Co roku podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie odbywa się szereg konkursów, w tym m.in. na książkę edytorsko doskonałą, najlepszą książkę na jesień, najlepszy podręcznik i skrypt akademicki. Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy wyłonione zostanie również najlepsze wydawnictwo o górach.
Wydarzeniem o najwyższej randze jest jednak prestiżowy Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza. Jego celem jest nagrodzenie dzieła o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Konkurs promuje publikacje wnoszące istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury, które jednak z racji swojego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami w rozumieniu stricte marketingowym.
Laureat otrzyma 30 000 zł i statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego. Rozstrzygnięcie Konkursu tradycyjnie odbędzie się pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie podczas uroczystej Gali, organizowanej w tym roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Spośród zgłoszonych do Konkursu publikacji Jury pod przewodnictwem prof. dra hab. Władysława Stróżewskiego wyłoniło grono 10 nominowanych, którzy będą walczyć o pierwsze miejsce:
Andrzej Brzeziecki, Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera,
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2015.
Paweł Dybel, Dylematy demokracji. Kontekst polski,
Universitas Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych, Kraków 2015.
Adam Dziadek, Jan Zieliński, Aleksander Wat. Notatniki,
Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Warszawa, Katowice 2015.
Wojciech Dziedziak, O prawie słusznym. Perspektywa systemu prawa stanowionego,
Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2015.
Danuta Kisielewicz, Niewola w cieniu Alp. Oflag VII A Murnau,
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, Opole 2015.
Lidia Kośka, Lec. Autobiografia Słowa,
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Warszawa 2015.
Anna Machcewicz, Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980,
Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk 2015.
Marcin M. Wiszowaty, Zasada monarchiczna i jej przejawy we współczesnych ustrojach europejskich i pozaeuropejskich monarchii mieszanych,
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2015.
Dorota Wojda, Polska Szeherezada. Swoje i obce z perspektywy postkolonialnej,
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2015.
Wioletta Zawitkowska, Walka polityczno-prawna o następstwo tronu po Władysławie Jagielle w latach 1424-1434,
Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2015.
Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza jest jedyną inicjatywą w Polsce, która popularyzuje i nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój nauki i kultury. Organizatorem Konkursu są Targi w Krakowie Sp. z o.o. Strategicznym celem inicjatywy jest wzrost czytelnictwa w Polsce i popularyzacja książki humanistycznej.
Ubiegłorocznym laureatem, zgodnie z decyzją Jury na czele z przewodniczącym prof. Władysławem Stróżewskim, został prof. Michał Głowiński za książkę Rozmaitości interpretacyjne. Trzydzieści szkiców, która ukazała się w roku 2014 nakładem Wydawnictwa Instytutu Badań Literackich PAN.