Znamy czwórkę finalistów „Alternatywnego Nobla"

Data: 2018-08-31 00:42:17 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Znamy czwórkę finalistów „Alternatywnego Nobla

Akademia Nowej Nagrody Literackiej, nazywanej „alternatywnym Noblem”, wskazała nazwiska czwórki pisarzy-finalistów, wybranych w głosowaniu czytelników. W tym gronie znaleźli się Haruki Murakami, Kim Thuy, Maryse Conde i Neil Gaiman. Teraz ich dorobek ocenią jurorzy i 12. października poznamy tożsamość tegorocznego laureata.

Przypomnijmy: w tym roku Nagroda Nobla nie zostanie przyznana z uwagi na skandal, który wybuchł po tym, jak ujawniono, że mąż  członkini Akademii Noblowskiej wykorzystywał swoją pozycję w celu molestowania początkujących artystek. Mówiono również o tym, że w ostatnich latach kryterium decydującym o wyborze laureata przestały być autentyczne dokonania w dziedzinie literatury - spory wpływ na decyzję Akademii mogły mieć interesy poszczególnych jej członków. Ostatecznie z członkostwa w Akademii zrezygnowało 8 osób (spośród 18) i zdecydowano, że dla dobra nagrody należy w tym roku zrezygnować z jej przyznania, aby spokojnie odbudować dobre imię Akademii i prestiż wyróżnienia.

By zachować ciągłość i zaprotestować przeciwko nierównościom w świecie kultury powołano więc tak zwaną Nową Akademię. W jej skład weszło 130 pisarzy, artystów i naukowców – w większości ze Szwecji. Powołano też – w miejsce Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Nową Nagrodę Literacką, która przyznana zostanie tylko w tym roku. Nazwisko laureata poznamy 12 października 2018, a wręczenie nagrody nastąpi 9 grudnia tego roku – tak, jak miałoby to miejsce w przypadku literackiego Nobla.

Tym, co różni Nową Nagrodę Literacką od Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, jest sposób jej przyznawania. W pierwszym etapie szwedzcy bibliotekarze zaproponowali 47 autorów, na których głosować mogli internauci. Wśród pisarzy, których kandydatury rozpatrywano, była Olga Tokarczuk, ale też Amos Oz, Margaret Atwood czy Paul Auster – a więc twórcy, których nazwiska od lat powracały podczas spekulacji noblowskich.

Gdyby to zależało od czytelników, prawdopodobnie „alternatywnego Nobla” otrzymałby Haruki Murakami – japoński pisarz, którego książki rozchodzą się na całym świecie w ogromnych nakładach. Rzecz w tym, że mniejszym uznaniem cieszą się one wśród krytyków – to proza z pogranicza literatury pięknej i fantastyki, oniryczna, z niepowtarzalną atmosferą.

Zaskoczeniem byłaby także nagroda dla Neila Gaimana amerykańskiego pisarza, będącego potomkiem polskich Żydów, uznawanego za jednego z najwybitniejszych twórców fantastyki. 57-letni Gaiman zdobył już Nagrodę Hugo i Nebulę – dwa najważniejsze laury gatunkowe. Jego powieść Amerykańscy bogowie została zaadaptowana na scenariusz serialu, dostępnego w serwisie Amazon Prime Video, na podstawie horroru dla dzieci Koralina powstał popularny film animowany.

Maryse Conde polscy czytelnicy mogą znać wyłącznie z powieści Ja, Tituba, czarownica z Salem. Wykładowczyni akademicka, działaczka społeczna, w swej twórczości podejmuje temat kolonializmu, a szczególnie trudnego losu rdzennych mieszkańców Karaibów – na przykład Tituby, sprzedanej i wywiezionej do Ameryki córki niewolnicy z Barbadosu, wzorowanej na autentycznej postaci.

Kim Thúy to autorka wydanej w Polsce powieści Ru – autobiograficznej opowieści o dziecku, które uciekło z ogarniętego wojną Wietnamu, by zacząć nowe życie w Kanadzie.

Nie znamy wysokości nagrody pieniężnej związanej z przyznaniem „alternatywnego Nobla”. Organizatorzy zbierają jeszcze środki na nagrodzenie tegorocznego laureata i organizację uroczystej gali. Po wręczeniu tegorocznej Nowej Nagrody Literackiej Nowa Akademia ma zostać rozwiązana.

Czytaliście książki finalistów Nowej Nagrody Literackiej? Kto, Waszym zdaniem, powinien w tym roku otrzymać „alternatywnego Nobla"?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje