utrzymany w humorystycznej konwencji pamiętnik brytyjskiego dziennikarza, opisujący jego zawodowe i miłosne perypetie na Manhattanie. Zjadliwa satyra na świat mediów i blichtr nowojorskich yuppies. Autor wyśmiewa wyścig szczurów, kult tzw. „celebrities”, powierzchowność i pretensjonalność środowiska popularnych kolorowych magazynów. Young szczególnie bezlitośnie rozprawia się z miesięcznikiem „Vanity Fair”, jego nadętym redaktorem naczelnym i bezmyślnymi dziennikarzami, którym wydaje się, że mają do spełnienia jakąś szczególną misję. Książka została już przetłumaczona na kilkanaście języków.
Toby Young to z pewnością jeden z najbardziej zarozumiałych Anglików, z jakimi można mieć do czynienia(…). Jego książka powinna więc być nudziarstwem, tymczasem jest zaskakująco dobra. – “The Economist”
Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi to pełna humoru opowieść Younga o jego porażkach i klęskach pracy dziennikarskiej w Stanach. – „USA Today”
Nicole Krauss – „Kiedy wchodziłem do pokoju” – Debiutancka powieść jednej z najzdolniejszych pisarek młodego pokolenia amerykańskich prozaików. Samson Greene, profesor literatury angielskiej na Columbia University, zostanie odnaleziony na pustyni w Nevadzie, którą przemierza nieświadomy, jak się tam znalazł. Ma guza mózgu, który wpędza go w stan absolutnej niepamięci. Po przeprowadzonej operacji, okaże się Samson pamięta tylko pierwsze dwanaście lat swojego życia, kolejne 24 lata zostały całkowicie wymazane. Samson odchodzi z Uniwersytetu, opuszcza też żonę.
Książka Krauss jest jednocześnie filozoficznym traktatem o pamięci, powieścią science-fiction i psychologiczną opowieścią o człowieku, który nagle budzi się w zupełnie sobie nieznanym świecie.
James Patterson – „Thriller” – Zbiór pod redakcją Jamesa Pattersona prezentuje opowiadania najwybitniejszych twórców współczesnej prozy sensacyjnej. Założywszy International Thriller Writers, Inc, zrzeszeni w organizacji pisarze postanowili wydać antologię opowiadań z założeniem, że jeśli będzie to tylko możliwe, każdy z autorów wykorzysta w opowiadaniu postać lub wątek z którejś ze swoich powieści. W zbiorze znaleźli się tacy pisarze, jak: James Grippando, Christopher Reich, Eric Van Lustbader David Morrell.
Dawid Grossman – „Patrz pod: Miłość” – Napisana w 1984 roku powieść wybitnego izraelskiego pisarza składa się z czterech misternie powiązanych części. Pierwsza opowiada o dzisiejszym Izraelu, widzianym oczami dorastającego chłopca, Momika. Bohaterem drugiej części jest Bruno Shulz. Narrator przyjeżdża do Polski w okresie "Solidarności" w celu poszukiwania zaginionej powieści Shulza Mesjasz. Jedzie nad morze, gdzie Bruno Shulz ukazuje mu się jako ryba, która zabiera go w morską podróż. Tu wyobraźnia Grossmana wznosi się na wyżyny, które każą stawiać go obok pisarzy tej miary, co Salman Rushdie czy Milan Kundera. Kolejna część powieści rozgrywa się w obozie koncentracyjnym podczas drugiej wojny światowej. Pisarz Anszel Wasserman, dziadek Momika, z tajemniczych powodów nie umiera w komorze gazowej. Jak sam mówi, najwyraźniej coś jest z nim nie w porządku. Zaczynają się niezwykłe spotkania Anszela z Niemcem Neigelem, podczas których Żyd snuje opowieści niczym Szeherezada z Baśni tysiąca i jednej nocy. Książkę Grosmana zamyka encyklopedia wyrażeń hebrajskich, stanowiąca kodę całości. Ostatnie zdanie: „O tak niewiele prosiliśmy: niech na świecie będzie jeden człowiek, który przeżyje życie od początku do końca, nie wiedząc nic o wojnie", nabrało nowego wyrazu w 2006 roku, kiedy syn Grosmana zginął w Libanie. Książka ukaże się w serii Lemur.
Co się tyczy obecności Zagłady w literaturze hebrajskiej, szczegóne znaczenie ma twórczość Dawida Grossmana. W powieści "Patrz od: Miłość", czerpiąc z dorobku postmodernistycznego, stworzył język, za pomocą którego to, czego dotychczas nie sposób było powiedzieć o Zagładzie, mogło zostać przynajmniej zarysowane" – J.M. Coetzee
W kilku książkach mitycznych, takich jak Wściekłość i wrzask Faulknera, Blaszany bębenek Grassa czy Sto lat samotności Marqueza historia zostaje opowiedziana w nowatorski sposób. Patrz pod: Miłość może się stać godnym spadkobiercą tego niewielkiego, lecz budzącego podziw kanonu. – „The New York Times Book Review”.
Olśniewające dzieło wyobraźni. – „The New York Times”
Stephen Frey – „Protegowany” – Kolejny, po „Prezesie”, thriller Freya rozgrywający się w świecie nowojorskiej finansjery. Christian Gillette, nadzwyczaj wpływowy prezes odnoszącej wielkie sukcesy nowojorskiej prywatnej spółki inwestycyjnej, spełnił swoją powinność i nie ma żadnego powodu, by z żalem wspominać minione lata. Jest tylko jeden wyjątek: tajemniczy mężczyzna, reprezentujący jakoby „pewne wpływowe kręgi z Waszyngtonu", który dostarcza mu wiarygodnych informacji dotyczących jego matki, której nie zna, oraz podejrzanych okoliczności śmierci ojca. W wyrazie wdzięczności Gillette musi tylko wesprzeć finansowo tajną agencję rządową pracującą nad techniką, która może wprowadzić ludzkość na nową drogę rozwojową... albo stać się najstraszliwszą bronią w rękach terrorystów. Sprawę komplikuje młody protegowany Gillette'a ukrywający przerażającą tajemnicę, oraz jego niepokorny współpracownik, zdający się mieć na wszystko oko. Mimo to Gillette chce przede wszystkim uwolnić się od własnych demonów, a w tym celu jest gotów podjąć niemal każde ryzyko.
Jeśli chodzi o intrygi w świecie wielkiej finansjery, ta seria powieści nie ma sobie równych. – „Booklist”
Dla rynku kapitałowego autor robi tyle, co John Grisham dla środowisk prawniczych. – „Forbes”
Niesamowite tempo akcji, przekręty finansowe, przestępcze wykorzystywanie poufnych informacji i wiele innych przekrętów z dziedziny wielkiego biznesu. – „The Wall Street Journal”
Julie Buxbaum – „Przeciwieństwo miłości” – Powieść obyczajowa. Emily Pratt jest 29-letnią prawniczką, absolwentką Yale. Od 5 lat pracuje w dużej, nowojorskiej firmie prawniczej. Poznajemy Emily, kiedy właśnie postanowiła zerwać ze swoim chłopakiem – Andrew. Emily dowiaduje się, że jej ukochany dziadek ma Alzheimera. Z ojcem, który jest Gubernatorem Stanu Connecticut nie jest w stanie się porozumieć – tak jest zresztą od chwili kiedy 15 lat temu zmarła na raka jej matka. Alzheimer dziadka okazuje się taką „ostatnią kroplą” i Emily pęka. Składa wymówienie z pracy, a następnie popada w depresję. Terapia, Jess, przyjaciółka jej dziadka i inni jej przyjaciele pomagają Emily „odnaleźć siebie”. W ten sposób Emily udaje się przekonać Andrew, aby ponownie spróbowali swoich sił razem.
Urzekająca, nowatorska, zabawna. – „The Washington Post"
Ta powieść jest jak powiew świeżości, co nieczęsto zdarza się przy okazji debiutu. – „The Daily Mirror"
Franz Kafka – „Proces” – Arcydzieło literatury światowej w nowym, uwspółcześnionym przekładzie Jakuba Ekiera.
Janusz Głowacki – „Skrzek” i „Ostatni cieć” – Wznowienie dwóch opowiadań Janusza Głowackiego
Literatura faktu
WYDARZENIE: Lech Wałęsa – „Droga do prawdy” – Autobiografia legendarnego przywódcy „Solidarności”. W książce o objętości ok. 600 stron znajdą się niepublikowane dotąd zdjęcia (również z archiwum rodzinnego) i dokumenty. Wiele faktów z życia Lecha Wałęsy zostanie ujawnionych po raz pierwszy. „Droga do prawdy" poprzedzona jest wstępem abp. Tadeusza Gocłowskiego.
Tomasz Lis – „My, naród” (tytuł roboczy) – Ze wstępu autora: „Pomyślałem, że trzeba Polsce programu „Polska na tak”, a właściwie „Polacy na tak”. (…) Co to znaczy w praktyce? Może na początek pozornie małe rzeczy. Życzliwość wobec sąsiada, uprzejmość wobec nieznajomych, nie przypisywanie ludziom z założenia jak najgorszych motywacji, nie doszukiwanie się w czyichś działaniach zwykle nieistniejącego drugiego i trzeciego dna, pozytywne myślenie o sobie, o nas, o tym co przed nami, duma, która nie jest w żaden sposób tożsama z poczuciem wyższości wobec innych, ani nie jest też banalną odruchową reakcję na odczuwane przez wielu poczucie niższości . Co zrobić, by nie tylko „Polska rosła w siłę i ludzie żyli dostatniej” (to też ), ale przede wszystkim, by nam tutaj na tych 320 tysiącach kilometrów kwadratowych było wygodnie”.
Krystyna Kolińska – „Słynne procesy” – Relacje reporterskie z najsłynniejszych polskich procesów sądowych. Jest tu m.in. historia hrabiego Macieja Mielżyńskiego, poszlakowy proces Rity Gorgonowej, przypadki Stanisława Przybyszewskiego.
Janusz Cisek, Marek Cisek – „Do wolności” – Bogato ilustrowany album obrazujący mniej znane aspekty marszu ku wolności z perspektywy 90 rocznicy odzyskania suwerenności. Żywa narracja traktowana jest na równi z warstwą ilustracyjną, która składać się będzie z kilku rozdziałów wzbogaconych zdjęciami z mniej lub w ogóle niewykorzystanych dotąd źródeł.
LISTOPAD
Beletrystyka
Rafał Ziemkiewicz – „Tombak” –
Ismail Kadare – „Następca” – Nowa powieść wybitnego albańskiego pisarza, od lat wymienianego w gronie potencjalnych noblistów. Co się wydarzyło w nocy 13 grudnia 1981 roku w sypialni Następcy, którego znaleziono z kulą w sercu? Najnowsza powieść Ismaila Kadare przywołuje największą zagadkę w historii Albanii: tajemniczą śmierć następcy komunistycznego dyktatora Albanii. Jeszcze teraz, ponad ćwierć wieku później i w siedemnaście lat po upadku reżimu, po otwarciu archiwów i po przeprowadzeniu niezliczonych badań, tajemnica nadal pozostaje niewyjaśniona. Kadare nadaje prawdziwemu wydarzeniu wymiar uniwersalny, a bohater „Następcy" dołącza do rodziny wielkich archetypów światowej literatury: Judasza, Agamemnona, Brutusa, Józefa K. i innych. Powieść "Następca" stanowi drugą część dyptyku. Pierwszą jest powieść „Córka Agamemnona". Oba utwory łączy postać głównego bohatera. Książka ukaże się w serii Lemur.
„Granta 97. Antologia młodej prozy amerykańskiej" – Ponad dziesięć lat temu Granta poświęciła jeden ze swoich numerów nowej prozie dwudziestu autorów, których uznała za "najlepszych młodych pisarzy amerykańskich". Byli to między innymi Herman Alexie, Edwige Danticat, Jeffrey Eugenides, Jonathan Franzen i Lorrie Moore. Kto dzisiaj, tak jak oni wówczas, rokuje nadzieje na sukces literacki? Przez ponad rok sześciu jurorów czytało utwory, dyskutowało i ostatecznie wybrało dwudziestu jeden pisarzy, bez wyjątku poniżej trzydziestego piątego roku życia. Niniejszy numer poświęcony jest ich twórczości i stanowi obraz nowej generacji literatury amerykańskiej, która prócz talentu ujawnia to, co zajmuje i inspiruje wyobraźnię współczesnej Ameryki.
Cristina Sanchez-Andrade – „Coco” – Powieść, oparta na faktach z biografii niezwykłej kobiety, która spowodowała absolutną rewolucję w modzie XX wieku, pionierki francuskiej haute couture, jest w gruncie rzeczy studium samotności potężnej kobiety, prawdziwej ikony świata mody XX wieku.
Annie Sanders – „Święta, święta” – Powieść na Święta i o Świętach. Dwie bohaterki Xmas Factor prezentują zupełnie odmienny stosunek do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Carol, redaktor naczelna miesięcznika dla kobiet, tak bardzo jest zajęta ratowaniem swego podupadającego pisma, że kompletnie na ma czasu na żadne przygotowania. Beth, z kolei już we wrześniu zaczyna zajmować się przygotowaniem świąt. Bardzo chce zaimponować swemu nowo poślubionemu mężowi Jacobowi, dorównać jego perfekcyjnej pierwszej żonie, o której zaletach ciągle ktoś jej opowiada, oraz przytrzeć nosa niechętnej jej pasierbicy Holly. Do tego podejmuje się zorganizowania wiejskiej zabawy w wigilijny wieczór. Nie wszystko toczy się tak, jak powinno... Wszystko jednak kończy się bardzo dobrze a czytelnik odkłada tę książkę o wartkiej akcji i ciekawej fabule nastrojony dużą dozą optymizmu.
Literatura faktu
Guido Knopp – „Dzieci Hitlera” – Książka znakomitego niemieckiego historyka, historia organizacji młodzieżowych III Rzeszy i indoktrynacji najmłodszych wciągniętych w nazistowską machinę.
Patrick Vaughan – „Zbigniew Brzeziński” – Polityczna biografia byłego doradcy ds. bezpieczeństwa prezydenta Jimmy’ego Cartera. Książka ukaże się w serii Autorytety.
Samuel Blumenfeld – „Człowiek, który chciał być księciem” – Biografia Michała Waszyńskiego, najpłodniejszego reżysera w przedwojennej Polsce, twórcy takich popularnych przebojów jak „Profesor Wilczur”, „Znachor”, „Dodek na froncie", i przede wszystkim „Dybuka” (1937), arcydzieła kina jidysz. Blumenfeld śledzi niezwykłe – prawdziwe i zmyślone – życie Waszyńskiego, którego nazywa współczesnym Zeligiem. Waszyński, pochodzący z ubogiej żydowskiej rodziny na Wołyniu, zmyślał fakty dotyczące swojej biografii, podając się m.in. za asystenta Friedricha Murnaua czy polskiego arystokratę, który utracił swe dobra wskutek wojny. Po 1939 wysiedlony do ZSRR, wyszedł z armią Andersa, po wojnie osiadł w Rzymie. Choć jego homoseksualizm nie był tajemnicą, poślubił 80-letnią włoską księżnę, która zapisała mu majątek. Odziedziczył pałac, zaczął podawać się za polskiego księcia na wygnaniu. Robił karierę producentką, przyjaźnił się z Orsonem Wellsem, twierdził, że to on właśnie odkrył Audrey Hepburn. Później przeniósł się do Hiszpanii, gdzie założył świetnie prosperujące studio filmowe pod Madrytem, w którym produkowano wielkie widowiska historyczne: „Króla królów" i „55 dni w Pekinie", „Cyda" i „Upadek Cesarstwa Rzymskiego". Miał poparcie Kościoła i rządu frankistowskiego...
Marci Shore – „Kawior i zgliszcza” – Skomplikowane koleje losów polskich literatów okresu międzywojnia i po 1945 roku błyskotliwie opisane przez profesor historii Uniwersytetu w Yale.
Witold Bereś – „Tischner – ksiądz na manowcach” – Osobista biografia, wspomnienie o ks. Józefie Tischnerze.
Poezja
WYDARZENIE: Czesław Miłosz – „Czarny zeszyt” – Zaginiony w roku 1964 roku zeszyt wierszy, niepozorny, 100stonicowy w czarnej oprawie, zawierający wiersze z przygotowywanego wówczas tomiku Miłosza „Gucio zaczarowany" oraz przekłady. Miał być to upominek od Miłosza dla Marka Skwarnickiego, poety i redaktora „Tygodnika Powszechnego". Wówczas przesyłka zaginęła, ale Miłosz odnalazł ją w roku 2002 w papierach po swym zmarłym bracie Andrzeju i dopilnował, aby otrzymał ją adresat, tym bardziej, że powstała na pamiątkę zawiązującej się przyjaźni. Tomik zawiera autorskie wersje tekstów oraz faksymile rękopisu Miłosza.
LIPIEC
Beletrystyka
Mohammed Mrabet – „Miłość za kilka włosów” – Historia młodego Marokańczyka, uwikłanego w relację z Anglikiem, panem Dawidem, oraz miłość do Miny, przyjaciółki z dzieciństwa. Gorzki, przejmujący obraz postępującej degrengolady młodego człowieka, któremu zachodni styl życia nie przynosi spodziewanej wolności. Książka ukaże się w serii Lemur.
Absolutna prostota narracji stawia tę powieść na równi z największymi dokonaniami współczesnych pisarzy. – „Saturday Review of Literature”
SIERPIEŃ
Beletrystyka
Ireneusz Iredyński – „Ryba płynie za mordercą” – Kryminał napisany w 1959 roku przez młodego wówczas pisarza, ukrywającego się pod włoskim pseudonimem. We Włoszech dzieje się też akcja powieści. Prywatny detektyw Umberto Pesco prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa słynnego producenta filmowego Carla Barenzo. Zamordowany milioner, zdradzany przez młodą i piękną żonę, nie bez powodu obawiał się o swe życie... Błyskotliwa intryga, świetne dialogi, koloryt lokalny. Polska „odpowiedź” na kryminały Gardnera czy Rossa MacDonalda i zarazem doskonały pastisz.
Nadżib Mahfuz – „Rozmowy nad Nilem” – Głośna powieść słynnego egipskiego noblisty, która przez lata była objęta zakazem wydawania. Na barce, zacumowanej na Nilu, co wieczór spotyka się „śmietanka” kairskiej inteligencji: znany aktor, adwokat, literat, tłumaczka w ministerstwie, studentka... Oddają się zabronionemu rytuałowi palenia haszyszu, miłości i rozmowom o tym, co jest najważniejsze w życiu. Mahfuz po mistrzowsku łączy egzystencjalne rozważania o naturze człowieka ze społeczno-obyczajową panoramą Kairu lat 1960. i swoistą „poezją” absurdalnych, narkotycznych wizji bohaterów. Książka ukaże się w serii Lemur.
John Le Carré – „Z przejmującego zimna” – Słynny thriller szpiegowski, rozgrywający się w czasach „zimnej wojny” - klasyk gatunku. Leamas, agent brytyjskiego wywiadu, zostaje wysłany do Berlina z misja specjalną. Nie wie, że jest zaledwie pionkiem w grze, mającej na celu wykrycie znacznie szerszego spisku. Zapierająca dech intryga, kulisy działalności szpiegowskiej, doskonała psychologia i próba odpowiedzi na ponadczasowe pytania. Czym jest zdrada? Na czym polega lojalność? Kiedy cel uświęca środki? Nic dziwnego, że sam Graham Greene uznał tę powieść za najlepszy thriller szpiegowski, jaki kiedykolwiek napisano.
Mistrzowska konstrukcja. Atmosfera zimnego piekła – Daphne du Maurier, autorka „Ptaków”
WRZESIEŃ
Beletrystyka
Joanna Szczepkowska – „Kocham Paula McCartneya” – Powieść obyczajowa. Tyleż nostalgiczna, co przewrotna i zaskakująca historia czterech koleżanek, wychowanych w latach sześćdziesiątych na warszawskiej Starej Ochocie. Marianna, obecnie wzięta dziennikarka, jako dziewczynka wymyśliła sobie starszego brata Cygana. Ku swemu zdumieniu, odkrywa po latach, że jego „istnienie” skomplikowało losy wielu ludzi i przyczyniło się do tragedii, a ponowne spotkanie z dawnymi przyjaciółkami całkowicie zmienia jej życie... Niebanalnie napisana, świetnie osadzona w realiach „środkowego” PRL i współcześnie, poruszająca opowieść o dzieciństwie, dorosłości i sile fantazji, która może i uskrzydlać, i niszczyć.
Inga Iwasiów – „Bambino” – Wyrafinowana powieść psychologiczno-obyczajowa, rozgrywająca się w Szczecinie od czasów powojennych do roku 1981. Poruszająca historia kilkorga kobiet i mężczyzn – repatriantki, spolszczonej Niemki, Żyda, chłopaka z poznańskiego – opowiadająca „polskie losy” ludzi oderwanych w Polsce Ludowej od swych korzeni. Układając swe życie, nie są w stanie wyzbyć się kompleksów, obaw i nawyków, wpojonych im w trudnym dzieciństwie, bo nie da się uciec od swego pochodzenia... Oryginalna narracja, świetnie wyeksponowane szczegóły społeczno-obyczajowe. Książka ukaże się w serii Nowa Proza Polska.
Hanna Krall – „Sublokatorka. Okna” – Dwie minipowieści, wyjątkowe w dorobku słynnej reporterki. „Sublokatorka” to na poły autobiograficzna historia dwóch kobiet: Żydówki Marty i Polki Marii, rozgrywająca się od II wojny do lat 1980. Poznają się jako dziewczynki, gdy mała Marta ukrywa się w domu Marii... „Okna” przenoszą nas w czasy stanu wojennego i procesu o zabójstwo Grzegorza Przemyka. Jak zawsze bez zbędnego słowa i niezwykle sugestywnie, Krall opowiada o zawirowaniach ludzkiego losu na tle zdarzeń, które nieoczekiwanie zmieniają nasze życie.
Bernhard Schlink – „Powrót do domu” – Piękny język, spokojne tempo narracji, wytrawna psychologia i refleksje natury moralnej – to główne atuty wybitnej powieści jednego z najlepszych współczesnych niemieckich pisarzy. Peter Debauer, prawnik i intelektualista, przeczytał w dzieciństwie fragment książki o niemieckim żołnierzu, który powraca z Syberii i zastaje żonę u boku innego. Próbując po latach zidentyfikować książkę, Debauer odkrywa tajemnicę swego ojca i poznaje ukochaną kobietę... Zaskakująca historia rodzinna wpisana w rozważania o dobru, złu, kłamstwie, odpowiedzialności i miłości.
