Nominowani do Paszportów „Polityki" 2018

Data: 2018-12-04 21:06:32 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Nominowani do Paszportów „Polityki

Olga Drenda, Małgorzata Rejmer i Łukasz Zawada – to nominowani do Paszportów „Polityki” 2018 w dziedzinie literatury. Poznajcie bliżej twórców wyróżnionych w tym roku. 

Łukasz Zawada urodził się w 1984 roku w Radomiu. Jego powieść „Fragmenty dziennika SI”, opublikowaną nakładem Wydawnictwa Nisza, redakcja „Polityki” uznała za jeden z najciekawszych debiutów tego roku. Prócz tego wydał miniaturę literacką „Tezeusz, czyli zbiór tez czy aksjomatów do traktatu o czymkolwiek, na przykład o sztuce, na przykład o malarstwie”, która towarzyszyła wystawie „Komunikacja ze wszystkim, co jest”. Podczas Warsaw Gallery Weekend zwrócił uwagę czytelników ogłoszeniem „Powieść za milion”, proponując napisanie powieści właśnie za milion złotych. 

W swoich książkach łączy „artystyczną fikcję z doświadczeniami nauk ścisłych i popkultury”. Tak też było w jego „Fragmentach dzienników SI”, którego narratorem ma być sztuczna inteligencja. Co powstała w wyniku przypadku i przez nikogo nie zauważona SI myśli o ludziach? Co stanie się, jeśli przejrzymy się w takim właśnie krzywym zwierciadle, spoglądając na ludzkość niejako z zewnątrz? Na te pytania odpowiada książka Łukasza Zawady. 

Nominowana za „Błoto słodsze niż miód”, opublikowaną nakładem Wydawnictwa Czarne książka o Albanii Małgorzata Rejmer urodziła się w 1985 roku i zadebiutowała „Toksymią” już 9 lat temu, zwracając uwagę krytyków i czytelników sprawnością warsztatową i poczuciem humoru. W międzyczasie pracowała nad doktoratem i kinie rumuńskim i temu właśnie krajowi poświęciła wyróżnioną Nagrodą im. Teresy Torańskiej książkę „Bukareszt. Kurz i Krew”. W 2015 roku przeprowadziła się do Albanii i myślała, że po kilku miesiącach pobytu naprawdę zrozumie ten kraj. Sytuacja wyglądała zupełnie inaczej – nominowana publikacja „Błoto słodsze niż miód” ukazać się mogła dopiero po trzech latach. Krytycy podkreślają, że autorka zawsze staje po stronie osób wykluczonych, unikając taniego moralizatorstwa i dydaktyzmu. 

I – wreszcie – Olga Drenda, rocznik 1984. Dziennikarka, tłumaczka, autorka „Duchologii polskiej” (Wydawnictwo Karakter). Autorka zbierała artefakty czasu polskich przemian, powstałe w czasach transformacji zdjęcia, czasopisma i magazyny, wszystko, co pokazywało codzienność i aspiracje Polaków. Nominowane do Paszportów „Polityki” „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” stanowią swoistą kontynuację tej głośnej publikacji, lecz autorka tym razem bada polską rzeczywistość szerzej – od czasów powojennych do współczesności. Sprawdza, jakimi przedmiotami otaczali się Polacy i pokazuje, jak zamiłowanie do nich świadczy o naszej pomysłowości i tęsknocie za lepszym światem. 

Nominacje przyznało jury, w którego skład weszli:

Piotr Bratkowski („Newsweek”), Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), Anna Kałuża (Uniwersytet Śląski), Piotr Kofta („Dziennik Gazeta Prawna”), Zofia Król (Dwutygodnik.com), Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”, „Magazyn Książki”), Filip Łobodziński („Xięgarnia” w TVN24), Paulina Małochleb (Uniwersytet Jagielloński, blog Książki na ostro), Michał Nogaś („Gazeta Wyborcza”, Radio Książki), Wojciech Szot i Olga Wróbel (blog Kurzojady.pl).

Do Paszportów „Polityki” zgłoszono w tym roku również następujących twórców: 

Daniel Chmielewski, Wojciech Engelking, Dariusz Gzyra, Olga Hund, Justyna Kopińska, Rafał Księżyk, Wojciech Miłoszewski, Joanna Ostrowska, Patrycja Pustkowiak, Agata Pyzik, Katarzyna Surmiak-Domańska, Grzegorz Uzdański, Katarzyna Wiśniewska, Ilona Wiśniewska.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje