Olga Drenda, Małgorzata Rejmer i Łukasz Zawada – to nominowani do Paszportów „Polityki” 2018 w dziedzinie literatury. Poznajcie bliżej twórców wyróżnionych w tym roku.
Łukasz Zawada urodził się w 1984 roku w Radomiu. Jego powieść „Fragmenty dziennika SI”, opublikowaną nakładem Wydawnictwa Nisza, redakcja „Polityki” uznała za jeden z najciekawszych debiutów tego roku. Prócz tego wydał miniaturę literacką „Tezeusz, czyli zbiór tez czy aksjomatów do traktatu o czymkolwiek, na przykład o sztuce, na przykład o malarstwie”, która towarzyszyła wystawie „Komunikacja ze wszystkim, co jest”. Podczas Warsaw Gallery Weekend zwrócił uwagę czytelników ogłoszeniem „Powieść za milion”, proponując napisanie powieści właśnie za milion złotych.
W swoich książkach łączy „artystyczną fikcję z doświadczeniami nauk ścisłych i popkultury”. Tak też było w jego „Fragmentach dzienników SI”, którego narratorem ma być sztuczna inteligencja. Co powstała w wyniku przypadku i przez nikogo nie zauważona SI myśli o ludziach? Co stanie się, jeśli przejrzymy się w takim właśnie krzywym zwierciadle, spoglądając na ludzkość niejako z zewnątrz? Na te pytania odpowiada książka Łukasza Zawady.
Nominowana za „Błoto słodsze niż miód”, opublikowaną nakładem Wydawnictwa Czarne książka o Albanii Małgorzata Rejmer urodziła się w 1985 roku i zadebiutowała „Toksymią” już 9 lat temu, zwracając uwagę krytyków i czytelników sprawnością warsztatową i poczuciem humoru. W międzyczasie pracowała nad doktoratem i kinie rumuńskim i temu właśnie krajowi poświęciła wyróżnioną Nagrodą im. Teresy Torańskiej książkę „Bukareszt. Kurz i Krew”. W 2015 roku przeprowadziła się do Albanii i myślała, że po kilku miesiącach pobytu naprawdę zrozumie ten kraj. Sytuacja wyglądała zupełnie inaczej – nominowana publikacja „Błoto słodsze niż miód” ukazać się mogła dopiero po trzech latach. Krytycy podkreślają, że autorka zawsze staje po stronie osób wykluczonych, unikając taniego moralizatorstwa i dydaktyzmu.
I – wreszcie – Olga Drenda, rocznik 1984. Dziennikarka, tłumaczka, autorka „Duchologii polskiej” (Wydawnictwo Karakter). Autorka zbierała artefakty czasu polskich przemian, powstałe w czasach transformacji zdjęcia, czasopisma i magazyny, wszystko, co pokazywało codzienność i aspiracje Polaków. Nominowane do Paszportów „Polityki” „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” stanowią swoistą kontynuację tej głośnej publikacji, lecz autorka tym razem bada polską rzeczywistość szerzej – od czasów powojennych do współczesności. Sprawdza, jakimi przedmiotami otaczali się Polacy i pokazuje, jak zamiłowanie do nich świadczy o naszej pomysłowości i tęsknocie za lepszym światem.
Nominacje przyznało jury, w którego skład weszli:
Piotr Bratkowski („Newsweek”), Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), Anna Kałuża (Uniwersytet Śląski), Piotr Kofta („Dziennik Gazeta Prawna”), Zofia Król (Dwutygodnik.com), Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”, „Magazyn Książki”), Filip Łobodziński („Xięgarnia” w TVN24), Paulina Małochleb (Uniwersytet Jagielloński, blog Książki na ostro), Michał Nogaś („Gazeta Wyborcza”, Radio Książki), Wojciech Szot i Olga Wróbel (blog Kurzojady.pl).
Do Paszportów „Polityki” zgłoszono w tym roku również następujących twórców:
Daniel Chmielewski, Wojciech Engelking, Dariusz Gzyra, Olga Hund, Justyna Kopińska, Rafał Księżyk, Wojciech Miłoszewski, Joanna Ostrowska, Patrycja Pustkowiak, Agata Pyzik, Katarzyna Surmiak-Domańska, Grzegorz Uzdański, Katarzyna Wiśniewska, Ilona Wiśniewska.