Najlepsza powieść autora bestsellerowego „Lektora" – „Publishers Weekly”
Medytacja na temat sprawiedliwości, historii i natury zła – „Los Angeles Times”
Celem „Powrotu" jest oświecenie żyjących – “The New York Times Book Review”
Przejrzysta i pełna wdzięku powieść o miłości - nie tylko o jej cudzie, ale także o bólu, nie tylko o jej klęskach, ale także o możliwości utrzymania i odrodzenia miłości – „The Washington Post Book Word”
Doris Lessing – „Trawa śpiewa” – Wybitna powieść psychologiczno-obyczajowa brytyjskiej noblistki, z akcją w Afryce Południowej czasów apartheidu. Przejmująca historia Mary Turner: pełnej życia dziewczyny z miasta, która wychodzi za mąż bez miłości i osiada na farmie u boku męża, niepraktycznego idealisty. Oboje pogrążają się w coraz większym ubóstwie, niezrozumieniu i degrengoladzie psychicznej. Wnikliwe studium rozpadu więzi międzyludzkich i utraty marzeń na szerokim tle nienawiści rasowej, wpajanej białym od dzieciństwa, która prowadzi do bezsensownej zbrodni.
Jest tu pasja, przeszywająca trafność, rzadka wrażliwość i moc... – "New York Times"
Jedno z najlepszych dzieł Leasing – "New York Review of Books"
Angela Becerra – „Przedostatnie marzenie” – Wyjątkowej urody romans obyczajowy, rozgrywający się w Barcelonie przez ponad pół wieku. W małym mieszkaniu policja dokonuje wstrząsającego odkrycia: na podłodze leży para sędziwych ludzi, ubranych w ślubne stroje, zastygłych w serdecznych uścisku. Dlaczego Joan i Solidad popełnili samobójstwo? Jak to możliwe, by nikt nie wiedział o ich związku? Tajemnica tej miłości odmieni losy wszystkich, którzy będą próbowali ją rozwikłać. Powoli odkrywane dzieje niezwykłej pary rozpoczynają się w roku 1936, gdy nastoletni kelner zakochuje się w młodziutkiej córce kolumbijskiego biznesmena...
Książka zdobyła liczne nagrody, w tym Latino Book Award 2006, Mejor Libro Colombiano de Ficción 2005 (najlepsza powieść kolumbijska roku) oraz hiszpańską Premio Azorín Novela 2005.
Nicole Avril – „Ja, Dora Maar” – Napisana w formie atrakcyjnego monologu „spowiedź” Dory Maar, kochanki i muzy Pabla Picassa. Poznali się, gdy ona dobiegała trzydziestki, a on był po pięćdziesiątce, i spędzili kilka niezwykłych lat. „Dowodami” miłości były niezliczone portrety Dory, jakie Picasso rysował i malował, a także pozwolenie mistrza, by asystowała mu przy pracy nad „Guerniką”. Opowieść o niezwykłej, utalentowanej kobiecie, wielkim romansie i egoistycznym geniuszu - „kolekcjonerze kobiet” – na frapującym tle artystycznej bohemy lat 1930/40.
Stephanie Kallos – „Roztrzaskane życie” – Optymistyczna, ciepła i pełna subtelnego humoru powieść o tym, że ludzie są ważniejsi od nawet najcenniejszych przedmiotów. Do takiego wniosku dochodzi Margaret, starsza i bardzo bogata pani, na wieść o tym, że zostało jej niewiele czasu. Przez lata rozmawiała niemal tylko z dziesiątkami zabytkowych filiżanek, figurek i talerzy, zgromadzonych przez jej ojca. Cacka są piękne, ale wciąż przypominają o mrocznej przeszłości tych, którym zostały skonfiskowane podczas wojny. Poznając Wandę, Margaret odkrywa w sobie siłę i szaleństwo, by jeszcze wszystko zmienić, uszczęśliwiając siebie i innych...
Literatura faktu
Stefan Karboński – „Polskie państwo podziemne” – Monografia Polskiego Państwa Podziemnego, istniejącego w latach 1939-1945: wyjątkowego tworu zarówno w najnowszych dziejach Polski jak i antyhitlerowskiego ruchu oporu w Europie. W czasie II wojny Polska trwała jako Państwo Podziemne, uznane przez koalicjantów ( z wyjątkiem ZSRR ), kierowane – z wolnych krajów sojuszniczych - przez legalne władze naczelne. Słynna, doskonale udokumentowana książka wybitnego działacza, patrioty i emigranta, którego nazwisko wykreślono całkowicie z życia PRL.
Ernst H. Gombrich – „Krótka historia świata dla młodszych i starszych” – Wyjątkowa książka, napisana przez słynnego historyka sztuki niejako na marginesie jego właściwej działalności, przejrzana, poprawiona i uzupełniona przez autora po półwieczu. Prosto opisane przez Gombricha najważniejsze wydarzenia w dziejach świata i człowieka układają się w porywającą całość, opowiedzianą jak bajka i prawdziwą jak wykład. „Chciałbym, żeby moi czytelnicy usiedli wygodnie i śledzili historię, nie robiąc notatek i niekoniecznie zapamiętując nazwiska, nazwy i daty. Obiecuję, że nie będę ich odpytywał” – pisze Gombrich.
