4 maja Biblioteka Narodowa poinformowała o nowych wytycznych dotyczących okresu kwarantanny dla wypożyczanych książek z bibliotek. Znacznie skrócono czas, jaki tytuł będzie musiał przeczekać pomiędzy kolejnymi wypożyczeniem.
Jakiś czas temu Biblioteka Narodowa wydała oficjalne wytyczne dotyczące tego, jak powinny funkcjonować biblioteki w czasie globalnej epidemii. Po ostatnich decyzjach rządu wiadomo już, że w najbliższych dniach większość bibliotek postanowi ponownie otworzyć się na czytelników – zachowując dystans i podporządkowując się do specjalistycznych rygorów.
Czytaj także: Kiedy będą otwarte biblioteki?
Książki oddawane po wypożyczeniu miały mieć dwutygodniową kwarantannę, co oznacza, że pomiędzy wypożyczeniami musiały przeczekać minimów 14 dni. Teraz się to zmieniło.
Książki poleżą tylko 3 dni
Na kilka dni przed otwarciem większości placówek, Biblioteka Narodowa zaktualizowała swoje wytyczne. Znacznie skrócono czas, jaki książka będzie musiała poczekać przed następnym wypożyczeniem. Jak podaje BN-ka, według nowych badań wirus może pozostawać aktywny na powierzchniach plastikowych okładek do 3 dni (72 godzin), a na papierze – jeden dzień (24 godziny). Zgodnie z powyższym, dla zachowania bezpieczeństwa Biblioteka Narodowa proponuje, by jako minimum zastosować trzydniową kwarantannę.
Przypominamy, że przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres minimum 3 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki w magazynie, innym pomieszczeniu bądź regale. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny, po tym okresie włączyć do użytkowania. Należy pamiętać o założeniu rękawiczek. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie – czytamy na stronie Biblioteki Narodowej.
Obecnie biblioteki przygotowują się do otwarcia – tworzone są specjalne wewnętrzne obostrzenia, zgodnie z którymi wyłączone zostają z użytku np. do tej pory ogólnodostępne czytelnie, a czytelnicy mogą zbliżać się do biurek bibliotekarzy jedynie do wyznaczonej taśmą odległości. Oprócz tego większość bibliotek zachęca do zamawiania książek za pomocą katalogów OPAC i umawiania się telefonicznie po odbiór, by zminimalizować ryzyko tworzenia się kolejek.