PAŹDZIERNIK
Beletrystyka
Toby Young – „Jak stracić przyjaciół i stracić do siebie ludzi" – Utrzymany w humorystycznej konwencji pamiętnik brytyjskiego dziennikarza, opisujący jego zawodowe i miłosne perypetie na Manhattanie. Zjadliwa satyra na świat mediów i blichtr nowojorskich yuppies. Autor wyśmiewa wyścig szczurów, kult tzw. „celebrities”, powierzchowność i pretensjonalność środowiska popularnych kolorowych magazynów. Young szczególnie bezlitośnie rozprawia się z miesięcznikiem „Vanity Fair”, jego nadętym redaktorem naczelnym i bezmyślnymi dziennikarzami, którym wydaje się, że mają do spełnienia jakąś szczególną misję. Książka została już przetłumaczona na kilkanaście języków.
Toby Young to z pewnością jeden z najbardziej zarozumiałych Anglików, z jakimi można mieć do czynienia(…). Jego książka powinna więc być nudziarstwem, tymczasem jest zaskakująco dobra. – “The Economist”
Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi to pełna humoru opowieść Younga o jego porażkach i klęskach pracy dziennikarskiej w Stanach. – „USA Today”
Nicole Krauss – „Kiedy wchodziłem do pokoju” – Debiutancka powieść jednej z najzdolniejszych pisarek młodego pokolenia amerykańskich prozaików. Samson Greene, profesor literatury angielskiej na Columbia University, zostanie odnaleziony na pustyni w Nevadzie, którą przemierza nieświadomy, jak się tam znalazł. Ma guza mózgu, który wpędza go w stan absolutnej niepamięci. Po przeprowadzonej operacji, okaże się Samson pamięta tylko pierwsze dwanaście lat swojego życia, kolejne 24 lata zostały całkowicie wymazane. Samson odchodzi z Uniwersytetu, opuszcza też żonę.
Książka Krauss jest jednocześnie filozoficznym traktatem o pamięci, powieścią science-fiction i psychologiczną opowieścią o człowieku, który nagle budzi się w zupełnie sobie nieznanym świecie.
James Patterson – „Thriller” – Zbiór pod redakcją Jamesa Pattersona prezentuje opowiadania najwybitniejszych twórców współczesnej prozy sensacyjnej. Założywszy International Thriller Writers, Inc, zrzeszeni w organizacji pisarze postanowili wydać antologię opowiadań z założeniem, że jeśli będzie to tylko możliwe, każdy z autorów wykorzysta w opowiadaniu postać lub wątek z którejś ze swoich powieści. W zbiorze znaleźli się tacy pisarze, jak: James Grippando, Christopher Reich, Eric Van Lustbader David Morrell.
Dawid Grossman – „Patrz pod: Miłość” – Napisana w 1984 roku powieść wybitnego izraelskiego pisarza składa się z czterech misternie powiązanych części. Pierwsza opowiada o dzisiejszym Izraelu, widzianym oczami dorastającego chłopca, Momika. Bohaterem drugiej części jest Bruno Shulz. Narrator przyjeżdża do Polski w okresie "Solidarności" w celu poszukiwania zaginionej powieści Shulza Mesjasz. Jedzie nad morze, gdzie Bruno Shulz ukazuje mu się jako ryba, która zabiera go w morską podróż. Tu wyobraźnia Grossmana wznosi się na wyżyny, które każą stawiać go obok pisarzy tej miary, co Salman Rushdie czy Milan Kundera. Kolejna część powieści rozgrywa się w obozie koncentracyjnym podczas drugiej wojny światowej. Pisarz Anszel Wasserman, dziadek Momika, z tajemniczych powodów nie umiera w komorze gazowej. Jak sam mówi, najwyraźniej coś jest z nim nie w porządku. Zaczynają się niezwykłe spotkania Anszela z Niemcem Neigelem, podczas których Żyd snuje opowieści niczym Szeherezada z Baśni tysiąca i jednej nocy. Książkę Grosmana zamyka encyklopedia wyrażeń hebrajskich, stanowiąca kodę całości. Ostatnie zdanie: „O tak niewiele prosiliśmy: niech na świecie będzie jeden człowiek, który przeżyje życie od początku do końca, nie wiedząc nic o wojnie", nabrało nowego wyrazu w 2006 roku, kiedy syn Grosmana zginął w Libanie. Książka ukaże się w serii Lemur.
Co się tyczy obecności Zagłady w literaturze hebrajskiej, szczegóne znaczenie ma twórczość Dawida Grossmana. W powieści "Patrz od: Miłość", czerpiąc z dorobku postmodernistycznego, stworzył język, za pomocą którego to, czego dotychczas nie sposób było powiedzieć o Zagładzie, mogło zostać przynajmniej zarysowane" – J.M. Coetzee
W kilku książkach mitycznych, takich jak Wściekłość i wrzask Faulknera, Blaszany bębenek Grassa czy Sto lat samotności Marqueza historia zostaje opowiedziana w nowatorski sposób. Patrz pod: Miłość może się stać godnym spadkobiercą tego niewielkiego, lecz budzącego podziw kanonu. – „The New York Times Book Review”.
Olśniewające dzieło wyobraźni. – „The New York Times”
Stephen Frey – „Protegowany” – Kolejny, po „Prezesie”, thriller Freya rozgrywający się w świecie nowojorskiej finansjery. Christian Gillette, nadzwyczaj wpływowy prezes odnoszącej wielkie sukcesy nowojorskiej prywatnej spółki inwestycyjnej, spełnił swoją powinność i nie ma żadnego powodu, by z żalem wspominać minione lata. Jest tylko jeden wyjątek: tajemniczy mężczyzna, reprezentujący jakoby „pewne wpływowe kręgi z Waszyngtonu", który dostarcza mu wiarygodnych informacji dotyczących jego matki, której nie zna, oraz podejrzanych okoliczności śmierci ojca. W wyrazie wdzięczności Gillette musi tylko wesprzeć finansowo tajną agencję rządową pracującą nad techniką, która może wprowadzić ludzkość na nową drogę rozwojową... albo stać się najstraszliwszą bronią w rękach terrorystów. Sprawę komplikuje młody protegowany Gillette'a ukrywający przerażającą tajemnicę, oraz jego niepokorny współpracownik, zdający się mieć na wszystko oko. Mimo to Gillette chce przede wszystkim uwolnić się od własnych demonów, a w tym celu jest gotów podjąć niemal każde ryzyko.
Jeśli chodzi o intrygi w świecie wielkiej finansjery, ta seria powieści nie ma sobie równych. – „Booklist”
Dla rynku kapitałowego autor robi tyle, co John Grisham dla środowisk prawniczych. – „Forbes”
Niesamowite tempo akcji, przekręty finansowe, przestępcze wykorzystywanie poufnych informacji i wiele innych przekrętów z dziedziny wielkiego biznesu. – „The Wall Street Journal”
Julie Buxbaum – „Przeciwieństwo miłości” – Powieść obyczajowa. Emily Pratt jest 29-letnią prawniczką, absolwentką Yale. Od 5 lat pracuje w dużej, nowojorskiej firmie prawniczej. Poznajemy Emily, kiedy właśnie postanowiła zerwać ze swoim chłopakiem – Andrew. Emily dowiaduje się, że jej ukochany dziadek ma Alzheimera. Z ojcem, który jest Gubernatorem Stanu Connecticut nie jest w stanie się porozumieć – tak jest zresztą od chwili kiedy 15 lat temu zmarła na raka jej matka. Alzheimer dziadka okazuje się taką „ostatnią kroplą” i Emily pęka. Składa wymówienie z pracy, a następnie popada w depresję. Terapia, Jess, przyjaciółka jej dziadka i inni jej przyjaciele pomagają Emily „odnaleźć siebie”. W ten sposób Emily udaje się przekonać Andrew, aby ponownie spróbowali swoich sił razem.
Urzekająca, nowatorska, zabawna. – „The Washington Post"
Ta powieść jest jak powiew świeżości, co nieczęsto zdarza się przy okazji debiutu. – „The Daily Mirror"
Franz Kafka – „Proces” – Arcydzieło literatury światowej w nowym, uwspółcześnionym przekładzie Jakuba Ekiera.
Janusz Głowacki – „Skrzek” i „Ostatni cieć” – Wznowienie dwóch opowiadań Janusza Głowackiego
Literatura faktu
WYDARZENIE: Lech Wałęsa – „Droga do prawdy” – Autobiografia legendarnego przywódcy „Solidarności”. W książce o objętości ok. 600 stron znajdą się niepublikowane dotąd zdjęcia (również z archiwum rodzinnego) i dokumenty. Wiele faktów z życia Lecha Wałęsy zostanie ujawnionych po raz pierwszy. „Droga do prawdy" poprzedzona jest wstępem abp. Tadeusza Gocłowskiego.
Tomasz Lis – „My, naród” (tytuł roboczy) – Ze wstępu autora: „Pomyślałem, że trzeba Polsce programu „Polska na tak”, a właściwie „Polacy na tak”. (…) Co to znaczy w praktyce? Może na początek pozornie małe rzeczy. Życzliwość wobec sąsiada, uprzejmość wobec nieznajomych, nie przypisywanie ludziom z założenia jak najgorszych motywacji, nie doszukiwanie się w czyichś działaniach zwykle nieistniejącego drugiego i trzeciego dna, pozytywne myślenie o sobie, o nas, o tym co przed nami, duma, która nie jest w żaden sposób tożsama z poczuciem wyższości wobec innych, ani nie jest też banalną odruchową reakcję na odczuwane przez wielu poczucie niższości . Co zrobić, by nie tylko „Polska rosła w siłę i ludzie żyli dostatniej” (to też ), ale przede wszystkim, by nam tutaj na tych 320 tysiącach kilometrów kwadratowych było wygodnie”.
Krystyna Kolińska – „Słynne procesy” – Relacje reporterskie z najsłynniejszych polskich procesów sądowych. Jest tu m.in. historia hrabiego Macieja Mielżyńskiego, poszlakowy proces Rity Gorgonowej, przypadki Stanisława Przybyszewskiego.
Janusz Cisek, Marek Cisek – „Do wolności” – Bogato ilustrowany album obrazujący mniej znane aspekty marszu ku wolności z perspektywy 90 rocznicy odzyskania suwerenności. Żywa narracja traktowana jest na równi z warstwą ilustracyjną, która składać się będzie z kilku rozdziałów wzbogaconych zdjęciami z mniej lub w ogóle niewykorzystanych dotąd źródeł.
LISTOPAD
Beletrystyka
Rafał Ziemkiewicz – „Tombak” –
Ismail Kadare – „Następca” – Nowa powieść wybitnego albańskiego pisarza, od lat wymienianego w gronie potencjalnych noblistów. Co się wydarzyło w nocy 13 grudnia 1981 roku w sypialni Następcy, którego znaleziono z kulą w sercu? Najnowsza powieść Ismaila Kadare przywołuje największą zagadkę w historii Albanii: tajemniczą śmierć następcy komunistycznego dyktatora Albanii. Jeszcze teraz, ponad ćwierć wieku później i w siedemnaście lat po upadku reżimu, po otwarciu archiwów i po przeprowadzeniu niezliczonych badań, tajemnica nadal pozostaje niewyjaśniona. Kadare nadaje prawdziwemu wydarzeniu wymiar uniwersalny, a bohater „Następcy" dołącza do rodziny wielkich archetypów światowej literatury: Judasza, Agamemnona, Brutusa, Józefa K. i innych. Powieść "Następca" stanowi drugą część dyptyku. Pierwszą jest powieść „Córka Agamemnona". Oba utwory łączy postać głównego bohatera. Książka ukaże się w serii Lemur.
„Granta 97. Antologia młodej prozy amerykańskiej" – Ponad dziesięć lat temu Granta poświęciła jeden ze swoich numerów nowej prozie dwudziestu autorów, których uznała za "najlepszych młodych pisarzy amerykańskich". Byli to między innymi Herman Alexie, Edwige Danticat, Jeffrey Eugenides, Jonathan Franzen i Lorrie Moore. Kto dzisiaj, tak jak oni wówczas, rokuje nadzieje na sukces literacki? Przez ponad rok sześciu jurorów czytało utwory, dyskutowało i ostatecznie wybrało dwudziestu jeden pisarzy, bez wyjątku poniżej trzydziestego piątego roku życia. Niniejszy numer poświęcony jest ich twórczości i stanowi obraz nowej generacji literatury amerykańskiej, która prócz talentu ujawnia to, co zajmuje i inspiruje wyobraźnię współczesnej Ameryki.
Cristina Sanchez-Andrade – „Coco” – Powieść, oparta na faktach z biografii niezwykłej kobiety, która spowodowała absolutną rewolucję w modzie XX wieku, pionierki francuskiej haute couture, jest w gruncie rzeczy studium samotności potężnej kobiety, prawdziwej ikony świata mody XX wieku.
Annie Sanders – „Święta, święta” – Powieść na Święta i o Świętach. Dwie bohaterki Xmas Factor prezentują zupełnie odmienny stosunek do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Carol, redaktor naczelna miesięcznika dla kobiet, tak bardzo jest zajęta ratowaniem swego podupadającego pisma, że kompletnie na ma czasu na żadne przygotowania. Beth, z kolei już we wrześniu zaczyna zajmować się przygotowaniem świąt. Bardzo chce zaimponować swemu nowo poślubionemu mężowi Jacobowi, dorównać jego perfekcyjnej pierwszej żonie, o której zaletach ciągle ktoś jej opowiada, oraz przytrzeć nosa niechętnej jej pasierbicy Holly. Do tego podejmuje się zorganizowania wiejskiej zabawy w wigilijny wieczór. Nie wszystko toczy się tak, jak powinno... Wszystko jednak kończy się bardzo dobrze a czytelnik odkłada tę książkę o wartkiej akcji i ciekawej fabule nastrojony dużą dozą optymizmu.
Literatura faktu
Guido Knopp – „Dzieci Hitlera” – Książka znakomitego niemieckiego historyka, historia organizacji młodzieżowych III Rzeszy i indoktrynacji najmłodszych wciągniętych w nazistowską machinę.
Patrick Vaughan – „Zbigniew Brzeziński” – Polityczna biografia byłego doradcy ds. bezpieczeństwa prezydenta Jimmy’ego Cartera. Książka ukaże się w serii Autorytety.
Samuel Blumenfeld – „Człowiek, który chciał być księciem” – Biografia Michała Waszyńskiego, najpłodniejszego reżysera w przedwojennej Polsce, twórcy takich popularnych przebojów jak „Profesor Wilczur”, „Znachor”, „Dodek na froncie", i przede wszystkim „Dybuka” (1937), arcydzieła kina jidysz. Blumenfeld śledzi niezwykłe – prawdziwe i zmyślone – życie Waszyńskiego, którego nazywa współczesnym Zeligiem. Waszyński, pochodzący z ubogiej żydowskiej rodziny na Wołyniu, zmyślał fakty dotyczące swojej biografii, podając się m.in. za asystenta Friedricha Murnaua czy polskiego arystokratę, który utracił swe dobra wskutek wojny. Po 1939 wysiedlony do ZSRR, wyszedł z armią Andersa, po wojnie osiadł w Rzymie. Choć jego homoseksualizm nie był tajemnicą, poślubił 80-letnią włoską księżnę, która zapisała mu majątek. Odziedziczył pałac, zaczął podawać się za polskiego księcia na wygnaniu. Robił karierę producentką, przyjaźnił się z Orsonem Wellsem, twierdził, że to on właśnie odkrył Audrey Hepburn. Później przeniósł się do Hiszpanii, gdzie założył świetnie prosperujące studio filmowe pod Madrytem, w którym produkowano wielkie widowiska historyczne: „Króla królów" i „55 dni w Pekinie", „Cyda" i „Upadek Cesarstwa Rzymskiego". Miał poparcie Kościoła i rządu frankistowskiego...
Marci Shore – „Kawior i zgliszcza” – Skomplikowane koleje losów polskich literatów okresu międzywojnia i po 1945 roku błyskotliwie opisane przez profesor historii Uniwersytetu w Yale.
Witold Bereś – „Tischner – ksiądz na manowcach” – Osobista biografia, wspomnienie o ks. Józefie Tischnerze.
Poezja
WYDARZENIE: Czesław Miłosz – „Czarny zeszyt” – Zaginiony w roku 1964 roku zeszyt wierszy, niepozorny, 100stonicowy w czarnej oprawie, zawierający wiersze z przygotowywanego wówczas tomiku Miłosza „Gucio zaczarowany" oraz przekłady. Miał być to upominek od Miłosza dla Marka Skwarnickiego, poety i redaktora „Tygodnika Powszechnego". Wówczas przesyłka zaginęła, ale Miłosz odnalazł ją w roku 2002 w papierach po swym zmarłym bracie Andrzeju i dopilnował, aby otrzymał ją adresat, tym bardziej, że powstała na pamiątkę zawiązującej się przyjaźni. Tomik zawiera autorskie wersje tekstów oraz faksymile rękopisu Miłosza.
REKLAMA